Szja: csökkenő kedvezmények?

Elképzelhető, hogy jövőre csökkennek az szja-kedvezmények, sőt, a Sulinethez kapcsolódó meg is szűnhet – értesült a Világgazdaság. A lap úgy tudja: az szja-rendszer tekintetében jövőre a nagy változások várhatók, és valószínűleg október elsejétől egységesítik az áfakulcsokat.

MNO
2005. 04. 06. 6:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan október elsejétől egységesítik az áfakulcsokat, de egyéb áfarendszerbeni változások csak 2006. januártól lépnek hatályba. Már a parlament tavaszi ülésszakán benyújtja a kormány a jövőre tervezett egyéb adóváltozásokat is, de csak év elején vezetik be azokat. A kormánypártok egyelőre óvatosan nyilatkoznak a nyilvánosságra került javaslatokról, de nagy lelkesedéssel nem fogadták azokat.

A kormány szándékai szerint a parlament még a nyár végéig elfogadhatja ezeket az adótörvény-változtatásokat. Ugyanakkor újabb évközbeni adóváltozásokra is fel kell készülniük az adózóknak: az általános forgalmi adó normál kulcsa 19-20 százalékra csökkenne, s megszűnne a 15 százalékos kedvezményes kulcs. Az újrakodifikált áfatörvény pedig szintén 2006. január elsején lépne hatályba.

Az áfa rendszerét az adóreform-bizottság nem javasolta év közben átalakítani, ám kormányzati oldalról a legnagyobb elszántság éppen ezen a területen mutatkozik. Az áfakulcsok egységesítése szinte elvárás a politika részéről, mégpedig annak október elsejei bevezetése. Előzetes elemzések szerint az adókulcs egységesítésének kedvező hatásai sokkal érzékelhetőbbek, mint a kedvezőtlenek. Az áfatörvény tavaszra tervezett módosítása mellett a kormány ősszel tervezi beadni az Országgyűlésnek az újra kodifikált áfatörvényt. Ennek keretében – az uniós irányelveknek megfelelően – a törvény szerkezetét is átalakítanák.

A társasági adó központi költségvetést megillető része 2006-ban is 16 százalék maradna. Az adóreform-bizottság javaslata szerint ötmillió forintig a jelenlegi 16 helyett csak tízszázalékos társasági nyereségadót kellene fizetni. Ennek feltétele lenne, hogy adókedvezményt nem lehetne érvényesíteni, és igazolni kellene bizonyos bérköltséghányad meglétét is.

Az szja-rendszer tekintetében jövőre a javaslatok alapján nagy változások várhatók. Az egyik verzió: jövőre 1,7 millió forintra emelnék fel a 38 százalékos felső kulcs határát, míg az ezzel versengő változat másfél és kétmillió forint között 25 százalék körüli újabb kulcsot vezetne be. Az adójóváírás és kiegészítő adójóváírás mértékét a jelenlegi szinten befagyasztaná az adóreform-bizottság. Az szja-kedvezmények szűkítése a középtávú adóreform pontjai között kapott helyet, azonban nem zárható ki már jövőre a Sulinet-, valamint az oktatáshoz kapcsolódó kedvezmények – felsőoktatási tandíj és felnőttképzés – megszüntetése. A bizottság szerint indokolt lenne az adómentesen, illetve kedvezményesen adózó természetbeni juttatások és más pénzbeli támogatások korlátozása is. Továbbra is érvényben lenne azonban az önkéntes pénztári, a magán-nyugdíjpénztári és a biztosítási kedvezmény is.

Az eva választhatósági határa maradna 25 millió forint, azonban a magasabb költséghányadú tevékenységek esetében – egyszerűsített költségnyilvántartás vezetése mellett – tíz százalék lenne csak a teher. Lenne egy kötelező minimális költséghányad is, amelynek mértéke 50 százalék körüli lehet. A magasabb költséghányadú körbe várhatóan azok a tevékenységek tartoznának, mint amelyre az szja-törvényben az átalányadózást alkalmazó egyéni vállalkozó a jelenleg általánosnál magasabb költséghányadot alkalmazhat, ezeket a törvény tételesen felsorolná.

Az adóreform-bizottság javaslatai közül a legkritikusabbnak az iparűzési adórendszer átalakítása ígérkezik, amely lényegében együtt járna az önkormányzati finanszírozási rendszer átalakításával. Két változat létezik: az egyik szerint jövőre az iparűzési adó maximális mértéke egy százalékra csökkenne, míg a másik szerint 1,7 százalékra. Ez azonban nem jelentené a vállalkozások terheinek csökkentését, hiszen ezt más módon, de lényegében beszednék tőlük.

A jövő év utolsó negyedében megszűnne a tételes egészségügyi hozzájárulás, de már januárban 0,5 százalékponttal, 4,5 százalékra emelkedne a munkavállalói egészségbiztosítási járulék. (Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.