Kiapadhat az élet forrása

Hol árvíz formájában sújt le, hol kevesebb van belőle az elégnél – vízkészletünk fogyatkozása, minőségének romlása egyre nagyobb gondot okoz. Március 22-én, a meteorológia tavasz első napján, egyben a Víz Világnapján világszerte az emberi tevékenység és annak következményei által egyre inkább fenyegetett élővizek megóvására kívánják felhívni a figyelmet.

MNO
2005. 03. 21. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Édesvízenk háromnegyede jég

A meteorológiai tavasz első napja immár 13 esztendeje – az ENSZ ajánlására – a Víz Világnapja is. E nap elsődleges jelentősége az, hogy felhívja a figyelmet vizeink védelmére. Földünk felszínének körülbelül 70 százalékát víz borítja ugyan, ám az összes vízkészlet mindössze 2 százaléka édesvíz – ráadásul ennek háromnegyede a sarki jégtakarók és gleccserek jegébe fagyva, míg 21 százaléka felszín alatti réteg- és mélységi víz formájában van jelen. A maradék 2 (!) százalékot a folyóvizek, édesvízi tavak, a talajvíz, illetve a vízpára alkotják. A világ népességének 20 százaléka ivóvíz-ellátási gondokkal küszködik, miközben az egy főre eső vízfelhasználás folyamatosan nő: 1900 és 1955 között körülbelül hatszorosára emelkedett. Természetes vizeink, illetve élőviláguk egyre fokozottabb védelemre szorul, hiszen a szennyezés, a természetes élőhelyek átalakítása, a túlhalászat komoly problémát jelent.

Fogyatkozó vízkészletek

Szörnyű kimondani, de az emberiség az elmúlt századok során szinte mindent megtett, hogy életének alapját, a tiszta vizet eltüntesse a föld színéről: a szennyvíz élő vizekbe engedésével, a mocsarak, lápok jórészének lecsapolásával, a folyók gátak közé szorításával, mellékágaik levágásával (utóbbinak köszönhetően lassan hömpölygő folyókból rohanó áradat lett). Magyarország lakosságának mintegy harmada, a Tisza-völgyben pedig mintegy másfélmillió ember él az árvizek által közvetlenül veszélyeztetett településeken. Magyarország viszont még szerencsésnek mondható, hiszen a Duna mentén a kavicsréteg megszűri a vizet, s az országban sok helyen tiszta karsztvizet nyerhetünk, artézi kútjaink is jó vizet adnak. (Egyébként az elmúlt 100 évet a csapadék és a hőmérséklet alakulása alapján vizsgálva megállapíthatjuk: az évek valamivel több, mint 50 százaléka aszályosnak tekinthető.) A harmadik világban, a fejlődő országokban viszont, ahol egyáltalán van elérhető víz, ott is sokszor szennyezett, fertőzött, hasmenéses betegségek hordozója.

Elérhető vízkészleteink is fogyatkozóban vannak. A mérsékelt égövi erdőirtások következtében a vízmegtartó erdőtalajok tönkremennek, a soványodó talajok nem nyújtanak elegendő tápanyagot a növényzetnek, a levegő páratartalma is csökken. A hirtelen hóolvadások óriási árvizeket okoznak, egyszerre van jelen a vízhiány és a vízfelesleg. A trópusi erdők irtása a félsivatagos és sivatagos területek növekedését idézi elő. A vízgazdálkodásnak ma új kihívásokkal is szembe kell néznie, mint a globális klímaváltozás negatív hatásainak a csökkentése, a vizek visszatartása. Egyre nagyobb szerepet kapnak az ökológiai és természetvédelmi kérdések is.

Számok tükrében

A világszerte rendelkezésre álló ivóvíz 75 százaléka a mezőgazdaságba folyik – a lakosság élelmezéséhez ugyanis egyre nagyobb termőterületeket – jelenleg 225 millió hektárt – kell öntözni. Sok száraz éghajlatú országban minden termőterületet mesterségesen látnak el vízzel, s ez a tény nem csak problémássá teszi a vízellátást, hanem élelmezési válságokkal is fenyeget. A Földön az élelmiszerek több mint 40 százalékát mesterséges öntözéssel állítják elő.
2, 5 milliárd ember kénytelen szennyvízelvezetés nélkül élni. A szennyezett ivóvíz világszerte első a betegségek okai között (évente 4 millió halott).
Több mint 80 országban már ma is vízhiány van. Különösen a Közel-Kelet országaiban súlyosbodik majd a helyzet 2025-ig.
600 milliárd dollárt kell befektetni ahhoz, hogy 2010-ig és azontúl biztosítani lehessen a globális vízellátást.

Víz az életért

Az ENSZ minden évben új jelmondatot választ a Víz Világnapjára: tavaly „Víz és katasztrófa” volt e nap mottója, idén „Víz az életért” (Water for Life). Üzenete mindenki számára világos: vizeink pusztulásával ember és állat élete is veszélybe kerül. Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerint „nem győzhetjük le véglegesen az AIDS-et, a tuberkolózist, a maláriát, vagy bármely más fertőző betegséget, amely a fejlődő világot fenyegeti, amíg meg nem nyerjük az egészséges ivóvízért, szennyvíz-elvezetésért és az alap egészségügyi ellátásért folytatott csatát„. Az ENSZ közgyűlése az elkövetkező tíz éves időszakot a Víz az életért cselekvés nemzetközi évtizedének nyilvánította.

Magyarországon több rendezvényen is felhívják a figyelmet vizeink védelmének fontosságára. A központi ünnepségre a Magyar Természettudományi Múzeumban kerül sor – zártkörűen. Az esztergomi Duna Múzeum kedden reggel 8 órától délután 4 óráig várja a Víz Világnapját közösen megünnepelni kívánó csoportokat, családokat, látogatókat. A víz szerepével kapcsolatos tájékoztató programokon kívül kézműves foglalkozásokkal, kísérletekkel, feladatlapokkal várják a látogatókat.

A Fővárosi Vízművek a Víz Világnapján egy éven át tartó vetélkedő-programsorozatot indít három kategóriában a 8-18 éveseknek az iskolák bevonásával. A Fővárosi Állatkert kedden 10-től 15 óráig tartja a Víz Világnapjával kapcsolatos programjait – többek között egy vetítéses előadást a víz alatti világról és a búvárkodásról az Akváriumban. A Nyugat-Afrika házban a Rügyek és Gyökerek magyarországi szervezetének rendezvényébe kapcsolódhatnak be, míg a Vízparti élet házában – együttműködve a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatósággal és a Fővárosi Csatornázási Művekkel – a zoopedagógusok különleges programokkal és feladványokkal várják a gyerekeket.

A Víz- és Csatornaművek Országos Szakmai Szövetsége mintegy 40 nagyobb tagszervezeténél – az ország különböző pontjain – fogyasztói nyílt napokat, vízmű-látogatásokat szerveznek, illetve játékos versenyekkel, vetélkedőkkel várják az érdeklődőket. Fejér megyében az iskolásoknak rajz- és környezetvédelmi pályázatot is hirdettek a Víz Világnapja alkalmából, Debrecenben vízi vetélkedőt rendeznek a gyerekeknek. A Dunántúli Regionális Vízmű Rt. ma délután zenés irodalmi estet tart Marcaliban neves magyar költők „vizes” témájú műveiből. Nagykanizsán ma tartják a világnapi rajzpályázat ünnepélyes megnyitóját. Hajdúszoboszlón holnap és holnapután víztorony-látogatásra invitálják a középiskolásokat.

(Forrás: fvm.hu, greenfo.hu, Fővárosi Állat- és Növénykert, Fővárosi Vízművek, vcsoszsz.hu, vizvilagnapja.hu, ovf.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.