Még nem kezdődött meg a délután háromra kitűzött egyeztetés a szaktárca és a gazdák képviselői között. A tüntető termelők korábban – semleges helyszínhez ragaszkodva – a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Kossuth téri székházát jelölték meg a tárgyalás helyeként – jelentette az InfoRádió. Délelőtt a gazdák szervezeteinek vezetői tartottak előkészítő egyeztetést közös álláspontjukról a Felvonulási téren, a traktoraik mellett felállított sátorban.
A beszámolók szerint a tegnapi demonstráció fő céljának, a tárgyalás elérésének bejelentése után késő estére csökkent a tüntetők száma, több, busszal a fővárosba érkezett termelő hazament – írta a Népszabadság. Sokan maradtak viszont, és mondják: maradnak, amíg kell. Batiz András kormányszóvivő szerint a kifizetések néhány héten belül megkezdődnek (erről egyébként a szaktárca államtitkára tegnap azt mondta: a gyorsított kiutalások nyomán március végére a gazdák 90 százaléka megkaphatja a támogatást) – tudatta az InfoRádió. A szóvivő a sajtó képviselőinek még tegnap azt nyilatkozta, hogy a beküldött papírok közül majdnem minden negyedik hibás volt, s ez okozta a késedelmet.
Lengyel Zoltán, a párt mezőgazdasági kabinetjének vezetője mai sajtótájékoztatóján ezzel kapcsolatban felrótta a kormánynak, hogy a megoldás keresése helyett a gazdákat okolja a kifizetések elmaradása miatt. Emlékeztetett arra is, hogy Németh Imre agrárminiszter egy ma reggeli televíziós műsorban ugyancsak a gazdákat okolta a késedelmes kifizetésekért. A termelők tájékoztatására indított 280 milliós kampányra utalva megjegyezte: volt olyan számla is, amit a minisztérium gyorsított közbeszerzési eljárást követően határidőre ki tudott fizetni.
Szijjártó Péter fideszes képviselő ezzel kapcsolatban – ugyanezen a tájékoztatón – arról beszélt: a kormány hibája, hogy a gazdák annak ellenére nem voltak felkészülve az európai uniós csatlakozásra, illetve az ezután elérhető támogatások lehívására, hogy a kabinet 280 millió forintot költött a tájékoztatási kampányra. A pályázat érdekessége, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium olyan feladat ellátására írt ki pályázatot, amely a falugazdászok munkaköri leírásában is szerepel – fogalmazott a képviselő. A politikus szerint a kampányért a 280 millió forintot felvevő cégek és társaságok (az Agrárkamara, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége valamint a Perfekt Rt.) erős szocialista kötődéssel rendelkeznek. „Az Agrárkamara korábbi ügyvezetője a jelenlegi agrárminiszter, Németh Imre volt, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége volt az előző munkahelye a tárca egyik akkori helyettes államtitkárának, a Perfekt Rt. tulajdonosa pedig egészen 2002-ig Gyurcsány Ferenc jelenlegi miniszterelnök Altus nevű részvénytársasága volt„ – mutatott rá a fideszes honatya.
Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese szerint az MSZP a jobboldali pártokkal ellentétben, amelyek a kárpótlással szétverték a mezőgazdaságot, támogatja a kormány vidékfejlesztési intézkedéseit, mert az biztosított a termelőknek minden eddiginél több támogatást.
Lengyel Zoltán reggel az InfoRádiónak nyilatkozva felhívta a figyelmet: a 2005-ös költségvetés semmi mást nem tartalmaz, mint az uniós támogatási formákat, a fennmaradó összeget pedig korábbi kötelezettségvállalások terhelik. Így idén elmaradhat az ágazat nemzeti támogatása, ami tovább ronthatja az agrárium helyzetét.
A nagyobbik ellenzéki párt ezen kívül kíváncsi lenne annak okára, hogyan lehet, hogy közel egymillió hektár különbség van a ténylegesen nyilvántartott mezőgazdasági terület, illetve a területalapú kifizetésekre jogosult terület és a leadott igény között – mondta el a Magyar Rádiónak Turi-Kovács Béla, a Fidesz szakpolitikusa. Pedig – emlékeztetett a politikus – a szaktárca a mezőgazdasági parcella-azonosító program elkészülte után erőteljesen hangoztatta: a rendszer most már hibátlanul fog működni.
Az MSZP részéről Pásztohy András, a szaktárca politikai államtitkára azt mondta: tavaly május 17-ig kellett benyújtani a területalapú támogatásra a pályázatokat. Ezek kitöltésénél a falugazdászok segítették a termelőket, gazdálkodókat. A határidőt a tárca kétszer meghosszabbította, mert egy kicsit nehéz volt a kérvényeket benyújtani, megszokni az új rendszert – ismerte el az államtitkár. A politikus szerint az is hozzájárul mindehhez, hogy 2001-2002-re kellett volna a rendszert kimunkálni.
Karsai Péter (MDF) szerint rendkívül nagy baj, hogy a falugazdászokat, akik leginkább segítségükre lehetnek a gazdáknak, nem hogy megerősítették pozíciójukban, hanem inkább elgyöngítették. Így a legkritikusabb pillanatokban, amikor több évre eldőlhet, hogy kapnak támogatást, vagy nem, nem állt a gazdák rendelkezésére a legnagyobb segítség – tette hozzá.
Nem a magyar kormány vagy a minisztérium dönti el, hogy a pályázat megfelelt-e az adott rendszernek vagy nem, hanem az Európai Unió által előírt szabályok – mondta Kiss Zoltán, az SZDSZ szakpolitikusa.
Emlékezetes: a szaktárca korábban azt ígérte, hogy a támogatások 80 százalékát még 2004-ben kifizetik. Erre azonban nem került sor, az FVM szerint a családi gazdálkodók igen nagy tömegben rosszul töltik ki a területalapú támogatáshoz szükséges iratokat, sok esetben ezért nem juthattak támogatáshoz. Az MNO-nak tegnap nyilatkozó, a támogatást meg nem kapó gazdák közül azonban csak egy tudott arról, hogy rossz adatokat adott meg.
Mint beszámoltunk róla, tegnap több ezer gazda gyűlt össze a Kossuth téren, ahol a szónokok bírálták a kormányt a támogatások kifizetésének elmaradása miatt, majd képviselőik egy időben adták át petíciójukat a szaktárcában és a Miniszterelnöki Hivatalban.

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?