Adózik az eladott pecabot?

Különös jogvita bontakozott ki tegnap egy kormányzati bejelentés körül. Ha az ellenzék kifogásai valósnak bizonyulnak, adózhatunk eladott rossz magnónk, babakocsink után. László Boglár kormányszóvivő érvelése arról tanúskodik, hogy nem vagy hiányosan ismeri a jelenlegi joggyakorlatot.

MNO
2005. 05. 26. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mostani bejelentéssel a legnagyobb probléma az, hogy ez emberek százezreit érinti hátrányosan, hiszen Magyarországon nagyon sokan adnak el apróságokat, és most minden ingóság eladás után 4 százalékos új adót vezetnek be – így kommentálta Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője a kabinet tegnapi ülését követő kormányszóvivői bejelentést. László Boglár tegnap azt közölte: „Januártól 4 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetni a tőke- és osztalékjövedelmek, valamint az árfolyamnyereségből, az ingóság eladásából, illetve ingatlan bérbeadásából származó jövedelmek után.”

Halász szerint az ingóság eladásából származó jövedelmek után fizetendő négyszázalékos befizetés „nem nevezhető másnak, mint új adó bevezetésének és adóemelésnek”. Mint mondta, az ingóság-eladást terhelő befizetéssel az a baj, hogy az emberek többségét érinteni fogja, mivel érvényes lesz „az egyszerű bútoreladástól a kutyák eladásán keresztül a gépkocsi értékesítéséig”.

Egy biztosító társaság honlapja felsorolja, mi számít „általános háztartási ingóságnak.” Többek közt e kategóriába tartoznak többek közt a berendezési tárgyak: bútorok, szőnyegek, függönyök, világítótestek; híradástechnikai készülékek; a ruházat, vagy akár olyan hobbieszközök, mint egy kerékpár vagy bármilyen sportfelszerelés, így például egy pecabot.

László Boglár Halász kijelentéseire reagálva kijelentette: „Természetesen egy ócska bicikli eladásából nem keletkezik jövedelem. Adóköteles jövedelme akkor keletkezik valakinek, ha ingóságát több pénzért adja el, mint amennyiért vette. Ha a rozzant Trabantját értékesíti, abból nem lesz jövedelme”.

A kormányszóvivő kijelentése nem fedi a hazai joggyakorlatot. Nem keletkezik senkinek adóköteles jövedelme abból, ha több pénzért adja el ingó tulajdonát, mint amennyiért beszerezte. Az érvényes adózási jogszabályok szerint az éves adóbevallási kötelezettség keretében kell az állampolgárnak nyilatkoznia abból, hogy az adóév során, (tehát nem egyedi alkalommal, hanem egy év alatt) eladott ingóságaiból származott-e olyan bevétele, amely meghaladja a 200 ezer forintot.

Emlékezetes: Gyurcsány Ferenc a hónap elején a parlamentben arról beszélt, hogy ki kell fehéríteni a szerinte tradícionálisan a fekete munka világába tartozó háztartás körüli tevékenységeket, mint az apró javítások, a tüzelő behordása, a fák megmetszése, a kert felásása, a gyermekfelügyelet, korrepetálás, a takarításban való besegítés mindolyan háztartás körüli tevékenység, „amely tradicionálisan a fekete munka világába tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.