Románia és Bulgária felvételét elhalaszthatja az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság továbbra is együtt kezeli Románia és Bulgária csatlakozási folyamatát, közös célnak tekintve a tárgyalások idei lezárását és a 2007-es taggá válást. Horvátországgal a jövő év elején kezdődhet meg a tárgyalás.

MNO
2004. 10. 07. 6:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy teljesítse az Európai Tanács (az EU-s állam- és kormányfők) törekvését, és még 2004-ben sikeresen lezárja a csatlakozási tárgyalásokat Bulgáriával és Romániával, utat nyitva az előtt, hogy 2005-ben a lehető leghamarabb aláírják a (közös) csatlakozási szerződést – szögezte le a brüsszeli testület szerdán közzétett testületi állásfoglalása.

A két tagjelölt ország felkészültségét értékelő szokásos éves jelentéseket kísérő „stratégiai papír” megállapítja, hogy mindkettőjük közel van a csatlakozási tárgyalások befejezéséhez. Brüsszel szerint Szófia és Bukarest egyaránt teljesíti a taggá váláshoz szükséges koppenhágai politikai kritériumokat, és most először mindkettőjük esetében leszögezik: működő piacgazdaságuk van, amelyik a reformok bulgáriai folytatása, romániai erőteljes végrehajtása esetén képesek lehetnek az EU egységes piacának versenykihívásával szembenézni.

Amennyiben a tárgyalásokat sikerül az idén lezárni – Románia esetében erre még nincs garancia –, úgy a bizottság jövő ősztől egészen a taggá válásig átfogó éves értékeléseket tesz közzé a tárgyalásokon vállalt kötelezettségek teljesüléséről. Ha valamely területen súlyos elmaradást észlelnek, akkor több védzáradék-intézkedés alkalmazása is lehetővé válik, köztük az, hogy az Európai Tanács egy évvel elhalassza a tényleges taggá válás időpontját.

A bizottsági jelentés szerint a két ország felkészülésében a legsürgetőbb teendők az intézményi rendszer reformjában, az adminisztratív kapacitás erősítésében, az igazságszolgáltatás reformjában, valamint a korrupció elleni harcban vannak.




A horvát csatlakozási folyamatról szólva a bizottság nem adott a tárgyaláskezdéshez határidőt. A tárgyalások a „tízeknél” alkalmazott forgatókönyvet követik majd, ám fenntartásuk „teljes egészében függ majd” attól, hogy folytatódjanak a horvátországi politikai reformok. A bizottság a tárgyalások felfüggesztését fogja javasolni mindezek híján, illetve ha a demokratikus és szabadságjogok súlyos megsértését tapasztalja.

Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.