Annus Adrián kalapácsvető maratoni hosszúságú tárgyalása tegnap délelőtt 10 óra 30 perckor vette kezdetét Svájcban, a lausanne-i Hotel de la Paix különtermében, majd este 20 óra 30 perckor ért véget. Ez idő alatt közel két órán át tartó kérdésözönnel árasztották el a grémium előtt tanúként megjelent Schmitt Pált, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökét, Molnár Zoltánt, a MOB igazgatóját, valamint Mérei László szövetségi kapitányt.
A MOB elnökét elsősorban a magyar doppingellenőrzési gyakorlatról kérdezték, továbbá arról érdeklődtek, hogy mit tesz az olimpiai bizottság a megelőzés, felvilágosítás terén, illetve hogy milyen volt a magyar csapat vezetésének struktúrája az athéni játékok ideje alatt. Schmitt Pál a meghallgatással kapcsolatban a Magyar Televízió egyik reggeli műsorában azt mondta, annak idején személyes ígéretet tett Annusnak, hogy a bírósági tárgyaláshoz a tőle telhető legtöbb technikai és más segítséget megad.
A MOB elnöke elmondta, tőle személyesen azt kérdezték, fel volt-e hatalmazva arra, hogy képviselje Annus Adriánt, illetve hogy érdekében eljárjon az athéni fegyelmi tárgyaláson. A testület továbbá azt tudakolta, hogy Annus Adrián engedéllyel utazott-e haza, miután átvette aranyérmet. Schmitt Pál úgy véli, Annusnál a védekezés alapja, hogy nem tudott arról, hogy újabb mintát kellene leadnia az osztrák–magyar határállomáson. A MOB elnöke hangsúlyozta: az ő feladata az volt, tárgyszerűen védje a sportoló érdekeit. Az elnök nem volt hajlandó további találgatásokba bocsátkozni, ugyanakkor hozzátette: nem ismer olyan esetet, amikor visszaadtak volna egy már elvett érmet. Molnár Zoltán, a MOB igazgatója a tegnapi meghallgatással kapcsolatosan azt nyilatkozta, ők Schmitt Pállal együtt mindent elmondtak, s a bíróság minden kérdését meg tudták válaszolni.
Az Annus Adrián perét tárgyaló – egy osztrák szakember, továbbá a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a CAS képviselője alkotta – háromtagú grémium azt dönti el, hogy a kalapácsvető vissza kapja-e athéni aranyérmét, vagy sem. A mai napon már csak Annust kérdezték, de új téma már nem került elő. A testület osztrák tagja kifejezetten azt firtatta, mennyire volt szabályszerű a mintavételi eljárás. Végül a bíróság bejelentette, hogy ítélet leghamarabb hat hét múlva születhet az ügyben. Csütörtökön Fazekas Róbert beadványával foglalkoznak Lausanne-ban. Erre a tárgyalásra már nem hívták tanúként Schmitt Pált.
Az elvett aranyérmükért harcoló magyar sportolókat a Bécsben élő, magyar származású ügyvéd, Eva Maria Barki képviseli. Annus beadványa 13 pontban foglalja össze, hogy a kalapácsvető miért tartja jogtalannak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elmarasztaló döntését. Ezek közül az egyik legfontosabb érv, hogy Annus nem kapott szabályszerű értesítést a NOB újbóli ellenőrzési szándékáról.
Mint ismeretes, a két magyar sportoló azért fordult a nemzetközi fórumhoz, mert mindkettőjüket kizárták a 2004-es nyári athéni olimpiáról, megfosztva őket első helyezésüktől. A diszkoszvető Fazekast azért, mert a döntő utáni doppingteszt alkalmával nem adott le az előírtnak megfelelő mennyiségű vizsgálati anyagot, a korábban az aranyérmét már átvevő kalapácsvető Annust pedig azért, mert ezt követően, de még az olimpia időtartama alatt megtagadta az újabb vizsgálatok elvégzését
A nemzetközi bizottság kétféleképp határozhat: vagy elfogadja Annusék keresetét és így a sportolók visszakaphatják aranyérmüket, vagy elutasítják a keresetett. A döntés mind a sportolókra, mind a nemzetközi olimpiai bizottságra nézve is kötelező érvényű.
(Magyar Rádió, hirado.hu, MNO)
Öt gólpassz egy mérkőzésen – a magyar futballista berúgta az ajtót a Liverpoolban
