Benes-dekrétumok: Szlovákia kérjen bocsánatot

Kétféle kártérítés illetné meg a szlovákiai magyarságot a 60 éve, 1945. április 5-én meghirdetett kassai kormányprogramért – jelentette ki a Kossuth Rádió Háttér című műsorában Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke. Az eszemecserén részt vett Bródi Gábor, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára, Hamberger Judit politológus és Zentai Péter, a Magyar Rádió berlini tudósítója is.

MNO
2005. 04. 06. 6:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyrészt a Szlovák Nemzeti Tanács határozatot adhatna ki, bocsánatot kérve mindazért, amit 1945 és 1948 körül elkövetett a magyarokkal szemben, másrészt a holokauszt-kárpótláshoz hasonló rendszerű anyagi juttatással zárhatná le Szlovákia a Benes-dekrétumok ügyét – fejtette ki Bugár.

Mint ismeretes, az Eduard Benes csehszlovák elnök nevéhez fűződő dekrétumok következtében népbírósági ítéletek, vagyonelkobzások és kitelepítések vártak a felvidéki magyarokra. Tízezreket űztek el hazájukból a Benes-dekrétumok ezen újabb rendelkezése alapján, s 60 év után még mindig nincs igazi rehabilitáció, nincs kárpótlás.

Bugár kifejtette: az anyagi kártérítést azért volna célszer a zsidó közösségnek juttatott kárpótlás mintájára megadni, mert „személyeket kárpótolni anyagilag már túl bonyolult volna, és bizony, néhány esetben talán lehetetlen is”. A magyar pártvezető emlékeztetett: a holokauszt esetében több százmillió koronás lekötést hozott létre a szlovák kormány. 10 évig ennek a kamatát a zsidó közösség használja, és 10 év után a zsidóközösség eldönti, hogy ezt a pénzt mire fogja felhasználni, tehát kultúrára, oktatásügyre, sok minden másra. A magyar közösség is folytatott tárgyalásokat az anyagi kárpótlásról, ám eddig sikertelenül – tette hozzá.

Nem került az ENSZ emberi jogi bizottsága elé a Benes-dekrétumok által sújtott magyarság kérdése – derült ki Bródi Gábor szavaiból. Az ENSZ Emberi Jogi Bizottságban magyar tárgyalófélként részt vevő Bródi felidézte: a magyarok ügye egy évig „a helyzetekkel foglalkozó munkacsoport előtt volt, és a szlovák kormány választ is adott egyéni panaszokra, beadványokra, de most egy olyan konszenzus alakult ki, amihez Magyarország is csatlakozott, hogy ez ne kerüljön a bizottság elé. A magyar kormány a Benes-dekrétumokat igazságtalannak tartja, a kollektív bűnösség elvét nem tartja összeegyeztethetőnek a modern Európa jogelveivel, azonban úgy gondolja, hogy ez elsősorban történelmi kérdés, amit le kell zárni, rendezni kell”.

Hamberger Judit politológus hozzáfűzte: a szudétanémeteket a csehektől elzavarták, ott nincsenek most kárpótlandók, míg a szlovákiai magyarok ott maradtak és éppen ezért nagyon fontos lenne, hogy megkapják azt, amit elvettek tőlük. Zentai Péter a dekrétumok által szintén sújtott németek ügyéről elmondta: a kérdést eddig egyáltalán nem sikerült megoldani, ez valójában tabutéma. 12 millió német embertől fosztották meg a léthez való lehetőséget nemcsak Csehországban, hanem Lengyelország és a volt Szovjetunió területén, és ebből kétmillió embert megöltek az elűzetés során. Hallatlan emberirtás is történt tehát a németekkel szemben. Az egykori szudétanémetek legalább erkölcsi kártérítést, bocsánatkérést szeretnének a cseh kormánytól, amit nem kaptak meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.