Mádl Ferenc köztársasági elnök részvétlevele

MNO
2005. 04. 03. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Őeminenciája

Martinez Eduardo Somalo kamarás úr

V a t i k á n v á r o s


Eminenciás Uram!

A 20. század és a millennium világtörténelmi jelentőségű, meghatározó, karizmatikus személyiségétől, II. János Pál pápától búcsúzunk, aki sorsfordító korban vezette a Katolikus Egyházat több mint negyed évszázadon át, és fáradozott egy emberibb világért.

Életpályája, bár sok szempontból tükrözi, mégis meghaladja a 20. századi európai ember sorsát. Megtapasztalta a második világháború borzalmait, a kommunista diktatúra elnyomását. Kelet-Európából kerülve Szent-Péter trónjára, állhatatos kiállása az emberi jogokért, a vallásszabadságért történelmivé emelte szerepét a kommunista diktatúrák bukásában is. A Tízparancsolat és az evangéliumi jóhír, az emberi jogok, a tolerancia szüntelen hirdetésével adott erőt, bátorítást és reményt minden elnyomásban élő embernek.

II. János Pál pápa a jóléti társadalmak visszáságait is érzékelte. Több mint száz apostoli útja során, a világ valamennyi földrészére ellátogatva mindvégig a társadalmi szolidaritás fontosságát, az Egyház isteni küldetését, az emberi méltóság feltétlen tiszteletét hangsúlyozta.

Kétszer is ellátogatott a társadalmi átalakulás nehézségeivel küzdő Magyarországra, és e számunkra különösen fontos időszakban segítette hazánk erkölcsi megújulását, hozta el hozzánk máig érvényes üzenetét: „A béke neve igazságosság, szolidaritás és szeretet. A nemzet csak akkor remélhet jobb jövőt, ha polgárai képesek közös erőfeszítéssel felelősséget vállalni a közjóért.”

Tanítása és tanúságtétele minden jó szándékú embernek, kereszténynek és nem kereszténynek, hívőnek és nem hívőnek egyaránt szólt. Enciklikái híven tükrözik az Egyház teológiai és szociális tanításának megújítását szolgáló szándékát. II. János Pál pápa egész életében vallotta, hogy az ellentétek feloldásának leghatásosabb eszköze a párbeszéd és az együttműködés. Elkötelezetten munkálkodott a keresztény egység, a vallások közötti együttműködés megteremtésén. A béke és a stabilitás védelmében midig hallatta szavát az emberiséget érintő kérdésekben.

Hazánknak is sokat jelentett II. János Pál pápának az európai egység melletti személyes elkötelezettsége. Ezt tanúsítja az európai kontinens politikai újraegyesülésének előestéjén közzétett, 2003. évi, „Ecclesia in Europa – Krisztus a remény forrása” című apostoli buzdítása is. Ebben a kereszténység egyesítő erejéről szólt, arról az eszméről, amely megteremti Európa spirituális jellegű és keresztény gyökerű értékközösségét.

Hite, emberi nagysága, kitartása egy kivételes történelmi időszak kivételes személyiségévé tették. Az egész emberiség javára végzett fáradhatatlan szolgálatával II. János Pál pápa az isteni Gondviselés méltó eszközévé vált.

Budapest, 2005. április 3.

Országunk együttérző szeretetével köszönti

Mádl Ferenc
a Magyar Köztársaság elnöke

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.