Gyermeket vállaló asszonyokat tesznek az utcára

Heteken belül próbaperek tucatjait indítja egy alapítvány: a lombikbébiprogramban részt vevő nők többségét elbocsátja vagy megfenyegeti munkáltatója. A munkaadók egy része már azt sem tűri el, hogy alkalmazottjuknak a hormonkezelések után heteket kell betegállományban töltenie.

MNO
2005. 03. 30. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a tavaszi ülésszakban a parlament elé kerülhet az a módosító javaslat, amely szerint a felmondási tilalom ugyanúgy vonatkozna a lombikbébiprogramban részt vevőkre is, mint a várandós kismamákra. Egy alapítvány a mostani gyakorlat ellen tiltakozva több tucat próbapert indít – írja a Magyar Hírlap.

Heteken belül próbaperek tucatjait indítja egy alapítvány, mert állításuk szerint a lombikbébiprogramban részt vevő nők többségét előbb-utóbb elbocsátja vagy megfenyegeti munkáltatója. A Mag-óra Alapítvány képviselője, Szente-Makai Andrea szerint a munkaadók egy része már azt sem tűri el, hogy alkalmazottjuknak a hormonkezelések után heteket kell betegállományban töltenie. Amikor pedig megtudják, hogy sikeres beavatkozás esetén veszélyeztetett terhesként több hónapos betegállományba mennének, gyakran egyszerűen elbocsátják őket.

Szakjogászok szerint az alapítvány megnyerheti a pereket. „Minden hátrányos megkülönböztetés törvénytelen, ráadásul a bíróság előtt a munkaadónak kell bizonyítani, hogy nem azért bocsátotta el a nőket, mert elkezdték a programot” – mondta a Magyar Hírlapnak nyilatkozva Szabóné Dénes Éva munkaügyi jogász. A szakember szerint a nőket segíti az is, hogy a bíróságnak figyelembe kell vennie a kollégák tanúvallomását a cégnél uralkodó közhangulatról. Dénes Éva hozzátette: ma már a bírói gyakorlat szerint nem hivatkozhatnak létszámleépítésre a cégek, főleg ha egyetlen embert menesztettek.

A meddőségi kezeléseken részt vevő nők helyzetét nehezíti, hogy hiába titkolnák a helyzetüket, a kezelés kódja a betegállományhoz szükséges papírokon ugyanaz, mint a veszélyeztetett terhességé. Így derült fény a lapnak névtelenül nyilatkozó asszony állapotára is – őt emiatt egy iskolából menesztették.

A Magyar Hírlapnak több, hasonló helyzetbe került nő is elmesélte történetét, ők azonban még név nélkül sem vállalták a nyilatkozatot, tartva munkaadójuktól.

A törvénytelenségre egy civil kezdeményezés is felhívta a törvényalkotók figyelmét. „A parlament illetékes bizottságaitól a jogszabályok módosítását kértük” – mondta Szeibert Anikó, a „Támogatás a születendő gyermekekért” civil szerveződés vezetője.

Az MSZP bejelentette, javaslatcsomagot állít össze a meddő párok segítésére. Mátrai Márta, az Országgyűlés szociális bizottságának fideszes vezetője pedig azt mondta, még tavasszal beterjesztenek egy módosítást.

Eszerint a felmondási tilalom ugyanúgy vonatkozna a lombikbébiprogramban részt vevő évi öt-hatezer nőre is, mint a várandós kismamákra. Hasonló módosításról tárgyal az egészségügyi bizottság is – jelentette ki Schvarcz Tibor, a bizottság szocialista elnöke. A testület megváltoztatná a kezelések társadalombiztosítási finanszírozását is. Javaslatuk szerint a több százezer forintos gyógyszereket az egészségbiztosító ötven százalék helyett a teljes egészében fizetné.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.