Csökkent a magyarországi folyók többségének vízszintje és a korábbinál kevesebb a belvízzel elöntött terület – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki ügyeletese. Szentiványi Árpád elmondta: a Tisza tegnap Szolnoknál tetőzött, az árhullám várhatóan ma éri el Szegedet.
A Dunán már csak a Paks alatt, a Rába és a Marcali torkolati szakaszán, valamint a Tiszán, Záhonytól a déli határig, továbbá a Bodrog, a Takta, a Hernád, a Tarna, a Zagyva Újszász alatti, a Berettyó Darvas alatti, a Sebes-Körös, a Hármas-Körös védelmi szakaszain, valamint a Maros torkolatánál. A Sajón megszűnt az árvízvédelmi készültség. Kisebb árhullám alakult ki a Hortobágy-Berettyón, de a mezőtúri árvízkapu megnyitásával biztonságosan levonul az ár.
A vízügyi igazgatóság korábbi tájékoztatása szerint még a mai napon föloldhatják az elsőfokú árvízvédelmi készültséget a Tiszán Szegednél, a Maros-torkolat fölötti szakaszon azonban érvényben marad a készültség, mivel az apadás még a nap folyamán elérheti a készültség feloldásához szükséges 650 centiméteres szintet.
A Tisza Maros-torkolat fölötti szakaszán érvényben marad az elsőfokú készültség, mivel ott még nem indult el az apadás – mondta az ügyeletes. Az alsóbb szakaszon azért szűnik meg a készültség korábban, mert a Maros gyors apadásával csökkent az árhullám utánpótlása a Tisza legalsó magyarországi szakaszán – közölte a szakember.
A Maroson, amely Makónál pénteken tetőzött, a vízszint már nem éri el az elsőfokú árvízvédelmi készültség elrendeléséhez szükséges 400 centimétert, a Tisza visszaduzzasztó hatása miatt azonban fenntartják a készültséget – mondta az ügyeletes.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság főosztályvezetője az Info Rádióban azt mondta: ha beigazoldóik a meteorológiai előrejelzés, akkor nem lesz nagyobb árhullám a magyarországi folyókon. Korompai András közölte: csak gyors felmelegedés és nagyobb mennyiségű csapadék esetén kell komoly védekezésre számítani.
Az országban 100-ról 65 ezer hektárra csökkent a belvízzel elöntött terület nagysága. Ebből 33 ezer hektár a szántó és vetés. A belvízvédekezés napi kalkulált költsége megközelítőleg 36 millió forint, januártól számítva pedig eléri a 892 millió forintot – írta közleményében Boros István, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság kommuniációs vezetője. Tájékoztatott arról is: a még nagyobb károk elkerülésére, illetve a vízlefolyás gyorsítása és a belterületek védelme érdekében az igazgatóságok megelőző intézkedéseket is folytatnak: iszapolást, mederkotrást végeznek, eltávolítják a víz folyását gátló akadályokat.
A megelőzéshez biztosított 207 milliós keretből már 102 millió forintot felhasználtak. Nemcsak az igazgatóságok, hanem 21 vízgazdálkodási társulat és 31 önkormányzat is védekezik, illetve készültséget tart fenn – tette hozzá az illetékes.

Letartóztatták Holló Istvánt Ukrajnának való kémkedés gyanújával