Érettségi pontok számítása: a 22-es csapdája?

A Városmajori Gimnázium szülői munkaközössége országos aláírásgyűjtéssel szeretné elérni, hogy az oktatási tárca változtassa meg a kétszintű érettségi pontszámítási szabályozását. Sérelmezik, hogy a korábban érettségizettek "mazsolázhatnak" régi és új érettségi pontjaik közül.

MNO
2005. 03. 30. 7:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén már az új, kétszintű érettségi helyettesíti a felvételi vizsgát is, azaz a pontokat a matúra eredményéből számolják ki. A régebbi érettségiket azonban még nem százalékban, hanem csak osztályzatokkal értékelték, ezért a korábbi vizsgák eredményeit úgy számítják át, mintha az adott osztályzathoz tartozó legmagasabb százalékos eredményt érték volna el a fiatalok egy mostani középszintű érettségin – írja a Népszabadság.

Egy korábban szerzett jeles matúra száz százalékot és 30 pontot ér a felvételin, míg egy idén, néhány hibával, mondjuk 80-84 százalékosan teljesített érettségiért szintén ötös osztályzat jár – de csak 28 pont.

Emiatt néhány hete két szülő az Alkotmánybírósághoz fordult, mondván, a most érettségizők hátrányba kerülhetnek korábban végzett társaikkal szemben. A Városmajori Gimnázium szülői munkaközössége azt is sérelmezi, hogy a korábban érettségizettek „mazsolázhatnak” régi és új érettségi pontjaik közül, attól függően, hogy melyik kedvezőbb számukra. A korábban érettségizettek ugyanis dönthetnek úgy is, hogy újból levizsgáznak. Ha ezt emelt szinten teszik, és legalább 33 százalékot érnek el – ami hármas osztályzatot jelentene –, megkapják a hét többletpontot, de ha a régi érettségi osztályzatuk jobb volt, mint hármas, akkor beszámíttathatják azt – maximális százalékértéken.

Ha például valamelyikük olyan szakra jelentkezik, ahol mondjuk a matematikát írták elő vizsgatárgyként, és az emelt szinten ebből újraírt érettségije legalább hármasra sikeredik, de a régi bizonyítványában ötös osztályzat szerepel matematikából, akkor az ötösért járó maximális 30 pontot kapja, s emellett a hét pluszpontot is megítélik neki. Holott az emelt szintű érettségi 33-46 százalékos eredmény esetén jelent hármas osztályzatot, ez pedig csak 18-21 pontot érne. A szülők szerint ez hátrányosan érinti az idén érettségizőket. Beadványukban ezért azt kérik: a korábban érettségizetteknek ne tegyék lehetővé, hogy mindkét pontszámítási rendszer előnyeit igénybe vehessék.

A szülők kikérték az oktatási jogok biztosának véleményét is, akihez 30-40 panasz érkezett már a kétszintű érettségivel kapcsolatban. Aáry-Tamás Lajos úgy fogalmazott: ez a 22-es csapdája.

– A pontszámítás jelenlegi módja alkotmányosan visszás helyzetet teremtett: hátrányosan különbözteti meg az idén érettségizőket. Ugyanakkor, ha most, az érettségi-felvételi jelentkezések lezárulta után változtatnának a 2003-ban kialakított szabályozáson, a jogbiztonság alkotmányos követelménye oly súlyosan sérülne, hogy az még nagyobb károkat okozna – mutatott rá. A biztos szerint jogszabály-módosítással lehet orvosolni a problémát, az idén felvételizőkre vonatkozóan azonban ez már kivitelezhetetlen.

Az oktatási tárca egyelőre kivár. Sipos János közoktatási helyettes államtitkár azt mondta: valóban vannak problémák a pontszámítással, ebben az átmeneti időszakban nehéz az új és a régi érettségiket is érintő szabályozást úgy kialakítani, hogy senki ne szenvedjen hátrányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.