Tömeges elbocsátások a magyarországi nagyvállalatoknál

Közel felére csökkent a hazai nagyfoglalkoztatók száma. Ma már csak 15 olyan vállalat van, amely ötezer vagy ennél több alkalmazottnak ad munkát, holott a 2000. év végén még 27 volt.

MNO
2005. 02. 03. 8:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A recesszió, a racionalizálási folyamatok, a kitelepülések, a feketegazdaság egyaránt hozzájárult, hogy az elmúlt években csökkent a hazai nagyfoglalkoztatók száma. Az ötezresnél nagyobb cégek közül csak hat bővítette az alkalmazottak létszámát.

A KSH adatai szerint komoly a csökkenés a 250–299, és az 500–999 főt foglalkoztató gazdasági szervezetek számát tekintve is. Közel tíz százalékkal nőtt viszont az 5–9 főt alkalmazó cégek száma. Az Ecostat Top 100 2000-es és 2003-as rangsorát összehasonlítva a legnagyobb létszámot veszítő cég a Videoton Holding volt, ahol három év alatt közel felére csökkent a dolgozói állomány. A két legnagyobb hazai foglalkoztatónál, az állami tulajdonú MÁV-nál és postánál jelenleg is racionalizálás folyik. A rangsor alapján 2000-hez képest a GE, a Flextonics, a Tesco, a Danubius Szálloda Rt., a Richter és az Audi teremtett új munkahelyeket. A Flextronics jelenleg létszámot csökkent, ám a Tesco az idén 2500 új munkatársat vesz fel.

Ha egy vállalat elbocsát, legtöbbször racionalizál vagy visszafejleszt – mondta Viszt Erzsébet. A GKI kutatója szerint a létszámcsökkenés hátterében sokszor az outsourcing áll. Gyakori a minőség-ellenőrzés, az adminisztráció, a különböző üzleti szolgáltatások kiszervezése. A létszámcsökkenések egyik okának szintén a kiszervezést, a cégek holdingosodását tartja Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter. A piacgazdaságban ez a folyamat természetes, nem kell megijedni tőle, de az idei évtől több, foglalkoztatást bővítő kedvezmény is ösztönzi majd az új munkahelyteremtést – fogalmaz.

A szervezeti felépítések változása mellett a nyugat-európai recessziót nevezi legfontosabb befolyásoló tényezőnek Szanyi Miklós, a Világgazdasági Kutatóintézet főmunkatársa. Az egész magyar gazdaság, de különösen az exportra gyártó cégek, a feldolgozóipar szereplői érezték meg a recessziót, hangsúlyozza.
A feldolgozóiparban összesen két százalékkal, ezen belül az élelmiszeriparban, a textil- és cipőgyártás terén több mint nyolc százalékkal csökkent a foglalkoztatás – derül ki a KSH tavalyi és a 2003-as III. negyedévi adatok összehasonlítása alapján. A bányászat mellett tavaly e két területen, s a mezőgazdaságban csappant meg az alkalmazásban állók száma.

A GKI és a Világgazdasági Kutatóintézet szakértői szerint az utóbbi néhány évben a kitelepülések is meghatározták a nagyfoglalkoztatók számát. Nem baj, ha egy-egy tevékenységet keletebbre visznek a vállalkozások, ám gond, ha nincsenek arra serkentve, hogy hozzanak helyette más tevékenységet – húzza alá Szanyi, aki szerint sokszor elmarad az ösztönzés.
A felsorolt létszámcsökentő okok közül Magyarországon az elmúlt években mindegyikre volt példa, de nem mondanám, hogy bármelyik nagyobb hangsúlyt kapott volna a másikkal szemben – állítja Viszt Erzsébet. A GKI kutatója szerint a feketegazdaság térnyerése is fontos létszámcsökkentő ok, ám ez inkább a kkv-szektor foglalkoztatását befolyásolja.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.