A változatást főként a legfiatalabbak, a szakmunkások, a kisebb városokban élők és mindenekelőtt a gyermeket nevelők érzik sürgetőnek – derül ki a kormány demográfiai munkacsoportja által megrendelt, és a Népszabadság birtokába került felmérésből, melyet a SzondaPhone készített ezer ember megkérdezésével.
Ebből az is kitűnik, hogy az emberek a jelenleginél jóval differenciáltabb családtámogatási rendszert kívánnának. A többség a rászorultabbaknak, illetve a többgyerekeseknek a jelenleginél jelentősen nagyobb segítséget adna.
A megkérdezett felnőttek egyértelműen elfogadhatóbbnak tartják az olyan támogatásokat, amelyeket a megfelelően felmért jövedelem alapján folyósítanak, mint akár a különféle támogatások összevonását, egyszerű, differenciálatlan emelését, illetve esetleges megadóztatását. A válaszadók kétharmada a családi pótlék összegének további emelését tartaná szükségesnek, míg ötödük-ötödük növelné az igénybe vehető adókedvezményeket, illetve a legrászorultabbak által igényelhető rendszeres gyermekvédelmi támogatást.
A kutatás előkészítő mozzanata volt annak a népesedéspolitikai koncepciónak, amely megoldást keres a lakosságszám fogyásának megállítására, a gyermekvállalási kedv ösztönzésére. Újhelyi István, a népesedéspolitikáért felelős kormánymegbízott szerint a felmérés igazolta, hogy a lakosság többsége fokozatosan alakítaná át a családtámogatást.
A válaszokból kiderül az is, hogy a többség szerint a családalapítással járó anyagi terheket a családnak és az államnak együtt kell vállalnia, s a megkérdezettek töredéke gondolja csak azt, hogy vagy csak az egyik, vagy csak a másik fél feladata a források előteremtése.
A Miniszterelnöki Hivatal elemzőcsoportja megvizsgálta egy új családtámogatási rendszer több lehetséges változatát, illetve azok várható hatásait. Próbaszámításokat végeztek egy olyan változatra is, amelyben az összes családtámogatásra fordított összeget a gyerekek száma és a kereset függvényében újraosztanák, az összeget pedig hozzáadnák a jogosultak adóköteles jövedelméhez. Ezzel a megoldással – pluszforrás bevonása nélkül – a legszegényebb családoknak juttatott pénz a jelenlegi háromszorosára nőne. Azok a családok szenvednének e téren veszteségeket, amelyeknél a jövedelem az átlagkeresetnek legalább a másfélszerese. Az a család, ahol egy kereső éves keresete hatmillió forint fölött van, nem kapna támogatást.
Forrás: Népszabadság

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen