„Ha megnyerjük a pert a kulturális minisztérium ellen, az azt jelenti, hogy innentől bárki, bármilyen hivatalba bemehet, és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény értelmében kikérheti a számára fontos papírokat” – adott magyarázatot a Magyar Narancs főszerkesztője, Bojtár B. Endre arra, hogy miért szánták rá magukat a radikális lépésre.
A hetilap a 31,2 milliárdosból egy szerződésmódosítás után 100 milliárdos beruházássá változott Művészetek Palotájával kapcsolatban szeretett volna betekinteni a Demján féle TriGránit Rt.-érdekeltségek, és a minisztérium közt született megállapodásokba. Noha a személyes adatok védelmérôl és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXVIII. törvény 19. paragrafusa értelmében a minisztériumnak 15 napon belül ki kellett volna adnia a kért papírokat, a hetilap a november 24-én írt kérelmére még választ sem kapott.
A december 14-én megismételt kérésre Dr. Bendek András közigazgatási államtitkár úgy válaszolt: „a jogszabály-értelmezési kérdéseket vet fel”, és ezért megkereste az adatvédelmi biztost.
Ez egyértelműen a minisztérium kibúvója, mondta Bojtár, hiszen a biztost nem köti határidő, így a válasz a bizonytalan jövőbe csúszott volna. Ekkor döntötte el a lap, hogy perrel bírja rá a minisztériumot a jogszabályban rögzített kötelességére.
A Magyar Narancs január 17-én keresetet terjesztett elő a Fővárosi Bíróságon Hiller István kulturális miniszter, és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma alperes ellen.
A főszerkesztő elmondta, amennyiben a minisztérium eleget tesz törvényben foglalt kötelezettségeiknek, készek elállni a pertől.
index.hu

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert