Hiller István, az MSZP elnöke az államfőválasztással kapcsolatban a Magyar Televízió reggeli műsorában közölte: az elmúlt hetekben egy aktív jelölési folyamat kezdődött a szocialista pártban, és április közepén tartják majd azt a kongresszust, ahol hivatalosan megnevezik a jelöltjüket. Hozzáfűzte: jövő hét szombaton a jelölési folyamat végén a frakció vezetése, az országos elnökség és a választmány elnöksége együttesen értékel. Hiller István arra hivatkozva, hogy a párt a jelölési folyamat közepén van, nem kívánta megnevezni az államfőjelölt személyét.
Ennek ellenére Hiller egy délutáni veszprémi sajtótájékoztató keretében már arról beszélt: az eddigi jelölési folyamat eredményei szerint jelentős Szili Katalin támogatottsága a köztársasági elnökjelöltségre, noha nem ő az egyetlen, akinek a neve felvetődött.
A reggeli televíziós műsorban az MSZP elnöke ugyanakkor elmondta: fontosnak tartja, hogy a Magyar Köztársaság következő elnöke kötődjön a szociáldemokrata értékrendhez, miközben más politikai irányokra is legyen kitekintése. Újságírói felvetésre, hogy Szili Katalin törést jelentene a hagyományban, mivel az eddigi köztársasági elnökök nem frontpolitikusok voltak, Hiller közölte: szerinte előny, ha valaki ennyire jártas a politikában. Példaként említette Johannes Raut, aki az egész életét pártpolitikában töltette, és Németország szövetségi elnöke volt. Arról, hogy miként fogja meggyőzni az SZDSZ-t álláspontjáról, elmondta: nem egyszer, és nem kétszer tárgyalt a szabaddemokratákkal, és érti a nyelvüket. Hozzátette: közös érdek, hogy a koalíciós többség támogatásával legyen köztársasági elnök Magyarországon. Kijelentette: nem zárja ki, hogy az egyeztetést az ellenzékkel sem.
Hiller István a televízió-műsorban közölte: a szocialista pártban megkezdődött a 2006-os választásokra való felkészülés. Hozzátette: ebben a fél évben többek között a képviselőjelöltekről egyeztetnek. A következő hetekben az országos elnökség, a szocialista párt vezetése az egyes képviselőjelöltek meghallgatásával és kiválasztásával foglalkozik. Műsorvezetői felvetésre, hogy a Gyurcsány-Hiller páros a maga képére akarja formálni az MSZP-t egy ismert politológus szerint, és ez az igyekezetük az általuk képviselt erős központi akarattal szembehelyezkedő pártszervezetek ellenállásába ütközik, az MSZP elnöke kijelentette: ő és a miniszterelnök társak és szövetségesek, és soha sem mondták, hogy az akaratukat konfliktus nélkül érvényesíteni tudják. Közölte: az MSZP meghatározó többsége úgy látja, hogy a siker a változásban áll. – Aki azt gondolja, hogy a változatlanságban lehet a sikert megőrizni, az téved. Biztos vagyok benne, hogy az MSZP változni akar. Ebben a változásban a helyi szervezetek, illetve a szocialista párt tagjai elkötelezett hívünk – tette hozzá.
A legutóbbi közvélemény-kutatási adatokról elmondta: nem egyes pontokat, hanem folyamatokat és tendenciákat próbál nézni. Hozzátette: a nyár végére a kormánykoalíció és a szocialista párt számára kedvezőtlen, sőt rossz helyzet alakult ki. A miniszterelnök-váltás után nőtt a kormánykoalíció népszerűsége, de ez a folyamat egy bizonyos ponton megáll, és most kétségkívül el kell gondolkozni, hogyan tovább. Ugyanakkor szerinte az elmúlt másfél-két hónapban beállt változás nem volt jelentős, és csak az érdekli, hogy nyár elejére a két nagy párt közötti különbség tovább csökkenjen.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?