A pártállam titkos iratainak nyilvánosságát szorgalmazó törvényjavaslatot nyújtott be a Fidesz az Országgyűlésnek – jelentette be Demeter Ervin (Fidesz) mai sajtótájékoztatóján, hangsúlyozva: az iratokat mindenki számára elérhetővé kell tenni, s ennek érdekében az akkor titkossá minősített iratokat mihamarabb felül kell vizsgálni. – Erre a törvényre azért van szükség, mert a szocialisták javaslata megáll félúton, csak részigazságokkal foglalkozik, és kerüli a számukra igen kínos kérdéseket – mondta, hozzáfűzve: nem elég csupán a III-as főcsoportfőnökség „amúgy is széthordott” iratairól beszélni, hanem a párt titkos iratainak teljes körét meg kell ismerni. – A magyar közélet a pocsolyában dagonyázik, és maximum sárdobálásra futja az erejéből. Ennek véget kell vetni, és tiszta vizet kell önteni a pohárba. Tiszta, világos és egyértelmű törvényi szabályozásra van szükség – jelentette ki a volt titkosszolgálati miniszter, aki úgy véli: a teljes körű megismerhetőség mellett következményeket kell fűzni ahhoz, ha valaki együttműködött a pártállam politikai rendőrségével.
A Fidesz azt is indítványozza, hogy az 1990. május 2. előtt titkossá minősített iratok felülvizsgálata minél hamarabb történjen meg, hiszen ez a feltétele, hogy az anyagok a levéltárba kerülhessenek. – A levéltári törvény úgy rendelkezik, hogy ezeket az iratokat keletkezésük után 15 évvel át az Országos Levéltárba át kell küldeni, így ma már mindegyik dokumentumnak ott lenne a helye – fűzte hozzá. Demeter Ervin hangsúlyozta: a Fidesz támogatja az MSZP és az SZDSZ „erőteljes társadalmi kontrollt szorgalmazó törekvését, hiszen nem a szolgálatok érdeke nyomán kell az iratok minősítését megállapítani”, s úgy látja, a nemzetbiztonsági bizottság alkalmas e feladat ellátására, viszont el kell érni, hogy csak e testület beleegyezésével legyenek minősíthetők az iratok – szögezte le.
A törvényjavaslat közszereplőket érintő részét úgy kommentálta, hogy esetükben támogatni kell a személyes adatok megismerhetőségét is. A volt miniszter szerint definiálni kell a közszereplő fogalmát, és lehetővé kell tenni, hogy a levéltárban levő iratok a közszereplők esetében ugyanúgy megismerhetők legyenek, mint az állambiztonsági szolgálatok történeti levéltárárában. A törvény felszólítana mindenkit, akinél esetleg ilyen irat van kint, hogy minden következmény nélkül harminc napon belül adja át az Országos Levéltárnak. – Ha valaki ilyen iratot elrejt, eltitkol, meghamisít vagy megsemmisít, az a tervezet szerint szabadságvesztéssel sújtható – tette hozzá.
(fideszfrakcio.hu)
Tizenegy műtét és az amputáció veszélye után sem adta fel: valóra váltotta gyerekkori álmát a spanyol klasszis
