Meghalt Saul Bellow Nobel-díjas amerikai író

Nyolcvankilenc éves korában elhunyt Saul Bellow Nobel-díjas amerikai író, a XX. századi amerikai irodalom kiemelkedő képviselője. Bellow az amerikai prózairodalom intellektuális vonulatának egyik vezéralakja volt. Az irodalmi Nobel-díjat 1976-ban ítélték oda neki Humboldt adománya című művéért.

MNO-összeállítás
2005. 04. 06. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghalt Saul Bellow Nobel-díjas amerikai író, a XX. századi amerikai irodalom kiemelkedő alakja.

Saul Below Montreal külvárosában, Quebecben született 1915-ben, és Chicagóban nevelkedett. A chicagói egyetemen 1937-ben végzett szociológia és antropológia szakon. Diplomamunkáját a wisconsini egyetemen végezte. A második világháború alatt a kereskedelmi flottában szolgált. 1948-ban Párizsba utazott, és bejárta Európát. Számos díjat kapott, 1976-ban Nobel-díjjal tüntették ki.

Regényeinek tárgya egybevág saját élményanyagával: a tökéletlenül asszimiládódott zsidó értelmiség gondjaival. Bölcs okoskodás, vagány szóváltások, képzeletbeli levelek, belső monológok, naplóutánzatok váltakoznak regényeiben.

Drámákat és színdarabokat is írt. Számos lapban publikált, többek között a New Yorker, a Partisan Review, a Playboy, a New York Times Book Review és a New Republic című lapokban. Az arab-izraeli konfliktus idején a Newsday haditudósítójaként dolgozott. Több felsőoktatási intézményben is tanított antropológiát, a többi között a minnesotai egyetemen is.

Intellektuális író, már első regénye, A levegőben lógó ember (1944) is az egzisztencialista filozófiai gondolkodás terméke, egy behívóparancsra váró fiatalember mesteri lélekrajza. Az áldozat (1947) egy zsidó kispolgár elhatalmasodó bűntudatának ábrázolása. Az Augie March kalandjai (1953) a chicagói harmincas évek humoros-pikareszk regénye. Fő műve a Herzog (1964), egy, a házasságával küszködő egyetemi tanár vívódásainak komikus, rokonszenvet keltő, de ironikus története. Ugyancsak világsikerű regénye az 1959-ben írt Henderson, az esőkirály.

Humboldt adománya című művéért 1976-ban Nobel-díjat kapott. Az egyes szám első személyben írt regény főszereplője Charlie Citrine, egy gazdag és sikeres író. Citrine tisztában van azzal, hogy egy pályatévesztett ember. A chicagói gengszter uralma alatt álló írónak tönkremegy a házassága, és végül elhagyja a szeretője is. Csodálja halott barátját, Von Humboldt Fleischert, akit Below Delmore Schwartz költőről (1913-1966) formált meg. A tehetséges Humboldt jelenti mindazt, ami fontos a kultúrában. Citrine nem csak a komor hangulatú Humboldt-novellákat kedveli, műveiben fellelhető a komikus oldal is, mint ahogy a főszereplő tragédiájában is.

További művei: Mr. Sammler planétája (1970); A dékán decembere (1982) és a Késő bánat (1984).

http://nobelprize.org, nobel-dij.freeweb.hu, http://www.kirjasto.sci.fi/bellow, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.