Fővárosi igen a margitszigeti „vizes” Eb-re

A Fővárosi Közgyűlés hozzájárulását adta ahhoz, hogy a margitszigeti uszoda bővítésével rendezzék meg 2006-ban Budapesten az úszó-, műúszó- és műugró Európa-bajnokságot. Az ellenzék szerint több jogszabály is hiányzik a beruházáshoz, és az ehhez rendelt pénz virtuálisnak tekinthető.

MNO-összeállítás
2005. 01. 27. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikai frakciók korábban egyhangúlag támogatták, hogy Budapest Eb-t rendezhessen, ám a helyszín kiválasztásakor érzelmi és politikai viták is folytak. Mint ismeretes: az Eb eseményeit az első tervek szerint Lágymányoson, egy direkt erre a célra épített uszodában rendezték volna.

A sportbizottság a Hajós ellen

Érdekesség, hogy szerdai ülésén a sportbizottság elutasította azt a javaslatot, hogy a fővárosi közgyűlés csütörtökön tulajdonosi hozzájárulást adjon a margitszigeti rendezéshez. Az ülésen többségben voltak az ellenzéki képviselők, akik az engedély megadása ellen voksoltak.

A közgyűlés mégis igent mondott

A Fővárosi Közgyűlés csütörtökön aztán tulajdonosi hozzájárulását adta ahhoz, hogy a margitszigeti Hajós Alfréd Uszoda bővítésével rendezzék meg 2006-ban Budapesten az úszó-, műúszó- és műugró Európa-bajnokságot.

A beruházás 2,2 milliárd forintból valósul meg, ebből egy feszített víztükrű 50 méteres medencét, egy műugrótornyot és egy mobil lelátót építenek.

A bővítés ügyében hosszan vitáztak a képviselők, majd a szavazáson a szocialista frakcióvezető módosító javaslatait teljesen, Bőhm András SZDSZ-es frakcióvezetőét részben befogadták az előterjesztők. Ezzel az államtól igényelt kártalanítás nagyságát 100 millióról 150 millió forintra emelték. Bőhm András szerint módosításainak részleges elfogadásával ellentmondásossá vált a határozat, ezért szerinte nem lehet ez alapján szerződést kötni. (Emlékezetes: sz SZDSZ nevében Gusztos Péter hetekkel ezelőtt az ELTE lágymányosi épületegyüttesét javasolta helyszínnek. Még ugyanabban a hónapban az SZDSZ meggondolta magát, és mégis támogatta a Margitszigetet, mivel már nincs idő új helyszín kiválasztására.)

Vajda Pál szerint dzsuvás területen bővítenek

Vajda Pál főpolgármester-helyettes amellett érvelt, hogy a szigetet semmilyen komoly környezeti kár nem éri az Eb megrendezése miatt. Szerinte az uszodától távol, az ősparkos szigeti részen tartott eseti rendezvények nagyobb károkat okoznak, mint az Eb. Mint mondta, a sziget 900 ezer négyzetméternyi területéből csak ezerkétszáz négyzetmétert, jórészt „dzsuvás” területet érint a bővítés.

Az ellenzékiek a sziget mellett, ezért mondtak nemet

Az ellenzékiek egy tartózkodó MKDSZ-es képviselő kivételével a hozzájárulás megadása ellen szavaztak. Budapest mint helyszín tekintetében ugyan egyetértettek a frakciók, a margitszigeti ötletet azonban az ellenzékiek, főként környezetvédelmi szempontok miatt, elfogadhatatlannak tartották. Szerintük sokkal célszerűbb lenne egy új uszodát építeni Lágymányoson, ahová eredetileg is tervezték a versenyt. Lágymányoson szerintük az uszoda utóhasznosítása is jobb lenne.

Az ülésen az ellenzéki képviselők hangsúlyozták, hogy Budapest eredetileg a lágymányosi beruházás terveivel nyert jogot az Eb megrendezésére. Az ellenzéki képviselők azt is kifogásolták, hogy több jogszabály is hiányzik a beruházáshoz, így például egyetlen kormányhatározatban sem szerepel a margitszigeti beruházás, vagyis az ehhez rendelt pénz is virtuálisnak tekinthető.

Az ellenzék szerint nem engedhető meg az sem, hogy a beruházó cég földhasználati jogot kapna a területre, így ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy a jelenleg a köztulajdonban lévő terület magánkézbe kerül.

A MIÉP-esek élőlánccal védekeznek

A döntést követő tájékoztatójukon a MIÉP-esek bejelentették, akár élő lánccal is meg fogják akadályozni azt, hogy megvalósuljon a szerintük komoly környezetrombolással járó uszodabővítés.

Nem lesz műugrótorny?

Egyes vélemények szerint nem hozható jó döntés ebben a kormány által a fővárosra kényszerített ügyben. A Margitszigetre érvényes jelenlegi szabályozások alapján nem lehet sem a felszín alatt, sem a felszínen építkezni. Emiatt a környezetvédők által jelzett, öt emelet magas műugró torony aligha valósulhat meg.

A sporthivatalnok a Hajós mellett

Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal (NSH) elnöke cáfolta, hogy jelentős természetkárosítás történne, mivel csak 0,6 hektárt és ötven fát érintene a beruházás. Kérte a képviselőket arra, „engedjék, hogy az állam segítse” ezzel a fejlesztéssel a fővárost.

Gyárfás Tamás, az úszószövetség elnöke szerint nem ők mondtak nemet Lágymányosra, hanem az egyetem vezetői. A fideszesek ezt később cáfolták, mondván a rektor

Forrás: NSO, Index, RTL Klub Online, MNO

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.