Az előző napokhoz hasonlóan szerdán is rekordot döntött az olajár, napközben Londonban a Brentet 47,60, New Yorkban az észak-amerikai könnyűolajat 51,48 dolláron jegyezték a novemberi határidős kontraktusokban, igaz, délutánra mindkét piacon 30 centtel csökkent az ár. A legfontosabb közvetlen árfelhajtó tényező ezúttal az volt, hogy Nigériában kiújultak a feszültségek a kormánycsapatok és a lázadó milíciák között, ráadásul hétfőre az olajipari szakszervezet sztrájkot hirdetett, így próbálva kikényszeríteni az üzemanyagárak csökkentését. Az Egyesült Államokban a szeptember közepi Ivan hurrikán miatt a mexikói-öbölbeli olajkutak még mindig csak 75 százalékos kapacitással működnek, s egy tegnapi jelentés szerint az ország fűtőolajkészletei az október 1-jével zárult héten közel egymillió hordóval csökkentek.
A világ olajkereslete évtizedek óta nem tapasztalt mértékben növekszik, a kitermelő országok alig tudják fedezni az igényeket, így egy komolyabb ellátási zavar esetén nem volna honnan pótolni a kieső mennyiséget. Középtávon bizonytalanságot jelentenek az amerikai és a tervezett iraki választások, ezért elemzők nem számítanak az olajpiaci trend megfordulására: egyesek szerint az ár 60 dollárig is felmehet.
Az újabb árcsúcs láttán az OPEC egyik – nevének elhallgatását kérő – tisztviselője a Reuters-nek nyilatkozva kifejtette, hogy a szervezet kész tovább növelni a termelést, ha a vevőknek szükségük van rá. A legnagyobb kőolaj-kitermelő Szaúd-Arábia az illetékes elmondása szerint a vevők igényeinek megfelelően továbbra is hajlandó rugalmasan alkalmazkodni a megnövekedett kereslethez. Szakértők szerint azonban a további érdemi kitermelés-bővítés a kapacitások korlátjába ütközik, mivel az OPEC kitermelési kapacitásainak határán termel.
Forrás: Napi Gazdaság, Portfólió

Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak