Állami kitüntetés a közokirat-hamisítónak

Jogerősen elmarasztalták „Bálint gazda”, azaz Bálint György SZDSZ-es politikus fiát, Bálint Jánost a Horn-kormány egyik helyettes államtitkárának közokirat-hamisítási perében. Deák Tibor volt rektort szintén bűnösnek mondta ki a bíróság – a tanár március 15-én megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést.

Ádám Kata
2005. 05. 27. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pécsi Ítélőtábla kedden jogerős ítéletében pénzbüntetésre ítélte Buzássy Lajost, a Horn-kormány helyettes államtitkárát, ki jogtalanul próbált magának egyetemi diplomát és doktori címet szerezni a budapesti Kertészeti Egyetemen. Buzássy, aki 1996. február elsejétől 1997. június 11-ig volt a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára, és e poszt betöltéséhez volt szüksége a főiskolainál magasabb végzettségre, 1996-ban – a jelentkezési határidő lejártát követően – kérelmet terjesztett elő az egyetem rektorához, Deák Tiborhoz, hogy kertészmérnöki egyetemi diplomát kaphasson. (Buzássy 1975-ben üzemmérnöki szakon végzett az egyetem főiskolai karán...)

Bálint János, a Kertészeti Kar dékánja egy iktatás nélküli levélben tájékoztatta Buzássyt a teendőiről, így a helyettes államtitkár „beiratkozott” – leckekönyvét úgy állították ki, mintha már 1994 szeptember elsejétől az egyetemre járt volna, s mindhárom tanévben teljesítette volna a szükséges követelményeket. Így Buzássy Lajos 1996 júniusában záróvizsgát tett, diplomát védett, majd megkapta oklevelét – vagyis pár hónap alatt „letekerte” az előírt hat félévet. A „villámdiploma” azonban nem volt elég: alig két hónappal később Buzássy kérelmezte, hogy tegyék lehetővé számára a doktorálást, hogy dr. univ. címet szerezhessen, holott a szükséges nyelvvizsgával sem nem rendelkezett. Mégis, decemberben egy főtárgyból és két melléktárgyból doktori vizsgát tett, és a Doktori Tanács év végi záróülésén odaítélte számára a doktori fokozatot.

Kiadására azonban nem kerülhetett sor: Bogárdi Zoltán, aki az 1994/98-as ciklusban az MDF országgyűlési képviselője volt, 1997. februárjában interpellációt nyújtott be a földművelésügyi miniszterhez, „Mennyi idõ alatt szerezhet diplomát egy helyettes államtitkár?” címmel. A botrány kitört: a szaktárca államtitkárának válaszát – miszerint a rektor az egyedi képzés keretében adott engedélyt a tanulmányok folytatására, doktori vizsgája pedig summa cum laude, tehát kitűnő minősítésű volt, holott a protekciósoknak rite fokozatot adnak – a parlament nem fogadta el, így az ügy az oktatási bizottság elé került. Míg a bizottság malmai őröltek, az egyetem intézkedett: megállapították, hogy Buzássy jogilag nem volt egyetemi hallgató, és így nem szerezhetett diplomát. A diploma kiadásában érintett egyetemi vezetõk – Deák Tibor rektor és Bálint János dékán – ellen fegyelmi vizsgálatot indítottak, és fegyelmi büntetést róttak ki rájuk. A földművelésügyi miniszter pedig mindezek figyelembevételével Buzássy Lajost beosztásából június 11-én felmentette. Az ügyben illetékes oktatási bizottság két héttel később tartott ülésén (a parlamenti jegyzőkönyvek tanúsága szerint) megállapították: Buzássy Lajos már nem államtitkár, tehát okafogyottá vált az interpelláció, így nincs szükség egyéb intézkedésre.

„Jogos a diploma. Az elõírt vizsgákat kiváló eredménnyel letette a helyettes államtitkár úr. Valakinek érdekében állt Buzássy Lajos meghurcolása” – idézte a Parlamentben Bogárdi Zoltán MDF-es képviselő Bálint János dékán az ügy kirobbanásakor tett kijelentését, hozzátéve: Bálint kilátásba helyezte, hogy jogorvoslattal fog élni az ügyben. Az eset valóban a bíróság elé került, ám a döntés nem a rektor által vélhetően várt módon alakult: a Pécsi Ítélőtábla ugyanis Buzássy-t tekintve jóváhagyta az elsőfokú ítéletet, azaz bűnösnek találta folytatólagosan elkövetett közokirat-hamisítás bűntettében, és ezért 72 ezer forint pénzbüntetésre ítélte. Bálint János volt dékánt – a másodrendű vádlottat – elsőfokon egyrendbeli hivatali visszalélés büntettében és kétrendbeli – egy esetben felbujtóként – hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás büntettében találták bűnösnek, és 150 ezer forint pénzbüntetésre ítélték. Másodfokon egyrendbeli – felbújtóként – hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntettének vádja alól felmentették, egyebekben az ítélőtábla helybenhagyta az elsőfokú ítéletet. Deák Tibor volt rektort – negyedrendű vádlottat – bűnösnek mondták ki hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntettében, ezért 90 ezer forint pénzbírságra ítélték. (Az ügy harmad- és ötödrendű vádlottját, a dékánhelyettest és az egyetem Doktori Tanácsának elnökét megrovásban részesítették.)

Bálint János és Deák Tibor jelenleg a Corvinus Egyetem munkatársa (eme intézmény budai campusa a volt Kertészeti Egyetem); Bálint a Kertészettudományi Kar Menedzsment és Marketing Tanszékének a vezetője, míg Deák az Élelmiszertudományi Kar Mikrobiológiai és Biotechnológiai Tanszékének munkatársa az egyetemi honlap szerint. Kérdésünkre, hogy a jogerős – és elmarasztaló – ítélet jár-e következményekkel a két munkatársra nézve, a Corvinus Egyetem rektora, Mészáros Tamás intézetigazgató elmondta: megvárják az írásos ítéletet, s ezt követően vizsgálják meg, lehetnek-e következményei. A rektor megjegyezte: mind a diákok, mind a testület véleménye szerint köztiszteletben álló személyekről van szó.

A bűnösnek talált tanszékvezető – aki állítólag Buzássy meghurcolásáról beszélt – egyébként annak a „Bálint gazdának” (Bálint György) a fia, aki rendszeresen feltűnt/feltűnik a képernyőkön, a lapok hasábjain kertészeti tanácsaival, s az említett időszakban az SZDSZ országgyűlési képviselője volt. Jelenleg a párt Országos Tanácsának tagja. Deák Tibor pedig idén március 15-én megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést.
*
Megjegyzés: az ítélőtábla által a sajtó rendelkezésére bocsátott anyag nem tartalmazza a vádlottak neveit, csak azok kezdőbetűit. A parlamenti jegyzőkönyvekben azonban név szerint említik a szereplőket, akik közül egyik-másik a sajtó előtt is megszólalt annak idején. Ezért cikkünkben szintén teljes névvel tüntettük fel őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.