Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Handrik Kafsack Kifütyült liberalizálás címen tudósít a szolgáltatási szektor felszabadításával szemben meglévő félelmekről. A félelem ellen nehéz érvelni. Azokat a tüntetőket, akik a szolgáltatási piac megnyitása ellen tiltakoztak, mert az új tagállamokból érkező konkurenciától tartanak, nem lehet megnyugtatni a várható növekedésből fakadó nyereségre történő utalással. Ez a jövő zenéje, melyre sípjaikkal fütyültek a demonstrálók. Az új szolgáltatási irányelvek kapcsán a politikusok láthatóan elveszítették a vitát. A francia elnök „nemet” kiált attól a félelemtől vezettetve, hogy elveszítheti az uniós alkotmányról rendezett népszavazást. Gerhard Schröder is hatalmi ösztöneit követve ellenzi a javaslatot: el kívánja kerülni, hogy az SPD az északrajna-vesztfáliai választásokon is elbukjon. A politikusi idegesség még érthető, az Európai Bizottság viselkedése azonban aligha. Ahelyett, hogy szakmai érvekkel támogatnák az irányelveket, csak olajat öntöttek a tűzre. Ráadásul az előírások lelkét jelentő elvet, a származási ország elvét nem holmi neoliberális szellemek találták ki, hogy ezzel sújtsák a szegény munkavállalókat, hanem ez a uniós belső piac lényege. Ezt az elvet az áruk szabad áramlásának céljából alakították ki, mely az Európai Bíróság 1979-es ítéletén alapul. Ez a végzés megtiltotta, hogy a külföldi termelőt diszkriminálják. Az ítéletet – melyet a Cassis de Dijon nevű likőr ügyében hoztak – azon a felismerésen alapul, hogy minden előírás unión belüli harmonizálása igencsak nehézkes lenne, ráadásul felesleges költségeket jelentene. Ennek megfelelően minden ország elfogadja további ellenőrzés nélkül a többi uniós tagállamból érkező termékeket.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Fischer Németország számára jó esélyeket lát címmel tudósít a berlini vörös-zöld koalíció hatalmi ábrándjairól. Joschka Fischer külügyminiszter optimista: szerinte kedvezőek annak esélyei, hogy Németország helyet kapjon az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai között. Az áhított tagság érdekében a külügyminiszter kijelentette, hogy a berlini kormány hajlandó a fejlődő országoknak szánt segítség arányát 2014-ig az ENSZ főtitkár által elvárt 0,7 százalékos szintre emelni. Jelenleg a Szövetségi Köztársaság a GDP-je 0,29 százalékát költi erre a célra. A berlini külügyminiszter Kofi Annan reformjavaslatainak ismeretében nyilatkozott. Ugyanakkor kétséges az Egyesült Államok támogatása Fischer törekvéseit illetően, hiszen Condoleezza Rice az elmúlt hétvégén pozitívan nyilatkozott Tokióban Japán állandó BT-tagságáról, míg egy hasonló, Berlin BT-tagságával kapcsolatos washingtoni nyilatkozat egyelőre várat magára. Fischer jelezte, hogy Németország szükség esetén hajlandó lemondani arról, hogy minden állandó Biztonsági Tanács tag vétójoggal rendelkezzen.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilap Május 8.: Berlin ünnepséget tervez és blokkolja a rettegett neonáci felvonulást címmel tudósít a főváros szenátusának egyre görcsösebb kísérletéről, hogy meghiúsítsa a brandenburgi kapuhoz tervezett NPD felvonulást. A berlini városi tanács, a háború végének 60. évfordulóján, május 8-án rendezné meg „A demokrácia ünnepét” a brandenburgi kapu közvetlen környezetében. Ezzel lehetetlenné tennék a szélsőséges NPD Berlin központjában tervezett felvonulását. A szenátus szerint egy város által tervezett rendezvény elsőbbséget élvez egy magánjellegű demonstrációval szemben. Hivatalosan a tervezett ünnepségnek nincs köze az NPD rendezvényhez. A gyakorlatilag csődbe jutott berlini szenátus kétnapos ünnepséghez 100 ezer euróval kíván hozzájárulni. Az utcabál jellegű események már május 7-én elkezdődnének, hogy lehetetlenné tegyék az NPD ifjúsági szervezetének e napra tervezett rendezvényét.
Ez várhat a férfira, aki luxusautójával halálra gázolt egy biciklist az Árpád hídon