Megbukott a forrásmegosztási javaslat

Az SZDSZ sem támogatta a forrásmegosztásról szóló javaslat közgyűlési tárgyalását a fővárosi pénzügyi bizottság mai ülésén. A Fidesz szerint a főváros tervezete valótlan adatokra alapul, és csupán hitegeti a kerületeket. A rendeletet február 15-ig el kellene fogadnia a közgyűlésnek.

MNO
2005. 02. 09. 13:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főváros pénzügyi bizottsága ma közgyűlési tárgyalásra alkalmatlannak minősítette az idei forrásmegosztásról szóló fővárosi tervezetet. A javaslatot csupán a szocialisták támogatták, az SZDSZ és az MDF tartózkodott, a Fidesz–MKDSZ és a MIÉP képviselői pedig nemmel szavaztak. A tervezetet Tiba Zsolt főjegyző jegyezte.

Hutiray Gyula, a bizottság fideszes tagja az ülést követően kiadott közleményében felhívta a figyelmet arra: a forrásmegosztási rendeletet a törvény szerint február 15-ig rendkívüli közgyűlésen meg kell tárgyalni és el kell fogadni, holott azt még az SZDSZ sem tartja vitára alkalmasnak. – A főváros a tervezetben azzal hitegeti a kerületeket, hogy 6,5 milliárd forintot oszt szét közöttük, amire azonban törvényi felhatalmazása nincsen – hangsúlyozza a politikus, hozzátéve: a javaslat továbbra is valótlan adatokra alapul, készítője pedig a kerületi polgármesterekre tolja a felelősséget a szükséges módosítás kezdeményezésének elmaradásáért. – A várost vezető koalíció ismételten bebizonyította, hogy teljességgel képtelen szakmailag elfogadható javaslatokat készíteni és a város működését felelősséggel irányítani – hangsúlyozza közleményében Hutiray Gyula.

Ismeretes: tavaly a forrásmegosztás korrekciója során kiderült, hogy az adatszolgáltatási rendszerben hiba van. Nyolc városrész polgármestere akkor közösen tiltakozott a forrásmegosztás szerintük felelőtlen gyakorlata miatt. Januárban pedig a kerületek elvetették a főváros forrásmegosztási tervét, amely szerint a jövőben nem a városháza, hanem a belügyminiszter határozna az – idén 160 milliárd forint sorsáról döntő – osztozkodásról, ami azt jelenti, hogy a városrészek véleményezési joga megszűnne. A polgármesterek döntése értelmében viszont a jövőben sem a belügyminiszter hatáskörébe tartozik majd a megosztás.

– Jól mutatja a kormány Budapest-barát politikáját, hogy míg más önkormányzatoktól a helyben maradó személyi jövedelemadó 17,25 százalékát veszi el, addig a főváros esetében 29 százalékát, azaz 6,5 milliárd forint kötelező tartalék képzését írja elő. Ez az összeg olyan, mint a kutya vacsorája: semmi remény arra, hogy az önkormányzatok ténylegesen felhasználhassák ezt az összeget – szögezi le Hutiray mai közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.