Alacsonyak a magyar termőföldárak

A hazai földpiacra napjainkban a kivárás a jellemző: bár a jó minőségű, magas aranykoronaértékű földek iránt nagy a kereslet, az értékesíteni szándékozók azonban a földárak emelkedésére számítva többnyire kivárnak. A gyengébb minőségű, rosszabb adottságú és fekvésű földterületek szegmensében viszont kínálati piac alakult ki – írja a Napi Gazdaság.

MNO
2005. 05. 23. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg az ország egyes régióiban szántókra és erdőterületekre élénk kereslet van, addig jó néhány területen túlkínálat alakult ki – derül ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) felméréséből, amely a földpiac sajátosságait, változásait, az uniós csatlakozás hatásait, valamint az árakat befolyásoló tényezőket vizsgálta.

A fokozott kereslet elsősorban azokat a megyéket jellemzi, ahol magas aranykorona-értékű, kedvező fekvésű, illetve nagyobb kiterjedésű szántók és erdők találhatók. Ilyen például Győr-Moson-Sopron és Somogy megye. Ugyanakkor a gyengébb földterületű észak-magyarországi megyékben, valamint a nehezen megközelíthető zsákfalvak és a csökkenő lélekszámú, elöregedő települések környezetében a gyér vevői érdeklődés miatt jelenleg is erős a kínálat. A földminőség és a terület megközelíthetősége mellett fontos vásárlói szempont az értékesítésre kínált szántók, erdők mérete és a tulajdoni viszonyok rendezettsége.

A jelenlegi piacot tekintve a forgalom oldaláról elmondható, hogy egyfajta várakozás alakult ki a tulajdonosok körében. Egyrészt gyakori, hogy a potenciális vevők sok esetben nem rendelkeznek a vásárláshoz szükséges tőkével, másrészt a tulajdonosok a hazai földárak emelkedésére spekulálva inkább kivárnak. Persze azért köttetnek adásvételek, ezek jelentős része a szántó művelési ágba tartozó területeket, míg a nyélbe ütött szerződések kisebb hányada a szőlőterületeket és a gyümölcsösöket érinti. Ez utóbbi vásárlások elsősorban a történelmi borviékeken zajlanak, ahol az utóbbi időben megjelentek az úgynevezett presztízsvásárlók is. A felmérés adatai alapján a megyék többségében birtokkoncentrációs folyamat indult meg.

A kínálati piacon megjelent eladói kört vizsgálva a földterület értékesítésére elsősorban a megélhetési gondokkal küzdő idősebb korosztály, valamint a gazdálkodni nem kívánó tulajdonosi réteg szánja el magát. Annak, hogy a tulajdonosok közül ki miért akar megválni földjétől, számos oka van. Ilyen a nehéz megélhetés, a havi jövedelem kiegészítésének lehetősége, valamint a mezőgazdasági gazdálkodás alacsony jövedelmezősége, gyakran veszteségessége.

A földvásárlók összetétele, illetve a területszerzés oka szintén sokrétű. A piacon vevőként elsősorban olyan tőkeerős gazdálkodók jelennek meg, akik birtoknövelési, birtokegyesítési szándékkal keresnek újabb területeket, s közöttük sok a komoly vállalkozást folytató családi gazdálkodó. A vásárlók másik csoportja befektetési, vagyis spekulációs céllal vesz földet. Ez a vásárlói kör elsősorban a nagyobb városok környékén, a nagyvárosok frekventált részein, a főutak, az épülő vagy még csak tervezett autópályák melletti területeket keresi. Az elsődleges szempont náluk az ingatlan kiválasztásakor, hogy a fekvésből adódóan milyen egyéb hasznosítási lehetőségre van mód, illetve hogy a most alacsony áron megvásárolt területeket mekkora haszonnal tudják majd értékesíteni. (Bizonyos mértékig ide tartoznak azok a vevők is, akik az uniós támogatások megszerzésének reményében vásárolnak területet.)

A válaszadók többsége a legfontosabb áralakító tényezőnek a művelési ágat, a terület fekvését, elhelyezkedését és aranykorona-értékét tartja. Erős árnövelő tényező lehet, ha valaki nagyobb összefüggő területet kínál fel eladásra, de például a nyugat-dunántúli területeken árfelhajtó szerepet játszanak a külföldi földvásárlók is. Ugyanakkor nehezebb értékesíteni a természetvédelem alatt álló vagy természetvédelmi területek közelében fekvő területeket.

Az AKI adatai szerint hektáronkénti 1 millió forintos árat már több megyéből is jeleztek. Ilyenek: Baranya, Békés, Pest, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Somogy, Vas, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. Ez az ár már eléri a francia és a finn átlagárat, de csak fele, harmada az unió 15 aranykorona-értékű átlagárainak, nem is beszélve a négyszeres spanyolországi, nyolcszoros hollandiai és tizenkétszeres luxemburgi árakról. A gyenge minőségű (például Fejér és Nógrád megyében található) földeknek azonban jóval alacsonyabb (10 ezer – 50 ezer forint hektáronként) az ára és jól mutatja a széles skálán való árszóródást, hogy a hajdúsági löszhát 42 aranykoronás földjeiért hektáronként akár 1,4 – 1,7 millió forintot is megadnak napjainkban. Szintén kiemelt árral, akár hektáronkénti 1,5 millió forinttal kalkulálhatnak azokon a területeken, ahol a termőföldek belterületbe vonása várható, vagy a felkapott, külföldiek által is támogatott gyógyfürdők közelében találhatóak.

(Forrás: Napi Gazdaság)











































FÖLDÁRAK ORSZÁGRÉSZEK
SZERINT
Minõség Ársáv
(aranykorona) (ezer forint/hektár)
Nyugat-Dunántúl 15-25 400-600
Dél-Dunántúl 15-30 300-400
Budapest környéke 15-25 500-2000
Alföld 15-40 300-500
Észak-Magyarország 5-15 200-300
Forrás: Földbróker.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.