A kormányzat elzárkózik annak közlésétől, vajon a történelmi felekezetek rosszallása ellenére Gyurcsány Ferenc ragaszkodik-e az egyházi kapcsolatokért felelős államtitkárság áthelyezéséhez a kancelláriáról a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumához (NKÖM). Így bizonytalanságban hagyják az egyházakat és az egyházi ügyekkel megbízott államtitkárt.
Gulyás Kálmán, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) egyházi ügyekkel megbízott eddigi államtitkára nem felelt a Magyar Nemzet arra a kérdésére, feladatkörével együtt átköltözik-e a Hiller István vezette tárcához, vagy elmozdítják posztjáról. A lap munkatársának azt javasolta, érdeklődjön a kultuszminiszternél. Hiller István személyi titkára választ ígért, ám ezt a Magyar Nemzet nem kapta meg, mivel az MSZP-elnökjelölt tárcavezetőnek „váratlanul el kellett utaznia”.
– Mindmáig nem kaptunk értesítést sem az egyházi kapcsolatokért felelős államtitkárság áthelyezéséről, sem az esetleges személyi változásról – közölte Veres András püspök. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkárának az a határozott véleménye, hogy ennek a területnek mindenképpen jobb helye volna a MeH-ben, mint bármelyik minisztériumnál. Az ok: minisztériumi szintről mindig körülményes elvégezni a feladatokat a rendszerint több minisztérium bevonását igénylő egyházi kérdésekben; a miniszterelnökségnek viszont közvetlen kapcsolódási lehetőségei vannak az egyes tárcákhoz. A katolikusok az előző kormányciklusban ezért kérték, hogy a kulturális tárca helyettes államtitkári szintjéről a miniszterelnökséghez kerüljenek az egyházi ügyek, és ugyanezért üdvözölték a Medgyessy-kormányzat megalakulásakor, hogy a MeH lett a területgazda. A Magyar Nemzet kérdésére, milyen tapasztalatokat szereztek az elmúlt két év során, az MKPK titkára így felelt: – Ha tartalmilag nem is volt mindig eredményes az egyházi ügyek kormányzati kezelése, az ügyek intézése legalább nem szenvedett időbeli hátrányt.
Furcsállom – Veres András mindössze ennyit mondott ama felvetésre, miért nem tért ki egy szó erejéig sem az új kormányprogram a történelmi egyházakra, legalább a közfeladatokat átvállaló felekezeti intézmények vonatkozásában.
Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége ügyvezető igazgatója egyetért a társegyházak első reakcióival. A zsidó felekezet kórházfenntartóként az egészségügyi, iskolafenntartóként az oktatási tárcával tart kapcsolatot, a kultuszminisztérium tehát nem látszik megfelelő megoldásnak. Az ügyvezető igazgató reméli, ha mégis lesz változás, akkor is zökkenőmentes lesz a kormányzati szervekkel a kapcsolattartás, mint amilyen – számukra – a Medgyessy-kormány idején volt. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a változások hírét kizárólag a sajtóból tudták meg.
Az elmúlt időben a különböző ügyek más kormányzati helyre, minisztériumba való áthelyezése többnyire személyi változásokkal is járt, amint ez a politikában megszokott – fogalmazott Szabó István Duna melléki református püspök. – Csak találgatásokra hagyatkozhatunk: lehet, hogy mindössze személyi okok állnak a háttérben, lehet, hogy újfajta egyházpolitika előszele mindez. Ami bizonyos, miközben az egyházak és az állam kapcsolattartása pusztán technikai szinten zajlott a két év során, aközben egyházpolitikai koncepció nem született, bár többször megígérték.
Joó István

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe