A római köszöntés visszatérése Olaszországban

Miután Rómában, a Capitolium dombon 2004. október 29-én aláírták az európai alkotmányt, Silvio Berlusconi, az olasz miniszterelnök kisétált a palota balkonjára, ahol a lelkes közönség köszöntését fogadta. Úgy tette ezt, mint a Duce, kinyújtott karral. Paolo Di Canio, a római Lazio labdarúgója, aki szintén „római módon” ünnepelte az AS Romának lőtt gólját, jelentős felháborodást váltott ki tettével.

2005. 01. 25. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Die Weltben Paul Badde A római köszöntés visszatérése című írásában foglalkozik a fasiszta szimbólumokkal az olasz mindennapokban.

Silvio Berlusconi ragyogott, ez az ő napja volt, amikor Rómában, a Capitolium dombon 2004. október 29-én aláírták az európai alkotmányt. A ceremónia után az olasz miniszterelnök kisétált a palota balkonjára, ahol a lelkes közönség köszöntését fogadta. Úgy tette ezt, mint a Duce, kinyújtott karjával.

S érdekes módon senki, egyetlen, Rómába szaladt riporter sem háborodott fel ezen.

Paolo Di Canio, a római Lazio labdarúgója, aki szintén „római módon” ünnepelte az örök riválisnak, az AS Romának lőtt gólját, jelentős felháborodást váltott ki tettével.

A karlendítést és a karjára tetovált latin Dux kifejezést Di Canio politikamentes magánügyének nevezte, s a kezdeti felhördülés az ő esetében is elült. E „politikamentes tettől” az olasz parlamentben ülő Mussolini unoka láthatóan rendkívül meghatódott.

Rómában a fasiszta vesszőnyaláb – egészen másként, mint az importált horogkereszt – mindig is a régi római köztársaság jelképe volt. Ezért a fasiszta bűnbeesést Olaszországban nem mint a múlttal való szakítást, hanem mint történelmük egy részét fogják fel, és a legkevésbé sem hajlandóak az egészre civilizációs törésként tekinteni.

Amit akkor sok német árulásként fogott fel, az ma Olaszország legnagyobb politikai szerencséje lett, azaz, hogy a Fasiszta Nagytanács 1943-ban leváltotta hivatalából Benito Mussolinit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.