Horn Gyula szerint akár az SZDSZ ellenében is kell államfőt jelölni

Horn Gyula mint esetleges államfőjelölt úgy látja: tele van energiával, tettrekészséggel, ismeretekkel, tapasztalatokkal, melyeket hasznosítani lehetne az ország érdekében, ráadásul kiterjedt nemzetközi kapcsolatai is vannak. A szocialista exminiszterelnök négypárti konszenzust szeretne a jelölésnél, és kíváncsi az ellenzék véleményére személyét illetően.

MNO
2005. 04. 06. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár az SZDSZ ellenében is kell államfőjelöltet állítania az MSZP-nek – jelentette ki a Hír Televízió műsorában Horn Gyula volt kormányfő. A volt miniszterelnök az interjúban később ugyanakkor arról beszélt: fontosnak tartja, hogy a köztársasági elnököt négypárti konszenzussal jelöljék – a személlyel kapcsolatban pedig várja az ellenzék véleményét.

A volt miniszterelnök beszélt az önjelölt köztársaságielnök-jelöltekről is, s ekkor egyértelműen utalt Lévai Katalin volt esélyegyenlőségi miniszterre, szocialista EP-képviselőre.

Horn Gyula – aki szintén bejelentette, vállaná a tisztséget – kifejtette: a köztársasági elnöknek nagyon fontos feladata a külföldi partnerekkel való állandó kapcsolattartás. – Nehogy azt gondolja valaki, hogy attól, mert elmegy Ausztriába bevásárolni, mától diplomata lesz… Nekem nagyon kiterjedt nemzetközi kapcsolataim vannak, ezt nagyon is hasznossá lehet tenni az ország érdekében – jelentette ki Horn Gyula, aki hangoztatta azt is: Orbán Viktor kormányzása idején vállalta a kormányzati politika képviseletét fontos nemzetközi szervezeteknél. – Ki tudtunk jönni: ha valami nem tetszett, megmondtam neki. Ő azért nem sértődött meg, én pedig nem kíméltem, ha úgy éreztem, hogy valami nincs rendben. Nem azért, hogy őt bántsam, hanem mert az ország lehetőségét gyengíti bármelyik vezető, ha nem figyel oda, hogyan és miként kell csinálni a dolgokat – jelentette ki a volt miniszterelnök, aki arra a megjegyzésre, hogy az MSZP szeretne nőt jelölni a kormányfői székbe, úgy reagált: nőpárti vagyok. – Sokszor dolgoztam nőkkel, nagyon megbízható emberek, megbízható szakemberek, igen komoly terheket vállalnak a családban, és edzettek. Mindenképpen örülök, hogy nő is van a jelöltek csapatában – jelentette ki a volt miniszterelnök.

– Hét éve nem folytatok a miniszterelnökséghez hasonló aktív tevékenységet. Úgy érzem, tele vagyok energiával, tettrekészséggel, ismeretekkel, tapasztalatokkal. Hát miért ne lehetne ezt hasznosítani?! Úgy éreztem, és úgy érzem most is, hogy hasznára tudok lenni ennek az országnak, anélkül, hogy bármiféle előfeltételt tákolnék össze – fogalmazott Horn Gyula, aki arra a kérdésre: honnan lehet tudni, hogy az ország „másik fele” is támogatná-e a volt kormányfőt, azt válaszolta: kíváncsi lesz az ellenzéki képviselők véleményére. – Ők fogalmazták meg azt, hogy olyan ember kellene, aki tényleg a nemzet egységét képviseli. Én azt tartanám fontosnak, hogy négypárti megegyezéssel kerüljön a jelölt a parlament elé, ahol személyéről szavazni fognak. Ez egy új demokratikus fordulatot hozna abban az értelemben, hogy igen, vannak ügyek, amelyekben egységre tudunk jutni – mondta Horn Gyula.

Az exminiszterelnök a Gyurcsány-kormány fél évét úgy jellemezte: alapvetően „offenzív ez a politika, élő kérdésekkel foglalkozik, a lakosság felé tud fordulni, ugyanakkor nem mindig tudja ezt jól eladni”. Horn Gyula kiemelte a reformok fontosságát. – Az emberek irtóznak magától a szótól is, tudják, hogy előbb-utóbb valamiféleképp őket fogják megrövidíteni. De hát válaszút elé fogunk kerülni, akármi lesz 2006-ban. Beteg az egészségügyünk, a közigazgatás, az oktatással is sok mindent kellene kezdeni. Ezek a reformok nagyon nagy kihívást jelentenek, és meggyőződésem szerint a magunk bőrén tapasztaljuk a dolgokat.

Horn Gyula elmondta azt is: ma táviratot kapott nagyszalontai meghívóitól – az exkormányfő a nagyszalontai Magyar Ház vendége volt március végén –, mely azt tartalmazta: ők alkalmasnak találják az államfői posztra Horn Gyulát. – Elindítottunk egy új magyar–magyar párbeszédet. Rendkívül jó hangulatú volt, nagyon kemény kiszólásokkal, véleményekkel. De én a legcsekélyebb szándékát, jelét sem éreztem annak, hogy valamiféle kibékíthetetlen gyűlölet halmozódott volna fel az ottani magyarság körében. Ki lehet ezt javítani – jelentette ki a szocialista politikus, aki azt viszont nem árulta el: igennel vagy nemmel szavazott december 5-én.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.