Letartóztathatnak egy lehetséges ukrán kémet

A Fővárosi Főügyészség egy kémkedéssel is gyanúsított ukrán férfi letartóztatására tett indítványt.

2025. 05. 20. 18:01
Borítókép: Magyar Péter és Tseber Roland (Forrás: Facebook)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megalapozott gyanú szerint a férfi az ukrán katonai hírszerző szolgálat megbízásából Magyarországon olyan adatgyűjtést és információszerzést végzett, amely tevékenysége alapján az eljáró nyomozó hatóság kémkedés bűntettével és más bűncselekmény elkövetésével gyanúsította meg.

A Fővárosi Főügyészség a férfi letartóztatását indítványozza azért, hogy ne szökhessen külföldre, és hogy a bizonyítást ne veszélyeztethesse.

A letartóztatás elrendelésének kérdésében a nyomozási bíró várhatóan szerdán dönt.

Egy feltételezett ukrán kémet másfél héttel ezelőtt fogtak el. A jelenetnek fotóriporterünk is szemtanúja volt. A nemzetbiztonsági bizottság a múlt héten is ülésezett, akkor Kocsis Máté azt mondta: a magyar szolgálatok már régóta érzékelnek intenzív ellenérdekű tevékenységet az ukrán szolgálatok részéről. 

Hozzátette, azonban az ukrán fél a megelőző héten, pénteken, előzetes egyeztetés nélkül kényes információkat tett közzé, erre kellett választ adniuk a magyar szolgálatoknak. Kocsis megnevezte azokat az ukrán kémeket, akiket kiutasított Magyarország: Juroj Kenicsit és Dmitro Kisfalusit, emellett megnevezett egy harmadik személyt is, Szerhij Alexandronovot. 

Azóta még egyszer összeült a nemzetbiztonsági bizottság, amelynek keddi ülése után ismét Kocsis Máté tájékoztatta a sajtót. Közölte, a múlt heti ülés után jelentek meg újabb nevek, ezek kapcsán kértek újabb jelentéseket Tseber Roland és Holló István magyarországi szerepvállalásáról.

– Tseber Roland, aki ukrán–magyar állampolgár volt 2017-ig, akkor lemondott a magyarról, megalapozottan az ukrajnai politikai ambíciói miatt. Jelenleg a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, akit a magyar nemzetbiztonsági szervek már hosszú ideje megfigyelnek, és 

az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként azonosították.

Vélhetően hosszú évek óta épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival, találkozott több vezető politikussal, parlamenti párt képviselőjével is, többek között számukra ukrajnai látogatás megszervezésében is közreműködött. Tevékenysége elsősorban Magyarország Ukrajnával kapcsolatos álláspontjának megváltoztatását célozza, az egyik korábbi ellenzéki képviselő közreműködésével Szijjártó Péterrel is kezdeményezett találkozót, aki Magyar Leventét küldte. Ekkor Tseberről az elhárítás értesítette a külügyminisztert, így további találkozóra nem került sor.

– De ami ennél fontosabb, és a nemzet biztonságára nagyobb kockázatot jelentő információ, hogy 

Tseber találkozót szervezett a hazai katonai vezetés korábbi magas rangú vezetőjével fegyvergyártásban érintett szereplők és külföldi befektetők között

– tudatta Kocsis Máté, aki hozzátette, mindezek és a 2024-ben erősödő aktivitása miatt Tseber Roland ellen beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el.

– A másik személy, Holló István ukrán állampolgár, nem volt soha magyar állampolgár, és nagyon hosszú ideje a magyar elhárítás látókörében van. A férfit a TEK közreműködésével május 9-én az idegenrendészet előzetes letartóztatásba helyezte, azonban 

az Alkotmányvédelmi Hivatal Hollóval szembeni büntetőfeljelentése nyomán ellene már kémkedés bűntettének gyanúja miatt a Nemzeti Nyomozóiroda folytat eljárást 

– mondta.

Közölte, Holló István magyarországi tevékenysége során az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott.

– Kapcsolatrendszerében számos ukrán titkosszolgálati és hazai honvédségi és energetikai szektorban releváns személyt azonosítottak.

Közvetlenül tartott kapcsolatot a honvédelmi terület egykori magas rangú vezetőjével, akivel a magyarországi hadiiparral, valamint a Magyar Honvédség hadi készleteivel kapcsolatban folytatott egyeztetést, szoros összefüggésben az ukrán fegyver- és lőszerigényekkel

 – fogalmazott.

Kocsis Máté elmondta, kapcsolati rendszerében számos, a magyar politikai életben aktív szereplő megtalálható, klasszikus befolyásoló ügynökként tevékenykedett, hogy hazánk nemzetközi megítélését negatív irányba befolyásolja, és elérje, hogy a magyar kormány változtasson az Ukrajnával kapcsolatos politikáján. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.