Németh László mindvégig „kisebbségben” érezte magát

Harminc éve, 1975. március 3-án távozott az élők sorából Németh László, aki irodalmi munkásságával és társadalommal kapcsolatos reformelképzeléseivel egyaránt maradandót alkotott. Az író egész életében kötődött Erdélyhez, innen várta a magyarság társadalmi és nemzeti újjászerveződését célzó gondolatainak visszaigazolását.

Kovács Zita
2005. 03. 03. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh László életmûve a magyar örökség egyetemes értéke – hangsúlyozta Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke 2001-ben, a centenáriumi rendezvények nyitányának számító konferencián a Petõfi Irodalmi Múzeumnak helyet adó Károlyi-palotában. Az író Erdélyből várta – Tamási Áron felfedezése után – a nagy tehetségek felbukkanását, az egész Kárpát-medencei magyarság társadalmi és nemzeti újjászerveződését célzó gondolatainak visszaigazolását. Aligha csak azért, mert születése révén elszakíthatatlanul kötődött ehhez az ország- és nemzetrészhez: az európai felzárkózást sürgető minőség-elv következetes érvényesítőjeként maga is mindvégig „kisebbségben” érezte magát – a többségi helyzet 20. századi „antinómiáival” szembesülve. „A kisebbség joga az élethez az, hogy különb” – írja, s az adott pillanatban még következmények nélkül villant föl egy könyvcímként súlyos jelentésű szót: kisebbségben. A kifejezés itt még csak a magyarság sorsképletét jelenti, de a könyv mélyrétegeiben, lélektani alapozottságában Németh László személyiségképletének tragikumát is kifejezi.

Németh László műveltsége káprázatos volt: óriási irodalmi, történelmi, filozófiai, esztétikai, néprajzi ismerete mellett jártas volt a modern természettudományokban, biztonságos nyelvtudása nyelvészekkel vette föl a versenyt. Általában az volt rá jellemző, hogy teljesen soha senkivel nem értett egyet. Mindig azt mondta és írta, amit valóban hitt, nemegyszer nagyon is meghökkentve azokat, akik éppen eszmetársuknak tudták, s nem kevésbé azokat, akik ellenfelüknek hitték azt, aki most egyetért velük.

Németh László 1901. ápr. 18-én született Nagybányán. Művelt otthonból indult, apja tanár volt. Eleinte maga is bölcsésznek készül, csakhamar azonban úgy gondolja, hogy a humanisztikus ismereteket olvasás útján is elsajátíthatja az ember, viszont nincs korszerű műveltség természettudományos felkészültség nélkül. Ezért iratkozik át az orvosi fakultásra. Huszonnégy évesen megnyerte a Nyugat novellapályázatát. Egy évvel később már a Nyugatban, a Protestáns Szemlében, a Társadalomtudományban jelentek meg cikkei, később az Erdélyi Helikonba és a Napkeletbe is írt.

Németh László, akit politikai nyelven „harmadikutasnak” szoktak nevezni, Osvát Ernőnek küldött levelében írta, hogy a „magyar szellemi erők organizátora” óhajt lenni. Ebben a levélben már jelentkezett az, amit néhány évvel később egyik írásában „Harmadik Magyarországnak” nevezett. „Ez a Harmadik Magyarország akkoriban nem volt még sehol, semmiféle párt, intézmény, csoport nem képviselte. Ezt a többség érdekét vállalva, nekünk íróknak kell a magyar népből megidéznünk” – olvasható Németh László Negyven év című írásában.

Amikor 1932-ben egy tanulmánya kapcsán Babitscsal nézeteltérése támad, nem ír többet a Nyugatba, de a Nyugat ellenfeleinek lapjaiba se. Elindít egy olyan, főleg ismeretterjesztő folyóiratot – a Tanút –, amelyet egyedül ír. A Tanú igen népszerű lett az értelmiség legkülönbözőbb köreiben. Ebben fejtette ki Németh László társadalommal kapcsolatos reformelképzeléseit, melyet a minőség forradalmának nevezett, és amelyben az értelmiség társadalmi vezető szerepét hirdette. Elmélyülten foglalkozott a magyarság helyével Kelet-Európában, alaposan megismerte a szomszédos népek kultúráját, irodalmát.

Németh László a Népi Írók Mozgalmának egyik megalapítója, egyik legtöbbet idézett, és legtöbbet támadott elmélete a társadalmi értékeket a „híg” és a „mély” magyarság szempontjából minősítette. Utópista elképzeléssel fogalmazott meg egy olyan elérendő magyar társadalmat, amely a paraszti kismagántulajdonon alapul. Ehhez művelt paraszti társadalomra lenne szükség, amely hozzáértő gazdálkodással egyetlen, jól jövedelmező kertté formálná az országot. Németh László, ez a jellegzetesen városi értelmiségi, ez az intellektuális urbánus egyszeriben a népiek főteoretikusa lett. Részt vett a Debreceni Írói Napokon (1942), és a két balatonszárszói konferencián. A debreceni népi bemutatkozásnak nagy sikere volt és élénk sajtóvisszhangja támadt. A műsorban Némethen kívül a többi között Illyés, Erdélyi, Szabó Lőrinc és József Attila is szerepelt. A szárszói beszéd a népi mozgalom legjelentősebb aktusainak egyike és történelmi jelentősége aligha vitatható. Jól fél évszázaddal később is mintegy a népi mozgalom háborús és háború utáni helyzetmegítélésének, mi több, programnyilatkozatának tekinthető, még ha akkor és utána a konferencia nem minden tagja értett is egyet vele.

Németh László óriási regénysorozatban szerette volna felmérni a magyar társadalmat. Drámáiban a történelem nagy egyéniségeivel példázza az eszmék képviselőinek és a társadalomnak viszonyát. Művészileg leghibátlanabb regénye az Iszony, egy hideg természetű vidéki úriasszony nyomasztó és egész társadalmi rétegre valló lélekrajza. Az 1956-os forradalom leverése után azon írók közé lép, akik tiltakozásul több évre elhallgatnak. Ekkor megy Hódmezővásárhelyre, ahol iskolaorvos és biológiatanár. Itt keletkeznek legjobb pedagógiai esszéi és drámái. Epikai fő műve, a nagy terjedelmű Égető Eszter megjelenésétől klasszikus regénynek számít. Drámáit egymás után adják elő, köztük a Széchenyi mellett „legszínszerűbb” és legerősebb konfliktusú Bolyai című drámáját, amelyben egybeötvözi a történelmi problematikát és a családi konfliktust. Galileije a kor egyik legnagyobb színházi sikere.

Élete nyolcadik évtizedében súlyosodik betegsége, és növekszik szorongása romló egészsége miatt. Élete végén úgy érezheti, hogy nem magányos az ellentétek között. Megérheti, hogy a nemzet élő klasszikusának tekinti.

Munkáit lefordították angol, bolgár, cseh, francia, német, olasz, orosz nyelvre. 1969-ben a Szépirodalmi és a Magvető Kiadó közös gondozásában Az én katedrám című tanulmánykötettel elindult az összes műveit tartalmazó életműsorozat. Munkásságért 1950-ben József Attila-díjat kapott, 1965-ben Kossuth-díjjal tüntették ki, 1965-ben pedig megkapta a Herder-díjat.

(Forrás: www.hmg.hu, magyarok.sulinet.hu, www.hhrf.org/korunk, magyarszemle.hu, Borbándi Gyula: Németh László és a népi mozgalom)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.