A franciák munkát kérnek, nem alkotmányt

A francia társadalom alsó rétegei bizalmatlanok vagy elutasítóak az uniós alkotmánnyal szemben – olvasható a Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív német napilap tudósításában. Az Ipsos közvéleménykutató intézet elemzése szerint a felső rétegek is egyre nehezebben támogatják az EU-t.

2005. 05. 27. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net) című konzervatív német napilapban Michaela Wiegel Mi munkát szeretnénk és nem alkotmányt című reimsi keltezésű írásában a francia nagyvárosi gettók hangulatáról tudósít a sorsdöntőnek tartott vasárnapi EU referendum előtt.

A Quartier Croix Rouge autóval csak negyedórára fekszik Reims fenséges katedrálisától, ahol egykoron a francia királyokat koronázták – olvasható a cikkben. A Croix Rouge lakói Afrikából jönnek, vagy ahhoz az alsó társadalmi csoporthoz tartoznak, melyre Chirac tíz évvel ezelőtt a „fracture sociale” kifejezést kitalálta. A társadalmat megosztó szociális szakadék akkoriban számos franciát felháborított és sokan éppen azért adták voksukat Chiracra, mert ígértet tett arra, hogy minden „polgár” ugyanazokkal a lehetőségekkel fog rendelkezni.

Az általános védkötelezettség felfüggesztése óta minden fiatalt, férfiakat és nőket egyaránt, a kötelező honvédelmi ismeretek alkalmával veszik fel a választói névjegyzékbe, azonban közülük igen sokan nem élnek választójogukkal. Az ország vezetése tart a választók alacsony részvételétől, főként azokban a hátrányos helyzetű térségekben, ahol – meghaladva az országos átlagot – minden ötödik fiatal munkanélküli.

Az „Európa, azok mi vagyunk” feliratú kampánybusz munkatársai, akik más, a közéletre alkalmas hely híján egy bevásárlóközpont parkolójában ütötték fel tanyájukat, általános tájékozatlansággal találkoztak.

„Nekünk már van itt Franciaországban egy alkotmányunk” – mondja egy fiatal lány Rachid Rhattatnak, a kampánybusz munkatársának. Rhattat már nem lepődik meg azon, milyen keveset tudnak alkalmi beszélgetőpartnerei az EU működéséről, vagy éppen az újonnan csatlakozott államokról. Arra kérdésre, hogy ezekkel a kérdésekkel nem foglalkoztak az iskolában, egy érdeklődőnek tűnő fiatalember így adja meg a standardnak számító választ: „Nem, iskolába már régóta nem járok, de ott amúgy sem beszéltünk Európáról.”

A francia társadalom alsó rétegei bizalmatlanok vagy elutasítóak az uniós alkotmánnyal szemben – állapította meg a kampánybusz csapata, bármelyik szegénynegyedben is jártak az északi Le Havre és a déli Toulouse között. „A politikusok nem foglalkoznak a problémáinkkal. 2002-ban Chiracra szavaztunk, és mi hasznunk volt belőle?„ – kérdezi egy Észak-Afrikából származó fiatalember.

A fiatalember rendkívül dühösen beszélt arról a társadalomról, mely nézete szerint elvette a társadalmi felemelkedés lehetőségét. „Senki sincs a parlamentben, aki képviselné az érdekeinket. Fontos politikai szavazások előtt érdemes Párizst arra emlékeztetni, hogy létezünk” – mondta. Európa neki nem ígér jobb jövőt, csak még nagyobb konkurenciát. „Ha nem mondunk nemet, akkor továbbra is úgy zajlanak az események, mint eddig.” Nem csak Croix Rouge-ban az az emberek érzése, hogy csak egy nemmel vehetik ismét kezükbe az európai egyesülési folyamatot.

Az Ipsos közvéleménykutató intézet összevetette az uniós alkotmány jelenlegi támogatóinak és ellenzőinek adatait a legutóbbi 1992-es franciaországi referendummal. Az akkori rendkívül szoros döntést követően Európa elutasítói időközben a legfelsőbb társadalmi rétegekbe is felemelkedtek. Az euróról folytatott népszavazás előtt még érvényes volt a szabály, hogy az EU támogatása annál erősebb, minél képzettebb és jobban szituált valaki.

A maastrichti szerződés ellenzői elsődlegesen a munkás és bevándorló környezetből érkeztek, alacsony keresetűek és képzettségűek voltak. Az elmúlt évtizedben azonban az elfordulás Európától és az EU iránti szkepszis a középosztályt is elérte. A társadalmi piramis csúcsa egyre nehezebben támogatja az EU-t, és annál határozottabban ellenezik az alsó rétegek. „Maastricht óta a szociális leépítésektől való félelem a magas rangú alkalmazottakat és köztisztviselőket is elérte” – állapította meg az Ipsos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.