Temethetetlen történelem

„Nem kritika, ez nem vád, ez nem az én filmemről szól… én nem csináltam filmet a Nagy Imre kormányról, a Nagy Imre csoportról…” Mészáros Márta A temetetlen halott című filmje nem a politikust, hanem az embert állította a középpontba. A Nagy Imre Ház és a Nagy Imre Társaság szervezésében tegnap megtartott eszmecserén ismét sok bírálat érte a filmet.

Ottlik Judit
2005. 01. 25. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóllehet Mészáros Márta A temetetlen halott című filmjét tavaly november óta láthatja a nagyközönség; az alkotás máig sem mentes a vitáktól és az indulatoktól. Ezt igazolja az '56-os miniszterelnök életének utolsó szakaszát feldolgozó műről a tegnapi napon rendezett eszmecsere, melyen a résztvevők élesen bírálták az alkotást, mondván, az történelmet hamisít, amikor nem a valóságnak megfelelően láttatja a volt miniszterelnök körüli csoport történelmi szerepét.

A rendezőnő saját elmondása szerint évek óta szeretett volna filmet készíteni arról az általa személyesen is ismert Nagy Imről, aki szembeszállt a Szovjetunióval, s akinek mártír sorsa a szabadság és a nemzeti önrendelkezés jelképe lett az egész világon. A történelem azonban jelen esetben is veszélyes és képlékeny talaj, s azt azért maga a rendezőnő is elismeri. Nagy Imre történelmi szerepvállalása máig nem tisztázott.

A filmmel kapcsolatos tegnapi eszmecserén a vádlott-társak leszármazottai is – többek között Szilágyi Júlia, Donáth Ferenc, Vásárhelyi Mária – is jelen voltak, akik egybehangzóan annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a film nem objektív, hamis és torz módon ábrázolja Nagy Imre vádlott-társait. A vita résztvevői közül többen úgy vélekedtek, a film ez esetben „ellentmond a történelmi igazság föltárásának, s barátai és társai által elhagyatott, magányos hősként ábrázolja Nagy Imrét”.

A film kapcsán rendezett tegnapi vita Rajk László vezetésével zajlott le, a vádlott-társak és családtagjaikon kívül az eszmecserén azok az úgynevezett snagovi „gyerekek” is képviseltették magukat, akik annak idején együtt voltak Nagy Imrével a száműzetés színhelyén.

A beszélgetésen részt vett Rainer M. János, a film szakértő konzultánsa is. A vitán jelenlévő Donáth Ferenc korábban az Élet és Irodalom hasábjain már bírálta Rainernek a filmmel kapcsolatos szakértői tevékenységét; s annak a véleményének adott hangot, hogy Rainer, a történész, mint a Nagy Imre-életrajz szerzője, hitelesítheti azt is, ami hamis. Donáth már ebben az írásában is nehezményezi azt, hogy „a film hallgat a csoportról, annak történelmi felelősségét, erkölcsi helytállását – mintha egy képről kitakarnának alakokat – kiretusálja.”

Népszabadság, es.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.