Nagy-Magyarország miatt vizsgálódik a külügy

Egy Nagy-Magyarországot szimbolikusan ábrázoló textília miatt vizsgálódik a Külügyminisztérium. A műalkotás 2000 óta díszíti a párizsi magyar nagykövet prezentációs szálláshelyét. Kékessy Dezső volt nagykövet helyeselte az „Ezeréves fa” elhelyezését, ráadásul az ellen senki nem emelt kifogást.

MNO-összeállítás
2005. 03. 02. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Magyarországot ábrázoló textilkép fogadja a párizsi magyar követségi szálláshely bejáratánál a diplomáciai szereplőket, amelyet Kékessy Dezső, az Orbán-kormány párizsi nagykövete működése idején helyeztek el a kiemelt magyar középületben – írja a Népszava. A lap információja szerint erről most értesültek a Külügyminisztériumban, így csak a későbbiekben születhet döntés arról, „mi legyen a sorsa az esztétikailag magas színvonalú, politikailag megkérdőjelezhető tartalmú alkotásnak”.

Kékessy Dezső a Magyar Nemzet Online-nak elmondta: „a Népszava egyik újságírója folyamatosan gyártja a cikkeket rólam, és összemossa nagyköveti munkámat a gazdasági tevékenységemmel, sőt egyszer még Kaya Ibrahimmal is összehozott. Már vagy húsz cikket írt rólam az elmúlt egy évben, a mostani ennek a sorozatnak egy újabb eleme. A választások közeledtével nem lepődnék meg az ilyen írásokon, de most teljesen értelmetlennek tartom a támadást”.








2003-ban még senkit sem zavart a műalkotás
A Népszabadság 2003. április 9-i számában maga Kubinyi Anna meséli el a vele készített interjúban, hogy 2000-ben került az Ezeréves fa című alkotása a párizsi nagyköveti rezidenciára.
A volt diplomata az MNO-nak elmondta: a műalkotást nem ő rendelte, hanem a Külügyminisztérium küldte Párizsba. Ennek ellenére szívesen vette, és tetszetősnek tartja: „Szépen érvényesül egy kétemeletnyi magas falon. A vendégek semmit sem szóltak, nem véleményezték az alkotást, amely egyébként nem feltűnő, nem hivalkodó. Abszolút nem revizionista jelkép, annyira diszkrét, hogy ha akarják, le is tagadhatják, hogy mit jelképez.”



Kékessy ugyanakkor nem csodálkozik azon, hogy felvetődött ez a téma, de az meglepte, hogy csak öt év után. „Utódom tősgyökeres baloldali, a diplomáciai illemnek ellentmondóan nem találkoztunk személyesen a hivatal átadásakor. Én kerestem, ahogyan illik, de kapcsolataimra nem tartott igényt, és azóta is ellenségesen nyilatkozik rólam” – mondta.



Hozzátette: „A keleti iskolán felnőtt diplomaták szeretik egy irodában fogadni vendégeiket és bonyolítani a protokolt-eseményeket, én pedig helyesebbnek tartottam a francia modellt, amely szerint a nagyköveti rezidencia ad otthont ezeknek az eseményeknek. Lásd a franciák budapesti gyakorlatát”.



Kékessy megemlítette még, hogy a nagyköveti irodán, az előbb említett rezidencián kívül a magyar állam egy harmadik épülettel is rendelkezik Párizsban. Ezt most az UNESCO-nagykövetünk használja. „Korábban ezt terevezték nagyköveti rezidenciának, de a villa alkalmatlan ilyen feladatokra. Egyszerűen snassz, rossz a beosztása. Viszont jó drága volt annak idején…” – mondta Kékessy Dezső, s nyomatékosította: az ő párizsi tevékenysége idején egyik állami tulajdonú ingatlan sem veszített értékéből.



A Külügyminisztérium szóvivőjét eddig nem sikerült elérnünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.