Kockázatos a büdzsé

Bár a nemzeti jövedelem gyarapodásával, az ideinél kisebb államháztartási hiánnyal, továbbá csökkenő inflációval számol a 2005-ös büdzsé tervezete, mind Draskovics Tibor pénzügyminiszter, mind pedig Járai Zsigmond, a jegybank elnöke egyaránt kockázatokat lát a jövő évi költségvetéssel kapcsolatosan.

Magyar Nemzet
2004. 10. 06. 22:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Draskovics kifejtette: „védvonalakat” is beépítenek a büdzsébe. Ilyen például az a százmilliárd forintos tétel, amelyhez csak a gazdasági folyamatok megfelelő alakulása esetén lehet „hozzányúlni”.

A bruttó nemzeti jövedelem, a GDP négyszázalékos növekedésével számol 2005-ben a jövő évi költségvetés tervezete – mondta el Draskovics Tibor pénzügyminiszter a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. A GDP-hez viszonyított hiányt 4,5–4,7 százalékra tervezik 2005-ben. A bevételek folyó áron (tehát a tervezett 4,5 százalékos inflációt figyelembe nem véve) 5,5 százalékkal, a kiadások pedig 4,1 százalékkal növekednének. Az ideinél ugyanakkor jóval kisebb összegeket szánnak jövőre fejlesztésekre – jelentette ki Draskovics, aki hozzáfűzte: változik az autópálya-építések rendje is.

A már megkötött autópálya-fejlesztési szerződések érvényben maradnak, ám az M5-ös és az M6-os sztrádakivitelezés és szerződés pozitív tapasztalatai alapján a további autópálya-szakaszokat koncessziós szerződéssel fogják megvalósítani, tehát magánbefektetőkkel kívánják megépíttetni. Új elem, hogy egy úgynevezett egyensúlyi és növekedési tartalékot hoznak létre a 2005-ös költségvetésben – hangsúlyozta Draskovics.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az erre a célra elkülönített százmilliárd forinthoz csak abban az esetben lehet majd hozzányúlni, ha a gazdasági folyamatok a tervek szerint alakulnak. Hogy ezt mikor és milyen módon döntik el, arról viszont a pénzügyminiszter nem adott további tájékoztatást. Jövőre kevesebbet kívánnak fordítani honvédelemre is – jelentette be Draskovics Tibor, akinek az ígérete szerint jövőre csökken majd az ország GDP-hez mért eladósodottsága is.

Kevesebbet költhetnek a költségvetési intézmények, ugyanakkor a pénzügyi tárca vezetője cáfolta, hogy központi létszámcsökkentés szerepelne a tervek között, az intézményeknek maguknak kell eldönteniük, hogyan gazdálkodnak a szűkösebb keretekkel. Megmarad viszont az elbocsátások fedezetére létrehozott központi alap; ebből kívánják például fedezni a MÁV reorganizációját is.

Draskovics Tibor elmondta: Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke is részt vett a tegnapi kormányülésen. Járai kifejtette, hogy lát kockázatokat a 2005-ös büdzsével kapcsolatban, például a kamatkiadások és az áfa-bevételek alakulása terén. A pénzügyminiszter nem tagadta: ők is látnak kockázatokat, ezért építettek be bizonyos fékeket, védvonalakat a költségvetésbe. Ezek egyike az egyensúlyi és növekedési tartalék, a kötelezettségvállalások előzetes bejelentésének előírása, illetve a beruházások elkezdéséhez szükséges előzetes kormányengedély.

Kérdésre válaszolva kifejtette: a büdzsé számol az árfolyamnyereség-adóból (amelyet az SZDSZ eddig nem támogatott) befolyó bevételekre s a 250-300 milliárd forintos privatizációs bevételre. Ismeretes: a Fidesz a héten kezdeményezett egy népszavazást, amelyen a magánosítás leállításáról dönthetnének az állampolgárok. A 2005-ös költségvetés kapcsán Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kitartott amellett: helyesen tették, hogy ügyvezető kormányként nem nyújtották be a törvényes határidőn belül, azaz szeptember 30-ig javaslatukat a parlamentnek.

Ugyanakkor megerősítette, ezt ma megteszik. Gyurcsány az igazságosabb közteherviselést, a gyermekes családok támogatását, az igazságosabb lakástámogatási rendszert és a munkahelyteremtést nevezte a 2005-ös költségvetés prioritásának.

A törvényes határidő után benyújtott költségvetés köszönő viszonyban sincs a kormányprogrammal – jelentette ki Halász János, a Fidesz frakciószóvivője. Kifejtette: a családtámogatási rendszer szinte minden eleme kisebb mértékben emelkedik jövőre, mint az infláció, vagyis reálértékben csökken. A legalacsonyabb jövedelműek helyzete nem javul, hiszen továbbra is a 18 százalékos adósávban maradnak, az átlagjövedelemből élők viszont elveszítik az adókedvezményeket – fűzte hozzá Halász.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.