Még mindig hiányjavító tényező lehet az áfakiutalások lassítása, az idei számadatok ugyanis nem utalnak arra, hogy lendületet vett volna a múlt év őszétől visszatartott áfa kiutalása – állapítja meg a Magyar Államkincstár és a pénzügyi tárca azon jelentése, amely a költségvetés első négy hónapjának alakulását összegzi Veres János részére.
A pénzügyminisztériumi forrásokból lapunk birtokába jutott dokumentum szerint a költségvetési hiány növekedésének üteme nem akar megtörni, az államkaszsza bevételei az időarányosnál kisebbek, a kiadásai azonban nagyobbak lettek.
A jelentés arra hívja fel a pénzügyminiszter figyelmét, hogy öszszességében egyáltalán nem megnyugtató a bevételek alakulása, a kiadáscsökkentésnek pedig csak szerény volt az eredménye. A tavalyi esztendő áprilisi hiánymutatója lényegesen jobban alakult, mint az idei évé, a deficit több mint 162 milliárd forinttal haladja meg a tavalyi hiányt – mutat rá az összefoglaló, hozzátéve: a fogyasztáshoz kapcsolt adóknál – áfa, jövedéki és fogyasztási adó – az időarányostól való elmaradás eléri a nyolc százalékot. A jelentés kiemelten foglalkozik a mintegy 75 milliárd forintos visszaesést mutató áfabevételekkel, valamint azzal, hogy a gazdálkodó szervezetek negyedéves befizetései, elsősorban a társaságiadó-befizetések alacsonyabbak lettek a vártnál.
A tíz új európai uniós tagállam közül hazánk utolsóként tudja bevezetni az eurót – derül ki a Reuters hírügynökség legfrissebb elemzéséből.
Az összefoglaló szerint még Lengyelországhoz és Csehországhoz viszonyítva is elmaradhatunk az uniós valuta alkalmazásában. A negyven elemző bevonásával készített értékelés hangsúlyozza: Magyarországon fennáll a veszélye annak, hogy 2011-re tolódjon ki az európai pénzügyi rendszerhez való csatlakozás, mivel a balközép kormány a jövő évi választások előtt ódzkodik a komoly kiadáscsökkentő intézkedésektől.
A svájci IMD gazdasági kutatóintézet tegnap közzétett elemzése szerint Magyarország számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy növekedési pályán tartsa a gazdaságot, s nagyobb figyelmet fordítson a lakosság harmadát kitevő szegényekre. Az intézet a magyar versenyképességet gyengítő tényezők közé sorolja a személyi jövedelmet terhelő adókat, a folyó fizetési mérleg és a költségvetés hiányát, a széles sávú kommunikáció drágaságát, valamint a magas társadalombiztosítási járulékokat.
Ha bizonytalanság és kiszámíthatatlanság jellemzi az adórendszert, az egy-egy új termék esetleges magyarországi gyártását veszélyezteti – jelentette ki a Napi Gazdaságnak Thomas Faustmann, az Audi Hungaria Motor Kft. ügyvezető igazgatója, aki megjegyezte: az áfavisszatartás miatt több milliárd forintjuk ragadt benn a költségvetésben.
Szabó Eszter

Orbán Viktor: Nemzeti mezben a legszebb nyerni! – videó