A parlagi sas éve

Az egymillió forintos eszmei értékű, rendkívül ritka és fokozottan védett parlagi sast választotta az Év madarának a madártani egyesület. A parlagi sasok 60 százaléka egy éves koráig elpusztul, nem éli túl a téli vándorlást. Vonulási szokásaik megfigyelésére műholdas követőrendszert dolgoztak ki a madárvédők, fészkeiket folyamatosan őrzik. Magyarországon 75 pár költ.

MNO
2005. 01. 22. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén a parlagi sast választotta az Év madarának a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) elnöksége. A természetvédő szervezet – immár hagyományosan – évente kiválaszt és reflektorfénybe állít egy madárfajt, hogy az a korábbinál hathatósabb védelemben részesüljön. Tavaly a rozsdafarkúra esett a választás. Az idei Év madara ritka ragadozó, több nemzetközi egyezmény védi, Magyarországon pedig a legmagasabb védelmi kategóriába sorolták. Eszmei értéke egymillió forint. A védelmi programon keresztül az EU közel 100 millió forinttal támogatja a faj megőrzését – tájékoztatott az MME.

Mint arról korábban már hírül adtuk, az egyesület korábban műholdas nyomkövető programot indított a parlagi sas vonulási szokásainak és téli tartózkodási helyeinek feltérképezésére. Az Év madara akció keretében hamarosan újabb műholdas jeladókat szerelnek fel a fiatal madarakra, hogy segítségükkel kideríthessék: miért pusztul el egy éves koráig a parlagi sasok 60 százaléka. A fiatal sasok legfontosabb gyülekező helyein téli etetéssel próbálják jó kondícióban tartani a tapasztalatlan madarakat, egyes fészkekhez pedig automata kamerákat helyeznek majd el. (A parlagi sasok január végén, február elején kezdik el építeni új fészküket.)

A parlagi sas évének első akciójaként a civil szervezetek a Magyarországon telelő sasokat vették számba: január második hétvégéjén a 142 önkéntes összesen 279 példányt számolt meg. A 209 rétisas mellett 67 parlagi sast, valamint a hazánkban ritka fekete- és szirti sasok egy-egy példányát is megfigyelték. Az ornitológusok szerint biztató jel, hogy évről évre egyre több parlagi sas tölti a telet hazánkban, így talán csökken a dél felé vándorlás közben a Balkán-félszigeten elpusztuló sasok száma.

A parlagi sas védelméhez évtizedek óta hozzátartozik, hogy tavasszal megkeresik a hazánkban költő párok fészkeit, és az év során folyamatosan ellenőrzik a költések előrehaladását. Egyes helyekre műfészkeket építenek a sasoknak, hogy elősegítsék megtelepedésüket, a legveszélyeztetettebb fészkeket pedig folyamatosan őrzik. Mivel évente több tízezer védett madár – köztük néhány parlagi sas is – elpusztul áramütés következtében, ezért a legveszélyesebb elektromos oszlopokat az MME által készíttetett madárvédő szigetelőpapucsokkal látják el az áramszolgáltatók.

A Magyarországon költő 75 páros növekvő parlagisas-populáció kontinensünkön Oroszországot követően a legnagyobb, így megőrzése kulcsfontosságú a faj európai fennmaradása szempontjából – hívja fel a figyelmet az MME.



A parlagi sas elterjedési területe Közép- és Délkelet-Európától egészen a Bajkál-tóig húzódik, azonban költőterületei szórványosak, és a faj világállománya a XX. században drasztikusan csökkent. A Kárpát-medence a parlagi sas elterjedésének nyugati határa, így 2004-ben hazánk és Szlovákia csatlakozásával az Európai Unió parlagi sas állománya a korábbi 2 párról 120 párra emelkedett, amelyből 75 pár Magyarországon költött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.