A minisztérium a 2002-re, 2003-ra és 2004 első 9 hónapjára vonatkozó hasonló vizsgálata alapján már 1,35 milliárd koronás (8,775 milliárd forintos) büntetést szabott ki a Slovnaftra, ám az olajfinomító ennek ellenére nem változtatott árpolitikáján.
Ha az erőfölénnyel való visszaélés bebizonyosodna, a szlovák pénzügyminisztérium valószínűleg szabályozná az üzemanyag árát. Ha azt is sikerülne bizonyítani, hogy a január 24-én indított vizsgálathoz szükséges információt szándékosan tartja vissza a vállalat, a minisztérium szóvivője, Peter Papanek szerint akár egymillió koronás büntetést is kiszabhatnak. A Slovnaft ellenben azzal érvel, hogy a minisztériumi szakértői csoport teljesíthetetlenül rövid határidőkön belül szeretné megkapni a szükséges anyagot, ráadásul a cég alkalmazottainak a vizsgálattól függetlenül végezniük kell szokásos munkájukat is.
Nem sok jót ígér a cégnek, hogy közben a szlovák gazdasági versenyhivatal is bejelentette, március elsejétől vizsgálatot indít az ügyben. A szlovák szabályok alapján a versenyhivatali bírság viszont elérheti akár a cég forgalmának tíz százalékát is, amely Slovnaft tavalyi bevételét figyelembe véve meghaladhatná a 8,6 milliárd koronát is.
Mint ismeretes, az első, 1,3 milliárd koronás bírság kapcsán a tulajdonos MOL már jelezte, hogy megfellebbezi a döntést a másodfokon illetékes szlovák pénzügyminiszternél, sőt legvégső esetben Brüsszelhez fordul segítségért. Michel-Marc Delcommune, a MOL stratégiai igazgatója akkor a Dow Jones Newsnak elmondta: a döntést megalapozatlannak tartják. A Slovnaft a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a világpiaci árak alapján képezi az árait, ahogyan a MOL Rt. is. (Világgazdaság)

Kémbotrány 6 lépésben: a legsúlyosabb válság a magyar–ukrán kapcsolatokban