Panel-kérdések

Minden ötödik magyar otthon lakótelepen található - derül ki a KSH egyik jelentéséből. Érdekesség, hogy a panellakások mérete, lakóinak korösszetétele eltér a más otthonokétól. Mivel a lakótelepi építkezés felfutásakor a főváros küszködött a legégetőbb lakáshiánnyal, Budapesten főleg a mennyiségi építkezésre törekedtek: így e lakások átlagos alapterülete kisebb, mint vidéki társaiknak.

MNO
2005. 01. 29. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarországi panelhelyzettel, -sajátosságokkal foglalkozik a Központi Statisztikai Hivatal egyik legfrissebb jelentése. Eszerint hazánkban minden ötödik otthon lakótelepen található. E lakások harmada Budapesten van, a többi főleg megyei jogú városokban. A lakótelepi lakások száma meghaladja a 770 ezret, ezek közül csaknem félmillió panellakás. A rendszerváltás utáni lakásprivatizáció révén 2001-re a lakótelepi lakások 94 százaléka vált tulajdonosi jogcíművé (az 1980. évi népszámláláskor ez az arány mindössze 46 százalékra rúgott).

A lakótelepi lakások háromnegyede 1970 és 1990 között épült, „zöldmezős” beruházásban. Csaknem minden második 50-59 négyzetméter alapterületű, általában kétszobás (a nem lakótelepiek körében ez az arány csak 37 százalék, s közülük minden második alapterülete meghaladja a 80 négyzetmétert). Érdekesség, hogy Budapesten a lakótelepi lakások átlagos alapterülete kisebb, mint a többi városban. Ennek az a magyarázata, hogy a korábbi évtizedekben a lakásgondok a fővárosban voltak a legfeszítőbbek, így a mennyiségi lakásépítésre törekedtek.

A lakótelepek lakóinak korösszetétele eltér a máshol élőkétől. Az időskorúak aránya a lakótelepeken alacsonyabb (16 százalék), mint a hagyományos övezetekben (22 százalék). S míg a nagy lakótelep-építkezések idején, az 1970-es években igen alacsony volt az egyszemélyes háztartások aránya, 2001-re ez 29 százalékra nőtt, és némileg meghaladja a többi övezetben észlelhető mértéket (bár a fővárosra ennek a fordítottja jellemző). A hivatal megállapítása szerint a lakások építési éve és a benne lakók korösszetétele között szoros összefüggés van. Az 1970 előtt épült lakótelepi otthonokban egyharmadnál is nagyobb a nyugdíjasok aránya. A később épült épületegyüttesekben a foglalkoztatottak aránya jelentősebb, az időskorúaké jóval kisebb. Viszonylag csekély a fővárosban a munkanélküliek jelenléte – miközben 2001-ben a munkanélküliségi ráta 5,7 százalék volt, a budapesti lakótelepeken arányuk 2,9 százalékra rúgott – eltérően Miskolctól és Salgótarjántól (6,3, illetve 6,0 százalék) – írja a KSH.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.