Nyilvános az üres ügynöklista – Reklámfogás?

Mától olvasható az interneten a Political Capital által a volt állambiztonsági szervekkel együttműködők nevéből összeállított lista, ami csupán 19 nevet tartalmaz. A hiányosságokat a szerzők elismerik, azért a törvényi hátteret okolják. A parlamenti pártok egyetértenek: jogi szabályozására van szükség.

Orosz Zoltán
2005. 02. 11. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mától olvasható a Political Capital honlapján az a névsor, amit a cég állított össze azok neveiből, akikről már ismertté vált: 1989 előtt ügynökök, beszervezettek voltak, vagy együttműködtek az állambiztonsági szervekkel.

A Political Capital weblapján elérhető névsor összeállítói szerint „tudományos kutatások eredménye”, bevallott szándéka pedig, hogy elősegítse a jelenkori és a közelmúlt történelmének tudományos célú megismerését. A lista azoknak a neveit tartalmazza – írják az összeállítók –, akik: önként beismerték, vagy nyilvánosan elismerték kapcsolatukat az állambiztonsági szolgálatokkal; aláírták a beszervezési nyilatkozatot, és arról nyilatkoztak a médiában; újságíróként az átvilágítóbírák döntése értelmében érintettnek minősülnek; végül, akik más módon együttműködtek az állambiztonsági szervekkel, és erről nyilatkoztak a médiának. Mégis csupán 19 nevet tartalmaz. (Bácskai Tamás közgazdász, Boros Imre volt miniszter, független képviselő, Csurka István MIÉP-elnök, Esterházy Mátyás fordító, Esterházy Péter író édesapja, Fazakas Szabolcs EP-képviselő (MSZP), volt miniszter, Gergely Gáspár újságíró, szerkesztő, Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Keresztes Sándor volt vatikáni nagykövet, Medgyessy Péter volt miniszterelnök, Molnár Gál Péter újságíró, Morvay Péter újságíró, szerkesztő, Novák Dezső edző, Pokorni János tervező elektromérnök, a Fidesz alelnökének, Pokorni Zoltánnak az édesapja, Salgó László volt országos rendőrfőkapitány, az Europol aligazgató-helyettese, Som Lajos zenész, Szalay Gábor országgyűlési képviselő (SZDSZ), volt államtitkár, Tar Sándor író, Vikidál Gyula rockénekes, Utry Attila író.)

A szerzők elismerik, hogy a lista nagyon hiányos, szerintük azért, mert még csak ennyi név „szerepelhet” a sorban. A kurtítást azzal magyarázzák, hogy a teljes lista nyilvánosságra hozatalát a politika és a titkosszolgálatok ma még meg tudják akadályozni. A szerzők a 97 név helyett csak 19-et tartalmazó listával „ártatlanul senkit sem kívánnak meghurcolni (…), ezért a nem egyértelmű” ügyek és személyek kimaradtak.
Azt is közölték: nem vállalták a kockázatot, ezért azok a nevek, amelyekkel kapcsolatban a szerepeltetést az adatvédelmi ombudsman aggályosnak nevezte, nem kerültek a listára – hangzott el az InfoRádióban.

De nem került fel számos, az átvilágítóbírák által az ügynöktörvény hatálya alá tartozóként megnevezett olyan politikus sem, akiket ezért fel is szólítottak a bírák a lemondásra (a teljesség igénye nélkül: Horn Gyula, Csehák Judit, Szűrös Mátyás, Gál Zoltán...). Az ő szerepük szintén nyilvánosan ismert, nevüket a média már közölte ilyen összefüggésben. A kritériumok – amiket a szerzők maguk állítottak össze – meglepő módon azonban rájuk nem is vonatkoznak, ám például a törvény hatálya alá tartozónak nyilvánított újságírókra igen. Kérdés, hogy miért.

De maradtak ki olyan újságírók is, akikről a közelmúltban derült ki érintettségük.

Az intézet szándéka szerint folyamatosan bővíteni fogja a névsort, és lehetőséget biztosít a vallomásra és bocsánatkérésre azoknak, akik ezzel élni kívánnak.

Mindenesetre a Political Capital politikai kutatóintézet neve a névsor közzétételére vonatkozó szerdai bejelentés óta minden médiumban folyamatosan napirenden van és elhangzik. Ismeretes: a kommunikációs szakemberek szerint a reklám hatásmechanizmusának alapja az adott márkanév minél szélesebb körű ismertté tétele.




A parlamenti pártok reakciójának kivonata (elhagzott a Magyar Rádióban)

Burány Sándor, MSZP
„Ez a módszer nem vezet el a célhoz”. A cél a minél szélesebb nyilvánosság, ami a törvény módosításával valósítható meg. Szerinte a neveken kívül a tevékenységet minősítő jelentéseket is ismertté kell tenni.

Demeter Ervin, Fidesz
„Okkal, ok nélkül sároznak be embereket”. Ez helytelen, ezért világos és egyértelmű jogi szabályozásra van szükség. Ezt követheti, hogy következményt fűznek ehhez – például ne viselhessen közhivatalt, aki együttműködött az állambiztonsági szervekkel.

Kuncze Gábor, SZDSZ
Az SZDSZ nem erre számított, jobb lett volna, ha a politika megtalálja a jogállami megoldást.

Dávid Ibolya, MDF
„Semmi új nem volt” benne. Az ügynökök és együttműködők neve kerüljön nyilvánosságra, az áldozatok legnagyobb védelme mellett. „Törvényt kell alkotni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.