Csak a legkockázatosabb cégek vizsgálatán kell alapulnia az áfa-visszatérítések ellenőrzésének, amit lehetetlen valamennyi kiutalás esetében lefolytatni – figyelmeztet az Európai Bizottság adó és vámunió főigazgatóságának jelentése, amely megállapítja: a tavalyi bevételek és kiadások egyensúlyának elősegítése érdekében a magyar kormány 2004 novemberében leállította az áfa-visszatérítéseket a kereskedők részére, idén pedig ezeket az összegeket kamatostul fizette vissza. A Pénzügyminisztérium, az APEH és az Európai Bizottság illetékeseinek márciusi tárgyalásáról készült tájékoztató szerint a felfüggesztett kiutalások kiváltották „az adózók ellenállását”. Az áfabevételek visszaesését a jelentés több tényezővel, többek között a magyar gazdaság lassulásával, a reáljövedelmek csökkenésével, valamint a kormányzati kiadások mérséklésével magyarázza, s hangsúlyozza, hogy adategyeztetések esetén az ellenőrzési kapacitás elvesztegetését jelenti az összes eltérés kivizsgálása.
Az Európai Bizottság hétfőn kiadott gazdasági előrejelzésében is foglalkozott a magyar áfabevételek körül kialakult bizonytalansággal és az államháztartás helyzetével. A brüsszeli testület szerint az idei hiánnyal kapcsolatban pozitív jelnek számít a vártnál alacsonyabb kamatok hatása, ám a tavalyról áthozott kiadások és a társasági adóra vonatkozó kilátások miatt kockázat mutatkozik. Így például bizonytalansági tényezőnek minősülnek az áfabefizetések, valamint a magántőke bevonásával megvalósuló állami beruházások.
A késedelmes áfa-visszatérítéseket legutóbb a hazai gyártással rendelkező multicégeket tömörítő Magyar Gépjárműipari Szövetség is élesen bírálta, annak ellenére, hogy a felfüggesztett visszafizetésekért a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő kamatot fizet az adóhatóság.
A szervezet – amelynek tagja többek között az Audi Hungária Kft., a Magyar Suzuki Rt., a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. és a NABI Autóbusz-ipari Rt. – arra hívta fel a figyelmet, hogy tagvállalataikat nem a késedelmi kamat érdekli, egyszerűen csak szeretnék megkapni a jogosan visszajáró befizetéseiket, a határidőn túli kiutalások pedig ártanak hazánk megítélésének.
A Világgazdaság közelmúltban megjelent cikke szerint a tavalyi negyedéves importügyletekhez kapcsolódóan még legalább 240 milliárd forintnyi összeg van az adóhatóságnál. A napilap információi szerint az államkasszát múlt hónap elejéig a késve lezárt ellenőrzések miatt hárommilliárd forintnyi büntetőkamat terhelte.

Lánczi Tamás rossz híre a mikroadományozóknak: Téged átvertek! – videó