Az ellenőrzések középpontjában az idén is az uniós adószámmal rendelkező adózók áfavizsgálata áll. Kiemelt figyelmet fordítanak az Európai Unión belüli adómentes értékesítések feltételeinek ellenőrzésére, ezen belül is arra, hogy a terméket a másik tagállamba elfuvarozták-e. Az unión kívüli értékesítések is gyakran nagyító alá kerülnek, s megvizsgálják, hogy a terméket a vámhatóság végleges rendeltetéssel kiléptette-e külföldre. Emellett a végső fogyasztók számára értékesítők is kiemelt figyelemben részesülnek, különösen a nyugta- és számlaadási kötelezettségek teljesítését vizsgálják – írja a Világgazdaság.
Az egyszerűsített vállalkozási adó szabályai szerint adózók számlái is az APEH-ellenőrzések középpontjában lesznek ebben az évben. Esetükben azt vizsgálják, hogy van-e a számláknak valóságtartalma, vagyis hogy a gazdasági esemény ténylegesen teljesült-e.
A személyi jövedelemadó esetében a visszaigénylést kérő adózókra figyelnek a revizorok. Megvizsgálják, hogy az adó-kedvezményeket és mentességeket jogszerűen vették-e igénybe. Ebben az évben már nemcsak az önbevallók, hanem az adóbevallást a munkáltatón keresztül benyújtó adózók is számíthatnak adóellenőrzésre.
A legnagyobb adóteljesítményű adózóknak legalább a felét az idén is ellenőrzik. A multinacionális cégeknél a transzferárak alkalmazásának jogszerűségét nézik meg alaposabban. A vállalkozói szerződések munkajogi, illetve társadalombiztosítási szempontból való minősítését a meghirdetett moratórium letelte után – a második fél évtől – vizsgálják.
A kisebb adónemek közül a környezetvédelmi termékdíjra, a kulturális járulékra koncentrálnak az átlagosnál jobban. A megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató szervezetek kiemelt figyelmet kapnak az adóhatóságtól, különösen a kijelölt célszervezetek dotációjának igénylését veszik nagyító alá.
(Világgazdaság)
Miért bombázza Izrael Szíriát, és kik azok a drúzok?
