Alulfizetettek a magyar topmenedzserek?

A nyugat-európai átlag felét sem éri el, és csak román, illetve bolgár kollégáik keresetét előzik meg a magyar topmenedzseri fizetések. A hazai gazdaság felső vezetői így is átlag havi 1-1,5 milliót keresnek legalább. Az Egyesült Államokban a prémium nincs a teljesítményhez kötve, egy bukott cégvezetőt akár 7,56 milliárd forintos lelépővel is elbocsáthatnak.

MNO
2005. 03. 23. 8:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar topmenedzseri fizetések hétpecsétes titoknak számítanak, ám azt tudni lehet, hogy az a nyugat-európai átlag felét sem éri el, és csak a román és bolgár felső vezetők keresnek ennél rosszabbul – írja a Magyar Hírlap.

A Hewitt tanácsadó cég tavalyi felmérése szerint a kisebb vállalatok felső vezetőinek átlagos összjövedelme évi bruttó tízmillió forint körül mozog, míg az induló összeg. A Mercer Kft. Európa nyugati és keleti felében hasonlította össze a felső vezetők fizetését, e szerint a magyar topmenedzserek évente átlagosan bruttó kilencmillió forintos (36722 eurós) fizetést vihettek haza, vagyis a nyugat-európai átlagnak (82 ezer euró) még a felét sem. Náluk rosszabbul Kelet-Közép-Európában csupán a román és a bolgár felső vezetők keresnek.

Az átlagok mögött azonban a szakértők nagy szóródást sejtenek: nagyjából havi egy-másfél milliónál kezdődnek a felső vezetői fizetések, s a topmenedzserek nagy része valószínűleg nem keres ennél lényegesen többet. Ugyanakkor évi száz-százötven milliós jövedelmekről is hallani, elsősorban a bankoknál és a távközlési cégeknél. (A Magyar Hírlap több vezető menedzsernél is érdeklődött, de egyikük sem járult hozzá, hogy a személyes adatnak minősülő összeget nyilvánosságra hozzuk.) Ez persze még csak az alapbér, ezenfelül számos egyéb ösztönző is jár a vállalati ranglétra felső szintjén, akár az alapfizetés száz százalékát, de háromnegyedét biztosan elérve.

A bukás is profitál

Az Egyesült Államokban kirobbant mérleghamisítási botrányok következtében az amerikai menedzserek zsebét immár nem részvényopciókkal, hanem prémiumokkal tömik. Készpénzzel. Igaz, a készpénzből kevesebbet mernek megszavazni nekik az igazgatók, így csökkenni kezdett a különbség az európai és az amerikai menedzserek jövedelme között. A bukáson azonban így is sokat profitáltak.

Michael Eisnerről, a Walt Disney vállalat vezérigazgatóját, akit tavaly majdnem kirúgtak, még így is 7,25 millió dolláros (nagyjából 1,35 milliárd forintos) prémiummal díjazták éves tevékenykedése nyomán. Carly Fiorinával olyannyira elégedetlenek voltak a HP részvényeseinek megbízottjai, hogy el is bocsátották az addig a legsikeresebb női menedzsernek tartott vezetőt. Lelépési csomagként 42 millió dollárt (azaz 7,56 milliárd forintot) juttattak neki. És ez csak a legismertebb bukott amerikai menedzserek jutalma…

A Mercer Human Resource tanácsadó cég száz amerikai multira kiterjedő felmérése szerint a vezetőknek másfélszer annyi bónuszt szavaztak meg tavaly, mint egy évvel azelőtt. Ez azt jelenti, hogy a prémium értéke szerinti sor közepén lévő menedzser is 1,14 millió dollárt (205 millió forintot) vághatott zsebre a szerződésében megállapított juttatásokon felül.

A prémiumok növekedése azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy az elszállt menedzseri fizetések még messzebb kerülnek a földtől. Részben ugyanis ezek növelésével váltják ki a cégek igazgatótanácsai a menedzseri részvényvásárlási opció intézményét, amelyet az Enronhoz és a Worldcomhoz hasonló mérleghamisítási botrányok miatt egyre több kisrészvényes tart gyanúsnak.

Ez persze bizonyos szempontból nem jelent változást. A prémiumok például továbbra sem kötődnek különösebben a teljesítményhez. Ez a Merck amerikai gyógyszeróriás igazgatóságának februári ülésén is kiderült, ahol Raymond Gilmartin vezérigazgatót tapssal és 1,4 millió dollárral jutalmazták azután, hogy a cég részvényének az árfolyama tavaly harmadával esett, és vissza kellett rendelni kasszasikernek ígérkező fájdalomcsillapítóját.

Ám a prémiumok növekedése valahol mégiscsak üdvözlendő. Larry Ellison Oracle-vezér egykori százmillió dolláros részvényopciója mellett ugyanis ezek az összegek eltörpülnek, s így valamelyest kisebbé válik a különbség az európai és az amerikai menedzserek juttatásai között. Igaz, az öreg kontinensen jótékony homály fedi az egyes vezetők jövedelmének a zömét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.