Újabb megszorítások a láthatáron

Újabb megszorító intézkedéseket tervez a pénzügyi tárca: az előterjesztés értelmében az eredetileg tervezett ötven százalék helyett csak 35 százalékot költhetnek el a minisztériumok a fejezeti előirányzataikból az első fél évben – értesült a Magyar Nemzet pénzügyminisztériumi forrásokból.

Magyar Nemzet
2005. 03. 23. 11:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint a fennmaradó 15 százalékot egyelőre tartalékolniuk kell a tárcáknak, ám már most valószínű, hogy ezeket az összegeket később zárolják, vagy véglegesen elvonják. A szigorító intézkedéseket a költségvetés vésztartalékainak az Európai Unió által megkövetelt felemelése, az előirányzottnál magasabb államháztartási hiány, illetve az elmaradó áfabevételek problémája magyarázza.

A Magyar Nemzet érdeklődésére a pénzügyi tárca elismerte, hogy készítenek egy javaslatot a minisztériumi kötelezettségvállalásokról, amelyet hamarosan a kormány elé terjesztenek, ám az intézkedés tartalmáról nem adtak tájékoztatást.

– Magyarország az euró bevezetéséhez szükséges egyetlen követelményt sem teljesíti – jelentette ki tegnap Varga Mihály, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője, aki hangsúlyozta: az államadósság két hónap alatt 588 milliárd forinttal nőtt, az autópálya-építésekhez pedig további 283 milliárd forint hitelt vesz fel a kormány. Eközben a Magyar Nemzet megtudta: Draskovics Tibor miniszter belső utasítást adott arra, hogy az Orbán-kormány időszaka alatt meghozott hiánycsökkentő intézkedéseket újra vizsgálják át a pénzügyi tárcánál.

A mostani megszorításokat egyrészt a költségvetési vésztartaléknak az Európai Unió által megkövetelt felemelése, másrészt pedig az előirányzottnál lényegesen magasabb államháztartási hiány, illetve az elmaradó áfabevételek problémája magyarázza. A szigorító intézkedések miatt az egyes tárcák kifizetendő tételei teljesen átrendeződnek, amely egy pótköltségvetés szükségességének kérdését is felveti. Információink szerint a megszorítások alól mindössze a honvédelmi és az informatikai minisztérium mentesül, mivel náluk már nincs mód további „tartalékolásra”.

A Magyar Nemzet érdeklődésére Kőszegi Márk, a Pénzügyminisztérium (PM) sajtóosztályának helyettes vezetője elismerte, hogy a tárca valóban készít egy előterjesztést a minisztériumi kötelezettségvállalásokról, amelyet a kormány a következő hetekben tárgyal meg, ám a javaslat tartalmáról nem adott tájékoztatást.

Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca szóvivője elmondta, hogy az idei büdzsé háromszoros védelmet nyújt a túlköltekezések ellen: a vésztartalékon és a maradványösszegek szigorú felhasználási követelményein túl a PM a tárcák hosszú távú fizetési kötelezettségvállalásait is külön ellenőrzi.

A költségvetés vésztartalékának múlt heti bejelentésekor Várfalvi István, a PM helyettes államtitkára annyit közölt, hogy az eddigi százmilliárdról mintegy 160 milliárd forintra növekvő tartalékképzés főként a minisztériumok fejezeti előirányzatait, így például a beruházási, területfejlesztési és informatikai támogatásokat érinti.

Emlékezetes, február elején a pénzügyi tárca elismerte, hogy a tavaly központilag zárolt pénzeknek csupán egy kis részét oldotta fel, miközben a zárolás 166,6 milliárd forintos tételével végleg csökkentették az intézmények költségvetését, azaz a zárolt összegek legnagyobb részét végleg elvonták.

Az idei évre vonatkozó esetleges minisztériumi zárolásokkal kapcsolatban a pénzügyi tárca akkor azt ígérte, hogy a megszorítások elkerülésére elegendő garanciát nyújt majd az a százmilliárd forintos „biztonsági tartalék”, amelyet a 2005-ös költségvetés a nem várt kiadásokra előirányzott. Azóta ismertté vált, hogy a költségvetés vésztartaléka mégsem volt elegendő, ezért annak felemeléséről döntött a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.