A Die Weltben Paul Badde A római köszöntés visszatérése című írásában foglalkozik a fasiszta szimbólumokkal az olasz mindennapokban.
Silvio Berlusconi ragyogott, ez az ő napja volt, amikor Rómában, a Capitolium dombon 2004. október 29-én aláírták az európai alkotmányt. A ceremónia után az olasz miniszterelnök kisétált a palota balkonjára, ahol a lelkes közönség köszöntését fogadta. Úgy tette ezt, mint a Duce, kinyújtott karjával.
S érdekes módon senki, egyetlen, Rómába szaladt riporter sem háborodott fel ezen.
Paolo Di Canio, a római Lazio labdarúgója, aki szintén „római módon” ünnepelte az örök riválisnak, az AS Romának lőtt gólját, jelentős felháborodást váltott ki tettével.
A karlendítést és a karjára tetovált latin Dux kifejezést Di Canio politikamentes magánügyének nevezte, s a kezdeti felhördülés az ő esetében is elült. E „politikamentes tettől” az olasz parlamentben ülő Mussolini unoka láthatóan rendkívül meghatódott.
Rómában a fasiszta vesszőnyaláb – egészen másként, mint az importált horogkereszt – mindig is a régi római köztársaság jelképe volt. Ezért a fasiszta bűnbeesést Olaszországban nem mint a múlttal való szakítást, hanem mint történelmük egy részét fogják fel, és a legkevésbé sem hajlandóak az egészre civilizációs törésként tekinteni.
Amit akkor sok német árulásként fogott fel, az ma Olaszország legnagyobb politikai szerencséje lett, azaz, hogy a Fasiszta Nagytanács 1943-ban leváltotta hivatalából Benito Mussolinit.
Tömegbaleset miatt lezárták az M5-ös autópályát