Szervezett támadás indult az egyházak, de különösen a katolikus egyház ellen – jelentette ki Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára A Katolikus Egyház és az állam kapcsolata Magyarországon című előadásában, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. – Annak ellenére igaz ez, hogy Hiller István, az MSZP elnöke, korábbi kulturális miniszter novemberben azt mondta a történelmi egyházak vezetőinek, hogy a szocialista párt nem egyházellenes, és amíg ő az elnöke, addig nem is lesz az – fűzte hozzá Veres András, aki úgy fogalmazott: nem állítja, hogy az MSZP maga ideológiai alapon egyházellenes lenne, de tagjai közül többen mégis így lépnek fel. – Úgy tűnik, hogy az MSZP-nek az az egyházellenes hangulatkeltés sincs ellenére, amelyet az SZDSZ néhány hónapja folytat a legkülönbözőbb témák ürügyén – vélekedett Veres.
Veres András kitért arra is, hogy Gyurcsány Ferenc egy „nagyon őszinte”, a múltat végképp eltörölni szándékozó ötlettel lépett elő; az ügynöktörvényt módosítani kell, és mindenkire ki kell terjeszteni, így az egyháziakra is. – Azonnal meg is jelentek hírek arra vonatkozóan, hogy vannak ám listák, amelyek egyházi személyek ügynöki múltjáról szólnak. Valakik fejében tehát már korábban megszületett a gondolat, hogy a társadalomban, de leginkább az egyházon belül zavart kell kelteni, újra van egy ügy, amellyel az egyházi személyek, de még inkább az egyház egésze ellen lejárató kampányt lehet kezdeményezni – tette hozzá.
Veres András kijelentette: nem tudja elfogadni azt a szándékot, hogy az egyházi beszervezettek nevét fel kell fedni, mert már nem ismerhető meg teljes körűen az ügynökök listája, s azokra nézve, akik ezt a kegyetlen rendszert létrehozták, fenntartották, ez semmiféle következménnyel nem járna; azok viszont, akik akkor áldozatai lettek tevékenységüknek, ma újra áldozatokká válnának. – De legfőképp azért nem tudom elfogadni, mert ez csak indulatok felkeltésére szolgálna – mondta.
Veres András rámutatott arra is, hogy a kommunista diktatúra idején minden vezetői tisztséget betöltő személy rendszeresen úgynevezett hangulatjelentést írt a munkahelyéről, a környezetéről, valójában azonban őket is megfigyeltették másokkal.
Mint mondta, az egyházi személyeket fokozott módon igyekeztek megkörnyékezni, velük szemben lelki és akár fizikai kínzásokat is bevetettek. Ebben a zaklatásban egyesek rendkívül hősies módon ellen tudtak állni, mások személyében a beszervezők megtalálták azt a gyenge pontot, ahol zsarolni tudták őket, s végül rá tudták venni az együttműködésre – közölte, hozzátéve: még köztük is sokan voltak olyanok, akik soha nem adtak jelentést, vagy ha mégis, akkor semmire sem használható információkat adtak csupán. A püspök megjegyezte: jó néhányan közülük még a pártállam idején önként leleplezték magukat, kérve paptársaikat, hogy jelenlétükben ne beszéljenek bizalmas vagy politikai témákról, mert nekik jelenteniük kell.
Az MKPK titkára kitért arra is: miután a kormányok maguk értelmezik az egyház működésének keretet adó törvényeket, sajnos előfordulhat – és elő is fordul –, hogy a törvény végrehajtása során próbálnak függőségi viszonyt teremteni a mindenkori kormányzat és az egyház között. – Ez a kísértés eddig még egyik kormányt sem kerülte el, a különbözőség csak abban áll, hogy melyik mennyire erőszakosan vagy kevésbé erőszakosan próbált ennek az akaratának érvényt szerezni – hangsúlyozta, leszögezve: az MKPK nem jobb- vagy baloldali; a kétezer éves jézusi Evangélium tanítása szerint igyekszik vezetni a rábízottakat az üdvösség felé.
A püspök szerint az utóbbi hónapok tapasztalata azt vetíti előre, hogy bizonyos politikai erők minden hétre találnak okot a jövőben is arra, hogy az egyház ellen valamilyen kampányt kezdeményezzenek. – Arra kell számítanunk, hogy sok támadás fog érni bennünket az elkövetkező időben is – tette hozzá. – Erről a helyről is szeretném üzenni a politikusoknak: a kétezer éves egyház a mainál sokkal nagyobb próbatételeket és üldöztetéseket is túlélt már – jegyezte meg Veres András.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen tartott rendezvényen jelen volt Seregély István egri érsek, az MKPK elnöke és a testület több tagja is.
(Klubrádió)

Közúti ellenőrzés esetén ezekre kell odafigyelni!