A Die Welt című német konzervatív napilapban Az uniós alkotmány elleni többség tovább növekszik Franciaországban címmel tudósít a májusi referendum várható kimeneteléről.
Két hónappal a franciaországi népszavazás előtt az illető politikai kötődésétől függetlenül növekszik az uniós alkotmányt elutasítók száma. A szocialista párt híveinek 53 százaléka nemmel kíván voksolni – ez derül ki a Figaro-ban nyilvánosságra hozott reprezentatív közvélemény-kutatásból. Az Ipsos Intézet által elvégzett mintavétel alapján a már kialakult véleménnyel rendelkező választók 54 százaléka nemmel és 46 százalékkal igennel kíván szavazni.
Ezzel kapcsolatban egyre komolyabb viták zajlanak Brüsszelben, hogy a bizottság elnökének, José Manuel Barrosónak a tagállamokban aktívabban kellene az alkotmány elfogadásáért kampányolnia. Az unió bizottsága több mint 1,5 millió eurót szán a franciaországi referendum kampányára, nyilatkozta egy szóvivő. A voksolásokon az igen népszerűsítésére összesen kilencmillió euró található a brüsszeli kasszában.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Oliver Grimm Prostitúció és drogok a GDP-ben című cikkében számol be az unió új statisztikai szabályozásáról.
Mennyit számít fel egy prostituált szolgálataiért óránként? Mennyibe kerül tíz gramm heroin? Amennyiben az Eurostattól, az EU statisztikai hivatalától függ, akkor az uniós tagállamoknak még az idén intenzíven kell foglalkozniuk az ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel. Az európai bizottság 2006-ban ellenőrizni kívánja, hogy a tagállamok mekkora haladást értek az illegális produktív tevékenységek mérésében.
Az első hallásra meglepő javaslat oka, hogy a bizottság minél átfogóbb képre törekszik az uniós tagállamok gazdasági teljesítményét illetően. S ide számítandóak olyan aktivitások is, melyek a legtöbb tagállamban illegálisnak számítanak: a csempészet, a drogkereskedelem és a prostitúció.
1996 óta kötelesek az uniós tagállamok a GDP-jüket a (ESVG) rendszer alapján kiszámítani. Ez a kötelező módszer többek között előírja, hogy a tagállamok kötelesek becslésekkel adatokat szolgáltatni a felsorolt illegális tevékenységekről is. A GDP számításán alapul többek között az adott ország uniós befizetése is. Ennek megfelelően az uniós gazdaságok teljesítménye sokkal jobban összehasonlítható, ha pl. a „könnyű” drogok kereskedelmét a GDP beszámítjuk, nyilatkozta Ferdinand Kassberger a Statistik Austria munkatársa. Hiszen ez a tevékenység Hollandiában legális Ausztriában nem, ennek ellenére Ausztriában is komoly összegeket adnak ki erre a célra.
A svéd statisztikai hivatal már felállított egy három fős különleges egységet, amelynek az a feladata, hogy minél pontosabb információt szerezzen arról, hogy mennyit költenek a skandináv országban prostitúcióra, drogokra és a becsempészett alkoholra.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Otto kirúgja Heidit címmel tudósít arról, hogy az ismert hamburgi katalógusáruház felbontotta szerződését a német topmodellel, Heidi Klummal. Az Otto a szerződés egyik pontját felhasználva bontotta fel a 31 esztendős modellel kötött szerződését. Az indoklás szerint Klum terhessége miatt nem áll a cég rendelkezésére ez év őszén a 2006-os kollekció fényképfelvételeinek elkészítésekor.
Kiderült, hogy honnan érkezik Budapestre az ország karácsonyfája - videó