Iparűzési adó: „megy is, marad is”

Teljesen átalakítaná a jelenlegi önkormányzati finanszírozási rendszert az adóreform-bizottság. A tervek szerint megszűnne a helyi iparűzési adó, viszont a helyhatóságok minden személyi jövedelemre 18 százalék adót vetnének ki. Emellett kétszázalékos társasági nyereségadót szedhetnének be.

MNO
2005. 03. 02. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két év múlva, 2007. január elsejétől megszűnne a vállalkozásokat terhelő iparűzési adó – írja a Népszabadság és a Világgazdaság. A kieső bevételeket az adóreformbizottság anyaga szerint több forrásból lehetne ellentételezni. Először is újfajta személyi jövedelemadó rendszert kellene kialakítani. E szerint a helyi önkormányzatok minden személyi jövedelemre kötelezően 18 százalékos adót vetnének ki. Emellett a 2,5 millió forint fölötti kereseteket egységesen további 20 százalékos központi adó terhelné, ami az állami költségvetésbe folyna be. Az ennél kisebb jövedelmek után csak a 18 százalékos helyi szja-t kellene megfizetni – áll a dokumentumban. Tehát a felső adókulcs jövedelmi határa a jelenlegi 1,5 millió forintról 2,5 millióra emelkedne, és lényegében maradna a mostani 18, illetve 38 százalékos adóteher. A bevételből azonban új elosztási mód szerint részesülnének az önkormányzatok, illetve a központi költségvetés. Az egyelőre kérdéses, hogy jövőre mennyiben módosulna a magasabb kulcs sávhatára.

A Fidesz szerint az MSZP az ellenzéki párt adócsökkentési javaslatának megszavazásával bizonyíthatná, hogy nem csak beszél a közterhek mérsékléséről. Varga Mihály volt pénzügyminiszter korábban úgy fogalmazott, hogy a kormánypártok számára az adóreform nem adócsökkentést jelent, hanem „ugyanazt a pénzt akarják beszedni az emberektől, csak más eszközökkel”. A Fidesz tervei szerint többek között az iparűzési adó levonhatósága már július elsején hatályba léphetne. –Ez vállalható a kormány számára. Nem újabb és újabb bizottságokra van szükség, hanem konkrét lépésekre – jelentette ki a politikus.

Göndör István szocialista politikus korábban ezzel kapcsolatban elmondta: szerinte nem indokolt a társadalombiztosítási járulék, a társasági adó és az iparűzési adó csökkentése. Az MSZP ugyanis nem támogatja a vállalkozói járulék önkéntes befizetését és az egyszerűsített vállalkozói adó kiterjesztését sem. A szocialista frakcióvezető-helyettes közölte: az általános forgalmi adó kulcsainak csökkentését a szocialisták is tervezik. Emlékezetes: Gyurcsány Ferenc nemrég arról beszélt, nem biztos, hogy az adókulcscsökkentések a költségvetés számára bevételkieséssel járnak.

A néhány hete a magyar gazdaság helyzetét értékelő Draskovics Tibor pénzügyminiszter elismerte, hogy három problémás terület továbbra is fennmaradt az adóterheket illetően: még mindig magas a helyi iparűzési adó, az élőmunkateher, valamint az általános forgalmi adó mértéke. A kormány elképzeléseiről szólva Draskovics még elmondta: az iparűzési adó átalakítása is napirendre került, helyébe a társasági adóval kombinált adónem léphet – közölte.

Ha az internetezőkön múlna, nem a kormányfő adózással kapcsolatos elképzelései szerint változna a jövőben az adórendszer – derül ki a Pénzügyminisztériumnak (PM) küldött állampolgári javaslatokból. A tárca honlapján gyűjtött ötletekből ugyanis leginkább az egy egykulcsos szja- és áfarendszer képe rajzolódik ki, a jelenleg biztosított kedvezmények pedig pusztulásra lennének ítélve: abban sincs konszenzus, hogy ez alá tartozzanak-e a gyermekek utáni, a lakás- és az alkalmazotti kedvezmények. Nagy a támogatottsága a családi adózásnak is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.