Nő a Fidesz támogatottsága

A teljes népesség körében 8, a valamilyen pártot választók közt 14, a pártot választó biztos szavazók esetében 17 százalékosra nőtt a Fidesz előnye – derül ki a Gallup januári közvélemény-kutatásából. A felmérés tanúsága szerint Gyurcsány Ferenc egyre népszerűtlenebbé válik a lakosság körében, a magyarok pesszimisták a jövőt illetően.

MNO
2005. 01. 28. 20:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nőtt a Fidesz előnye

Ismét szétnyílt a két vezető párt közötti olló, a miniszterelnök tevékenységével a relatív többség elégedetlen – állapítja meg a Magyar Gallup Intézet a január 19-27. között készített közvélemény-kutatása alapján. A teljes népesség körében a Fideszt három százalékkal többen választották, mint előző hónapban, míg az MSZP tábora három százalékkal csökkent. Így a decemberi 2 százalékos Fidesz előny a teljes népességen belül 8 százalékra nőtt. A többi párt támogatottságában nem volt jelentősebb elmozdulás: az SZDSZ-nek és az MDF-nek egyaránt 2-2 százalékos a tábora, a MIÉP és a Munkáspárt a fél százalékos támogatottságot sem érte el.

A teljes népesség körében változatlanul igen alacsony a pártot választók és választásokon részt venni kivánók száma – jegyzik meg. Decemberhez hasonlóan a teljes népesség 54 százaléka nevezett meg valamilyen pártot, hogy egy feltételezett most vasárnapi parlamenti választáson arra adná a voksát. Ebben a körben a múlt havihoz képest a Fidesz és az MSZP támogatottsági aránya azonban átalakult: a Fideszt a pártot választók 51, az MSZP-t a pártot választók 37 százaléka támogatja. Novemberben még 46:41 volt ugyanez az arány. A valamilyen pártot választók között az SZDSZ-t és az MDF-et 4-4 százalék támogatja. A parlamenten kívüli pártok közül a MIÉP és a Munkáspárt, a Centrum Párt és együttvéve minden más párt is 1-1 százalék támogatót mondhat magáénak.

A pártot választó biztos szavazók aránya (vagyis azoké, akik azt mondták, hogy biztosan elmennének szavazni, és meg is mondták, melyik pártra szavaznának) a teljes választókorú népességen belül most is az előző hónappal megegyező: mindössze 41 százalék. Az ezen a táboron belüli átrendeződés, éppen a nagyon kicsi bázis miatt is, kiugróan nagy különbséget eredményezett a két nagy párt között. Az ebben a körben mért előző hónapi 6 százalékos Fidesz előny most újra 17 százalékos: a legnagyobb ellenzéki párt 54, az MSZP 37 százalékos aránnyal bir ezen a legszűkebb körön belül.

Gyurcsány egyre népszerűtlenebb

Egyre kevesebben hezitálnak a miniszterelnök munkájának megítélésében: az év elejére kialakult kép meglehetősen kedvezőtlen – állapítja meg a közvélemény-kutató. Januárra 26 százalékra csökkent azok aránya, akik nem rendelkeztek kialakult véleménnyel a kormányfő munkáját illetően. Ezzel párhuzamosan emelkedett a miniszterelnök teljesítményét rossznak tartók aránya: míg novemberben a teljes népesség 23 százaléka, decemberben 32 százaléka vélekedett úgy, hogy Gyurcsány Ferenc rosszul látja el feladatát, ez az arány januárra 41 százalékra nőtt. Azok aránya, akik szerint Gyurcsány Ferenc mint miniszterelnök inkább jól látja el feladatát, a novemberben elért 33 százalékos arányról nem mozdult tovább. Az azóta véleményt formálók az elégedetlenek táborát gyarapították – szögezi le a Gallup.

A Fidesz szimpatizánsainak 77 százaléka ítéli úgy meg, hogy a miniszterelnök rosszul végzi feladatát, míg az MSZP szimpatizánsainak 82 százaléka látja úgy, hogy inkább jól végzi, és csak 9 százaléka úgy, hogy rosszul végzi feladatát. A teljes népesség közel fele (45 százalék), akik nem nyilvánítottak pártszimpátiát,a miniszterelnöki teljesítmény megítélésére is sokkal kisebb arányban vállalkoznak (55 százalék). A közöttük véleménnyel rendelkező körében másfélszer akkora a negatívan, mint a pozitívan értékelők aránya. (32 és 22 százalék). A legidősebb korosztály kivételével minden korosztályban többen vannak a teljesítményt negatívan értékelők, mint a pozitívan értékelők.(A 18-24 éves korosztály 49, a 25-39 éves korosztály 46 százaléka tartotta rossznak Gyurcsány Ferenc teljesítményét.)

A kormányfő és a vezető kormánypárt megítélésének romlása nem független attól a ténytől, hogy a magyarok abszolút többsége ismét pesszimista a jövőt illetően. A decemberi 59 százalékról 62 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint Magyarországon ma inkább rossz irányba mennek a dolgok, míg a lakosság 28 százaléka érzékeli csak úgy, hogy a dolgok inkább jó irányba mennek – tájékoztat a Gallup.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.