Naponta több mint 275 ezer forintot keresett tavaly Gyurcsány Ferenc. A kormányfő mindezt többmilliárdos cégbirodalmának köszönheti, amelyet vitatott, az állam számára többnyire kedvezőtlen privatizációval alapozott meg a 90-es években – írja a Magyar Nemzet.
Gyurcsány Ferenc jövedelmének döntő hányada nem kormányfői ténykedéséből, hanem az általa birtokolt cégbirodalom hozamaiból származik, amelynek zászlóshajója a százszázalékos tulajdonában lévő Altus Rt. Többmilliárdos vagyonát a Horn-kormány időszakában a Hungalu vállalatcsoportból vitatott körülmények között privatizált társaságok alapozták meg. (A Hungalu vezérigazgatója abban az időben Szabó Pál volt, aki később az ÁPV Rt., jelenleg pedig a Magyar Posta Rt. vezetője.) Először a Balassagyarmati Fémipari Kft. 90 százalékos üzletrészét szerezte meg a Gyurcsány-cég 1995 októberében. Az akkor 498 millió forint jegyzett tőkéjű és évente több mint egymilliárdos árbevételt termelő céget potom 46 millió forintért kebelezte be a kormányfő érdekeltsége.
Igaz, vállalták, hogy kifizetik a kft. ötvenmilliós adósságát, ugyanenynyivel megemelik a cég törzstőkéjét, és negyvenmilliós beruházást is végrehajtanak. Az ÁPV Rt. felügyelőbizottsága utóbb megállapította: alacsony árfolyamon adták el a balassagyarmati vállalatot.
Ennél is nagyobbat szakított ki a közvagyonból Gyurcsány az egyik legjelentősebb magyar alumíniumipari vállalat, a Magyaróvári Timföld és Műkorund (Motim) Kft. 1995-ös megszerzésével, amely abban az évben 6,5 milliárd forintos árbevétellel és 200 milliós nyereséggel büszkélkedhetett. A kétmilliárdos saját tőkével rendelkező társaság 90 százalékos üzletrészét az Altus és a Motim vezetőiből álló cég konzorciuma 705 millió forintért vette meg. Az üzlethez a Gyurcsány anyósa, Apró Piroska által vezetett, akkor még állami Magyar Hitelbank nyújtott hétszázmilliós kölcsönt. A magánosítás óta 1400 embert bocsátottak el a Motimtól.
Titok, mire költi
Több mint 100 millió (egészen pontosan 100 millió 522 ezer 457) forintot keresett tavaly Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – derül ki a kormányfő vagyonbevallásából. Gyurcsány vagyona érdemben nem változott, továbbra is megvan az 50 négyzetméteres pápai ingatlana, banki számlán pedig körülbelül egymillió forinttal rendelkezik. Arról csak töredékes információt kaptunk, hogy a kormányfő mire költötte el tavaly a 100 millió forintot.
László Boglár kormányszóvivő elmondta: Gyurcsány több mint 10 millió forintot költött háza (amely egyébként felesége, Dobrev Klára tulajdona) új biztonsági berendezéseire, és nejének vásárolt egy Opel Saphira egyterű gépkocsit. Miniszterelnöki fizetését, nettó 700 ezer forintot pedig jótékony célokra költi. A szóvivő elmondta: minden hónapban más és más szervezethez kerül ez az összeg.
A bevétel további részének sorsáról nem tudni semmit. László Boglár kormányszóvivő korábban a Magyar Nemzet kérdésére, hogy ezt mire költötte a miniszterelnök, azt válaszolta: magánügy. Ismert: Gyurcsány 2003-ban több mint 81 millió forintot keresett, ekkor Szigetvári Viktor akkori sajtófőnöke azt nyilatkozta, hogy ennek az összegnek a nagy részét felélte nagypolgári életvitele biztosításához.
A miniszterelnök három gazdasági társaságban érdekelt, az ezekből származó osztalék teszi ki jövedelme nagy részét. A három cég az Altus Befektetési Rt., melynek 100 százalékban tulajdonosa, illetve az Aldo Kft. és az Ark Rt. Az előbbiben 4,4 százalék, az utóbbiban pedig 8,3 százalék erejéig érdekelt közvetlenül.
Nem tartozik a szociálisan rászorulók közé Somogyi Ferenc külügyminiszter sem, akinek tavalyi jövedelme 64 millió 700 ezer forint volt. A miniszter jelentős megtakarításokkal is rendelkezik, hiszen mintegy 5,6 millió forintos és 600 dolláros, valamint 87 ezer eurós betéten kívül rendelkezik egy biztosítón keresztüli befektetéssel is, melynek értéke a tavalyi év végén majdnem 83 millió forint volt. Somogyi ezenkívül egy budapesti, I. kerületi 94 nm-es ingatlan felének tulajdonosa, valamint van 607 ezer forintnyi Zwack-részvénye is. A külügyi tárca vezetője kétségkívül gyarapodott tavaly, hiszen befektetésének értéke 2003 végén még csak 73,5 millió forint volt. Somogyi Ferenc akkor még a privát szférában dolgozott, abban az évben a jövedelme 80 millió forintot tett ki.
Nemcsak az államigazgatástól kapta a fizetését tavaly Göncz Kinga ifjúsági, szociális, családügyi és esélyegyenlőségi miniszter sem, aki több mint 18,2 millió forintot keresett. Miniszteri fizetése ennek az összegnek a felét sem teszi ki. A tárcavezető asszony két gazdasági társaságban érdekelt: egy bt. -ben 99 százalékban, a GHG-Partners Hungary Kft. -ben pedig 45 százalék erejéig. Vagyona is bővült, az egy évvel korábbihoz képest 8 millió forint jelent meg egy bankszámlán. Ingatlantulajdona nem változott, továbbra is két budapesti, XII. kerületi 67,25 nm-es, illetve 42 nm-es lakás az övé fele részben. Utóbbit, amelyet 2003-ban vásárolt, 6 millió forintos lakáshitel terheli, melyet törleszt.
Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter is gyarapodott egy év alatt néhány millió forinttal, 2004-es jövedelme egyébként több mint 8,7 millió forint volt. A miniszter egy budapesti, VI. kerületi 116 nm-es ingatlan illetve egy ugyancsak budapesti, XVI. kerületi 1119 nm-es ingatlan résztulajdonosa, valamint teljes egészében az övé egy kismarosi, 962 nm-es üdülő. Különböző megtakarítási formákban 2003 végén majdnem 33 millió forintja volt, 2004 végén ez az összeg majdnem 36 millió forintra emelkedett. Adósságai, melyeket lakásvásárláshoz vett fel, 5,7 millióról 5 millió forint köré csökkentek. Autója, hasonlóan az egy évvel korábbihoz, egy 1991-ben vásárolt Toyota Corolla.
Petrétei József igazságügy-miniszter a 2003-as 10,7 millió forintos fizetéséhez képest 14,2 milliót keresett tavaly. A tárcavezető egy kozármislényi 135 nm-es, egy pécsi 58 nm-es, és egy szintén pécsi 54 nm-es ingatlan résztulajdonosa. Egy Nissan Almira gépkocsival rendelkezik. A tavalyi év végén már volt megtakarított pénze a bankban, kb. 2,3 millió forint értékben. Ugyanakkor törleszti 2003-ban húsz évre felvett 15 millió forintos lakáshitelét.
Rácz Jenő kedden adta le vagyonbevallását. Az egészségügyi miniszter vagyona a dokumentum tanúsága szerint csökkent, annak ellenére, hogy majdnem 8,7 millió forintot keresett tavaly. Előző, a 2003. december 31-i állapotot tükröző bevallásában ugyanis még szerepelt 4,5 millió forint, valamint hétezer euró megtakarítás, amelynek az idei bevallásban nyoma sincs. A tavaly év végi állapot szerint tehát a miniszter mindössze egy kaposvári 215 négyzetméteres telek tuljadonosa 2/26-od részben, és egy 2002-es Renault Megane gépkocsié. Ezen túl nincs ingatlana, takarékbetétje, készpénze, gazdasági társaságának sem tagja, illetve tisztviselője.
Ma még Kóka János gazdasági, Draskovics Tibor pénzügy-, és Bozóki András kultuszminiszternek kell benyújtania vagyonbevallását. A képviselői mandátummal nem rendelkező miniszterek családtagjai ugyanúgy tesznek vagyonnyilatkozatot, mint a parlament megválasztott tagjainak hozzátartozói, azonban hasonlóan a képviselőkhöz, családtagjaik vagyonbevallása nem nyilvános.
Emlékezetes: a képviselői státusszal nem rendelkező miniszterek vagyonbevallására vonatkozó jogszabályt azután fogadta el az Országgyűlés, hogy Gyurcsány Ferenc sportminiszter lett.
Czirják Imre – Pilhál Tamás

Muri Enikőt a hét leggyalázatosabb hozzászólásával támadják