Elhallgat(tat)ott ellenzék

Februárban váratlanul megtört a kormány lendülete, a várakozások ellenére az évértékelő beszédek nem rengették meg a napirendet, viszont Orbán Viktor egyetlen fellépése után megváltozott a közvélekedés – írja elemzésében a Vision Consulting. Megállapították: 2002 júliusa óta a Fidesz mindig kevesebbet szerepelt a médiában, mint az MSZP.

MNO
2005. 03. 02. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vision Consulting elemzése szerint minden előzetes várakozás ellenére február politikai napirendje nem a felfokozott érdeklődéssel várt évértékelő beszédekről, hanem sokkal inkább a pártpolitika által nehezen kontrollálható két kérdésről, az ügynökügyről és az agrártámogatásokról szólt. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy az ügynöklistákat az interneten publikáló ismert és egyelőre ismeretlen politikacsinálók vagy a gazdatüntetéseket szervező érdekszervezetek nagyobb hatást gyakoroltak a hónap politikai napirendjére, mint a pártpolitikai szereplők.

Februárban – a miniszterelnök-váltás óta már második alkalommal – megtört a kormány napirendi dominanciája. Míg azonban tavaly novemberben az ellenzék népszavazási kampánya akadályozta meg a kabinetet abban, hogy saját témáival töltse meg a napirendet, ezúttal a külső témák fogságában politizált a magyar politika. A helyzet a Medgyessy-kormány működéséből már ismerős lehet: 2002 végén, 2003 elején fordult először elő a szocialista–liberális kabinettel, hogy saját kezdeményezések híján legfeljebb reakciókkal tudták uralni a napirendet.

Sokat beszéltek a szocialisták

A legnagyobb kormánypárt továbbra is a legtöbb megszólalással volt jelen a vezető hírekben, a miniszterelnök pedig februárban is folytatta kommunikációs lendületét. A Vision Consulting által vizsgált médiumok napirendjén Gyurcsány Ferenc csaknem háromszor annyiszor szerepelt, mint riválisa, a szintén aktív Orbán Viktor. A politikusok élmezőnyében továbbra is több a kormánypárti, mint az ellenzéki szereplő: az ügynöktörvényt gondozó Burány Sándorral, az agrárdemonstrációk által kihívott Németh Imre miniszterrel és Hiller István pártelnökkel szemben csak a Fidesz ügynökfelelősét, Demeter Ervint és az MDF elnökét, Dávid Ibolyát találjuk a lista elején.

A változás tehát nem a mennyiségi, hanem a minőségi adatokban következett be: a napirendről lekerültek a kormánypártok önálló témái, saját javaslatai, a kormányzati stratégák által kidolgozott forgatókönyveknek ezúttal nyoma sem volt. Igaz, a Gyurcsány-kormány eddigi politikáját sem a hosszabb időtávot átfogó projektek, sokkal inkább a naponta, sőt olykor óránként változó „mappakommunikáció„ jellemezte.

Gyurcsány lemaradt

A kormányfő egyszerre több kommunikációs mappát is használt, ezek tartalmát rendszeresen váltogatta és frissítette. A kormány a miniszterelnöknek köszönhetően februárig – a népszavazási kampányt leszámítva – többé-kevésbé irányítani tudta a közbeszédet. Februárban azonban már nem formálta a napirendet, hanem csak alkalmazkodott hozzá.

Az előzmények ismeretében különösen meglepő, hogy Gyurcsány Ferenc parlamenti és Orbán Viktor sportcsarnokbeli beszéde szinte egyáltalán nem bírt tematizációs erővel. A korábbi nagy beszédek napokig, olykor hetekig címlaptémák voltak, olyan kezdeményezéseket tartalmaztak, amelyek a média gumicsontjaivá váltak. Szép példája volt ennek Medgyessy Péter tavalyi parlamenti felszólalása, amelyben olyan „nagy ívű” közjogi javaslatokat tett, amelyek csaknem egy hónapig folyamatosan a vezető hírekben szerepeltek. Érdemes megjegyezni, hogy a tematizációs erő, illetve annak hiánya természetesen nem dönti el önmagában egy politika, egy beszéd sikerét. Éppen a korábbi miniszterelnök vitatott kezdeményezései mutatták, hogy olykor egy unalmas beszéd hasznosabb egy nagy visszhangot kiváltó, a politikai folyamatokat megfordítani akaró szónoklatnál. Ennek ellenére tanulságos, hogy ezúttal a beszédek – különösen pedig a kormányfő parlamenti szónoklata – csak az elemzők számára adtak feladatot, de a hírgyártásban a másnapi kötelező beszámolókat leszámítva alig vettek részt.

Orbán nagyobb hatása

A két szónok közül a tágabb értelemben vett közéletre egyértelműen Orbán Viktor gyakorolt nagyobb hatást. Bár a Fidesz elnökének beszéde sem tartalmazott új elemeket, és tematizációs ereje sem volt klasszisokkal jelentősebb, a szokatlan forma és a politikustól eddig nem látott pozicionálás meglepte a közvéleményt. Az előadás kapcsán a legnagyobb meglepetést azonban maga az általános meglepetés okozta. Úgy tűnik, hogy a beszédeket megelőzően a kormánypárti politikusok és a hozzájuk közel álló publicisták annyit beszéltek és írtak a jobboldali pártnak és vezetőjének válságáról, illetve Orbán Viktor esetleges visszavonulásáról, hogy maguk is valóságnak fogadták el a saját konstrukciójukat.

A talán önbeteljesítő jóslatnak szánt jellemzés így üthetett vissza: amikor a Fidesz vezetője nem tett mást, mint korábban már sokszor megismert politikai tehetségét használta arra, hogy egy új szerepben jelenjen meg a nyilvánosság előtt, a látványos, de azért tartalmilag újszerűnek nem minősíthető szereplés átlényegült nagy visszatéréssé. Így válhatott február a meglepetések havává, amelyben Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor egyaránt meglepte a közvéleményt, de amelyben a főszerepet ezúttal nem ők játszották el.

Forrás: Magyar Hírlap

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.