Az ügyben még hetekkel ezelőtt kezdődött nyomozás, mivel a gyanú szerint a Bács-Kiskun megyei település cigány kisebbségi önkormányzatának volt elnökasszonya – aki 2003 májusáig töltötte be ezt a tisztséget – valótlan tartalmú okiratokkal segített hozzá idős embereket jogosulatlan kárpótláshoz, az Osztrák Kárpótlási Alap terhére.
Az úgynevezett Osztrák Kárpótlási Alapból az Ausztriában kényszermunkát végzett magyarországi romáknak jelentősebb összeg juttatható, mindazoknak a személyeknek – vagy örököseiknek -, akiket a nemzetiszocialista rendszer áldozataként a mai Ausztria területén dolgoztattak. Az ügyben a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya folytatja a további vizsgálatot. A hírügynökség információi szerint várható, hogy az ügyben más személyek is gyanúba kerülhetnek Bács-Kiskunban, sőt az ország több más településén is tapasztaltak problémákat az Osztrák Kárpótlási Alap elosztása során.
A megyei rendőrség gyanúja szerint a nő 2003-ban követte el a bűncselekményeket, továbbra sem ad tájékoztatást arról, hogy pontosan miért folytatnak vizsgálatot a dunapataji asszony ellen. A megyei főügyészségen viszont elmondták, hogy csalás gyanújával került előzetes letartóztatásba a roma vezető. Hozzátették: a Bács-Kiskunban mintegy öt hónapja kezdődött nyomozás akár még több hónapig is eltarthat még az ügyben.
A gyanúsított nőről egyébként korábban tévesen állítottuk, hogy a dunapataji cigány kisebbségi önkormányzat elnöke lenne, ezt a tisztséget ugyanis csak 2003-ig töltötte be. Jelenleg egy független roma érdekvédelmi civil egyesület elnöke, amelynek azonban semmi köze nincs a dunapataji CKÖ-höz.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
