Édesvízenk háromnegyede jég
A meteorológiai tavasz első napja immár 13 esztendeje – az ENSZ ajánlására – a Víz Világnapja is. E nap elsődleges jelentősége az, hogy felhívja a figyelmet vizeink védelmére. Földünk felszínének körülbelül 70 százalékát víz borítja ugyan, ám az összes vízkészlet mindössze 2 százaléka édesvíz – ráadásul ennek háromnegyede a sarki jégtakarók és gleccserek jegébe fagyva, míg 21 százaléka felszín alatti réteg- és mélységi víz formájában van jelen. A maradék 2 (!) százalékot a folyóvizek, édesvízi tavak, a talajvíz, illetve a vízpára alkotják. A világ népességének 20 százaléka ivóvíz-ellátási gondokkal küszködik, miközben az egy főre eső vízfelhasználás folyamatosan nő: 1900 és 1955 között körülbelül hatszorosára emelkedett. Természetes vizeink, illetve élőviláguk egyre fokozottabb védelemre szorul, hiszen a szennyezés, a természetes élőhelyek átalakítása, a túlhalászat komoly problémát jelent.
Fogyatkozó vízkészletek
Szörnyű kimondani, de az emberiség az elmúlt századok során szinte mindent megtett, hogy életének alapját, a tiszta vizet eltüntesse a föld színéről: a szennyvíz élő vizekbe engedésével, a mocsarak, lápok jórészének lecsapolásával, a folyók gátak közé szorításával, mellékágaik levágásával (utóbbinak köszönhetően lassan hömpölygő folyókból rohanó áradat lett). Magyarország lakosságának mintegy harmada, a Tisza-völgyben pedig mintegy másfélmillió ember él az árvizek által közvetlenül veszélyeztetett településeken. Magyarország viszont még szerencsésnek mondható, hiszen a Duna mentén a kavicsréteg megszűri a vizet, s az országban sok helyen tiszta karsztvizet nyerhetünk, artézi kútjaink is jó vizet adnak. (Egyébként az elmúlt 100 évet a csapadék és a hőmérséklet alakulása alapján vizsgálva megállapíthatjuk: az évek valamivel több, mint 50 százaléka aszályosnak tekinthető.) A harmadik világban, a fejlődő országokban viszont, ahol egyáltalán van elérhető víz, ott is sokszor szennyezett, fertőzött, hasmenéses betegségek hordozója.
Elérhető vízkészleteink is fogyatkozóban vannak. A mérsékelt égövi erdőirtások következtében a vízmegtartó erdőtalajok tönkremennek, a soványodó talajok nem nyújtanak elegendő tápanyagot a növényzetnek, a levegő páratartalma is csökken. A hirtelen hóolvadások óriási árvizeket okoznak, egyszerre van jelen a vízhiány és a vízfelesleg. A trópusi erdők irtása a félsivatagos és sivatagos területek növekedését idézi elő. A vízgazdálkodásnak ma új kihívásokkal is szembe kell néznie, mint a globális klímaváltozás negatív hatásainak a csökkentése, a vizek visszatartása. Egyre nagyobb szerepet kapnak az ökológiai és természetvédelmi kérdések is.
Számok tükrében
A világszerte rendelkezésre álló ivóvíz 75 százaléka a mezőgazdaságba folyik – a lakosság élelmezéséhez ugyanis egyre nagyobb termőterületeket – jelenleg 225 millió hektárt – kell öntözni. Sok száraz éghajlatú országban minden termőterületet mesterségesen látnak el vízzel, s ez a tény nem csak problémássá teszi a vízellátást, hanem élelmezési válságokkal is fenyeget. A Földön az élelmiszerek több mint 40 százalékát mesterséges öntözéssel állítják elő.
2, 5 milliárd ember kénytelen szennyvízelvezetés nélkül élni. A szennyezett ivóvíz világszerte első a betegségek okai között (évente 4 millió halott).
Több mint 80 országban már ma is vízhiány van. Különösen a Közel-Kelet országaiban súlyosbodik majd a helyzet 2025-ig.
600 milliárd dollárt kell befektetni ahhoz, hogy 2010-ig és azontúl biztosítani lehessen a globális vízellátást.
Víz az életért
Az ENSZ minden évben új jelmondatot választ a Víz Világnapjára: tavaly „Víz és katasztrófa” volt e nap mottója, idén „Víz az életért” (Water for Life). Üzenete mindenki számára világos: vizeink pusztulásával ember és állat élete is veszélybe kerül. Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerint „nem győzhetjük le véglegesen az AIDS-et, a tuberkolózist, a maláriát, vagy bármely más fertőző betegséget, amely a fejlődő világot fenyegeti, amíg meg nem nyerjük az egészséges ivóvízért, szennyvíz-elvezetésért és az alap egészségügyi ellátásért folytatott csatát„. Az ENSZ közgyűlése az elkövetkező tíz éves időszakot a Víz az életért cselekvés nemzetközi évtizedének nyilvánította.
Magyarországon több rendezvényen is felhívják a figyelmet vizeink védelmének fontosságára. A központi ünnepségre a Magyar Természettudományi Múzeumban kerül sor – zártkörűen. Az esztergomi Duna Múzeum kedden reggel 8 órától délután 4 óráig várja a Víz Világnapját közösen megünnepelni kívánó csoportokat, családokat, látogatókat. A víz szerepével kapcsolatos tájékoztató programokon kívül kézműves foglalkozásokkal, kísérletekkel, feladatlapokkal várják a látogatókat.
A Fővárosi Vízművek a Víz Világnapján egy éven át tartó vetélkedő-programsorozatot indít három kategóriában a 8-18 éveseknek az iskolák bevonásával. A Fővárosi Állatkert kedden 10-től 15 óráig tartja a Víz Világnapjával kapcsolatos programjait – többek között egy vetítéses előadást a víz alatti világról és a búvárkodásról az Akváriumban. A Nyugat-Afrika házban a Rügyek és Gyökerek magyarországi szervezetének rendezvényébe kapcsolódhatnak be, míg a Vízparti élet házában – együttműködve a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatósággal és a Fővárosi Csatornázási Művekkel – a zoopedagógusok különleges programokkal és feladványokkal várják a gyerekeket.
A Víz- és Csatornaművek Országos Szakmai Szövetsége mintegy 40 nagyobb tagszervezeténél – az ország különböző pontjain – fogyasztói nyílt napokat, vízmű-látogatásokat szerveznek, illetve játékos versenyekkel, vetélkedőkkel várják az érdeklődőket. Fejér megyében az iskolásoknak rajz- és környezetvédelmi pályázatot is hirdettek a Víz Világnapja alkalmából, Debrecenben vízi vetélkedőt rendeznek a gyerekeknek. A Dunántúli Regionális Vízmű Rt. ma délután zenés irodalmi estet tart Marcaliban neves magyar költők „vizes” témájú műveiből. Nagykanizsán ma tartják a világnapi rajzpályázat ünnepélyes megnyitóját. Hajdúszoboszlón holnap és holnapután víztorony-látogatásra invitálják a középiskolásokat.
(Forrás: fvm.hu, greenfo.hu, Fővárosi Állat- és Növénykert, Fővárosi Vízművek, vcsoszsz.hu, vizvilagnapja.hu, ovf.hu)

Melyik szó hiányzik a legismertebb közmondásokból? Csak keveseknek sikerül hibátlanul kitölteni!