„Gyurcsány kabinetfőnöke a kormányban”

A nemzetközi befektetők által tisztelt pénzügyminiszter kénytelen venni a kalapját. Gyurcsány leváltotta Draskovicsot, helyébe kabinetfőnökét, Veres Jánost állította – írja a Wirtschaftsblatt. A kínai-izraeli hadiipari együttműködés miatti felháborodása okán Washington kizárta a zsidó államot egy fontos hadiipari együttműködésből – olvasható a Der Spiegelben.

2005. 04. 19. 8:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wirtschaftsblatt (wirtschaftsblatt.at)

Az osztrák gazdasági napilap Magyarország pénzügyminiszterének venni kellett a kalapját címmel kommentálja Draskovics Tibor menesztését. A nemzetközi befektetők által tisztelt pénzügyminiszter kénytelen venni a kalapját. Gyurcsány leváltotta Draskovicsot, és helyébe kabinetfőnökét, Veres Jánost állította.

Gyurcsány beszédében, tekintettel az euró 2010-re tervezett bevezetésére, nagyobb költségvetési fegyelmet követelt. A budapesti tőzsdeindex, a BUX délre már két százalékos csökkenéssel reagált a hírre. A nemzetközi befektetési alapok menedzserei első reakcióikban aggodalmuknak adtak hangot. „Ha Draskovics nincs többé a kormányban, akkor a helyzet csak rosszabbra fordulhat” – nyilatkozta a KBC menedzsere.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Az Egyesült Államok kizárja Izraelt a hadiipari tervből címmel tudósít Washington megingathatatlannak tűnő Kína-ellenes politikájáról. Berlinben – érthető okokból – kiemelkedő érdeklődéssel figyelik az eseményeket. A kínai-izraeli hadiipari együttműködés miatti felháborodása okán Washington kizárta a zsidó államot egy fontos hadiipari együttműködésből.

Izrael korábban a Lockheed Martin cég legjelentősebb külföldi partnere az F-35 „Joint Strike Fighter” kifejlesztésében. A lopakodó technológiát alkalmazó gépet, mely az ellenséges radarok számára láthatatlan, az eredeti tervek szerint 2008-tól állítanák hadrendbe.

Ez a kemény fellépés Németország számára is tartogat következményeket: miután Gerhard Schröder határozottan kiállt a Kína elleni fegyverszállítási embargó megszüntetéséért, számos washingtoni politikus követelte, hogy az európai szövetségeseket is zárjanak ki bizonyos haditechnikai fejlesztésekből.

Az izraeli-kínai hadiipari együttműködés súlypontját az állami kézben lévő konszern, az Israel Aircraft Industries adja, amely a kilencvenes évek elején Kínának „Harpy” típusú robot- felderítőgépeket szállított. Ezeket a robotgépeket 2004-ben visszaküldték Izraelbe – az amerikaiak feltételezése szerint azért, hogy az ellenséges radarrendszerek felderítő és megsemmisítő képességét jelentősen javítsák. Az amerikai félelmek szerint e robotgépek Kína egy Tajvan elleni akciójában is bevethetőek lesznek.

A hivatalos izraeli álláspont szerint a robotrepülőket pusztán javítás céljából szállították vissza gyártásuk helyére.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilap A kannabisz fogyasztás 130 százalékkal emelkedett címmel közöl néhány riasztó adatot. Az augsburgi Szövetségi Drogkongresszus szakértőinek adatai szerint Németországban kétmillióan fogyasztanak rendszeresen kannabiszt.

A fiatalok általában 16 évesen kezdik a drogozást, és egy tanulmány szerint 18 és 20 év közötti korosztály 40 százaléka már legalább egyszer kipróbálta a kannabiszt. Egy 8000 fős minta alapján készült felmérés adatai alapján a kannabisz fogyasztás aránya az elmúlt 15 évben 130 százalékkal emelkedett. Ugyanebben az időszakban a kokain és crack fogyasztás 270 százalékkal növekedett. A német lakosság egy százaléka ismerte el 2003-ban, hogy száznál több alkalommal fogyasztott kannabiszt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.