Az uniós országokkal kereskedő vállalkozások idén már nem kapják kézhez a visszaigényelt általános forgalmi adójukat (áfa). Draskovics Tibor pénzügyminiszter arra utasította ugyanis az adóhivatalt, hogy valamennyi uniós adószámmal rendelkező és áfa-visszaigénylő vállalkozás bevallását ellenőrizze még a pénz kiutalása előtt. A közölt adatokat össze kell vetni a más EU-tagállamok adóhivatalaitól kapott információkkal, amelyek várhatóan csak az év végén érkeznek meg az uniós adóhatóságoktól. Emiatt mintegy százmilliárd forinttól eshetnek el az év végén az érintett cégek.
A teljes körű vizsgálat már elkezdődött, az első körben körülbelül háromezer adózót érint, azokat, akik november ötödikén számítottak arra, hogy a szeptember huszadikán beadott bevallásuk alapján visszakapják az áfát. Az érintetteknek mintegy harmincmilliárd forintot kell nélkülözniük. Király László György, az APEH elnöke szerint körülbelül összesen 10-15 ezer ellenőrzésre lehet számítani.
Az adótörvény alapján az adóhivatalnak joga van az ellenőrzéshez, de azzal, hogy nyilatkozatban tudatták, hogy a visszaigénylések csúszni fognak, komoly finanszírozási károkat okoznak a cégeknek – mondta a Magyar Nemzet Online-nak Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) elnöke. Hozzátette: az APEH-nek úgy kellene az ellenőrzést végrehajtania, hogy azzal ne rójon finanszírozási többletterhet a vállalkozásokra, hiszen most aránytalan kárt okoz az adóhatóság. Az Európai Unióhoz történő csatlakozással várható volt az áfa-elmaradás, de ezt a szakembereknek előre kalkulálhatni lehetett – tette hozzá Antalffy Gábor.
A vizsgálat hivatalos célja, hogy képet adjon az EU-n belül kereskedelmi ügyleteket folytató magyar adózók adómoráljáról. A KISOSZ elnöke szerint nem beszélhetünk adócsalókról, hiszen komoly vállalkozásokról van szó, akik nemzetközi cégekkel működnek együtt. Antalffy Gábor úgy véli, azt kellene elővenni, aki rossz kalkulációt készített a büdzsé számára, amely dinamikusan növekvő áfabevételt prognosztizált. Az APEH belső munkaerő-átcsoportosítással megoldhatta volna az ellenőrzést, mivel hazánkban 800 ezer vállalkozás működik, amelyből mindez 3000-et érint, így a kiemelt adóalanyok számára külön csapatot állíthattak volna fel – javasolta a KISOSZ elnöke. Hangsúlyozta, hogy az ellenőrzést az előírt határidőn belül kellene elvégezni. A cégeket egyébként nem fogja boldogítani, a kamatok megnövelése a késlekedő visszaigénylések után, jobban jártak volna, ha időben megkapják a pénzüket – mondta Antalffy.
Csomor Gábor, a Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke sajnálattal állapította meg, hogy ilyen megtörténhet. Mint érdeklődésünkre elmondta, az áfabevételek elmaradtak a várttól, ez pedig befolyásolja a költségvetést, ennek tudható be a kiutalások előtti szigorúbb ellenőrzés. Csomor Gábor úgy véli, az adótörvény alapja a rossz, mert nem egyforma kötelezettségeket ró az adózókra. Már több éve próbálják elérni, hogy a törvényen, az áfacsomagon változtassanak. Rossz a kiutalás és a visszaigénylés pozíciója is. Új adótörvény helyett toldaléktörvényeink vannak – tette hozzá.
Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke szerint a 90-es évek végére nagyon megszaporodó áfacsalások valóban indokolják a szigorítást, de az elfogadhatatlan, hogy emiatt minden visszaigénylő hátrányt szenvedjen. Az anomáliák kiküszöbölése érdekében az érdekképviselet tavaly már tett javaslatokat a visszaigénylési eljárás átalakítására, de a pénzügyi tárca eddig nem fogadta el azokat. Az adótanácsadók javaslata szerint – a vámtörvényből ismert jó vámadós mintájára – be kellene vezetni a jó adózó fogalmát, s számukra lehetővé kellene tenni, hogy gyorsan és egyszerűen visszaigényelhessék áfájukat.
(Magyar Hírlap, MNO)

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni